20 Haziran 2018 Çarşamba

Uzman Jandarmaların Sorunları TBMM'de Dile Getirildi!

Uzman Jandarmaların sorunları TBMM’de dile getirildi. 22 Kasım 2016 günü İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Uzman Jandarmaların Astsubay kadrolarında görev yaptığını, Uzman Jandarmaların eğitim ve öğretimlerine denk gelen kademelerinde emekli olamadıklarını, Uzman Jandarmaların okulda geçen süreleri ve diğer sorunları TBMM’de dile getirilmiştir.


22 Kasım 2016 Salı 20:55
Bu haber 11103 kez okundu
Uzman Jandarmaların Sorunları TBMM'de Dile Getirildi!

İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter; “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; kahraman uzman jandarmalarımızın sorunları üzerine gündem dışı söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Uzman Jandarmalar Astsubay Kadrosunda Görev Yapmaktadır

Vatanın doğusundan batısına Türk Bayrağı'nın dalgalandığı en ücra karakollarda zor şartlar altında Türk milletinin can ve mal güvenliğini sağlamak için yaralanıp gazi olan, bu vatan için seve seve can verip şehit olan uzman jandarmalarımızın geçmişi 1931'li yıllara kadar dayanmaktadır. Uzman jandarmalarımız 1988 yılında 3466 sayılı Kanun'a tabi olarak tekrar Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde istihdam edilmeye başlanmıştır. Uzman jandarmalarımız hâlen çeşitli kademelerde komutanlık yapmakta ve 2013 yılı itibarıyla astsubay kadro ve görev yerlerinde görevlendirilmektedir.

Çok önemli bir konu sayın milletvekilleri. Bizler için uzman jandarmalar, kahraman güvenlik görevlileri, Mehmetçik şehit oluyor; güvenliğimizi koruyor, vatanımızı bekliyor. İstirham ederim, konu önemli.

Uzman Jandarmaların Eğitim ve Öğretimlerine Denk Gelen Kademede Emekli Olamadıkları

Uzman jandarmalarımız, başta, eğitim ve öğretimlerine denk gelen derece ve kademe üzerinden emekli olmak istemektedir. Mesleğe giriş şartları lise olmasına rağmen, tahsil seviyelerinin altında bir seviyeden ortaokul mezunu olarak emekli edilen tek devlet memuru uzman jandarmalardır. Şu an emeklilikleriyle beraber 30 bin uzman jandarmanın 25 bine yakını fakülte ve yüksekokul mezunudur ancak uzman jandarmalar 10 tane üniversite dahi bitirse ortaokul mezunu sayılarak emekli edilmektedir. Emekli olan uzman jandarmalarımızın aldıkları emekli maaşı açlık sınırının altındadır. Birçok fakülte ve yüksekokul mezunu uzman jandarma özlük haklarının yıllardır verilmemesi nedeniyle yüce Meclisin kapısını aşındırmakta -ki haklı yere, haklı olarak- diğer kurumlara geçiş için âdeta çırpınmaktadır. Mecburi hizmet süresi olan on yılını doldurmuş, mesleğinin baharında, en verimli çağında neden personel istifa etmenin yolunu arar? Bu adaletsizliğe Hükûmet yıllardır neden sessiz kalıyor?

Uzman Jandarmaların Okulda Geçen Süreleri

Subay ve astsubaylar için Meclisten geçen kanunlar uzman jandarmalar söz konusu olduğunda neden bekletiliyor? Subay ve astsubayların harp okulu veya astsubay meslek yüksekokulunda geçen askerî eğitim süreleri fiilî hizmet sürelerinden sayıldığı hâlde uzman jandarmaların nasıptan önceki bir yıllık askerî eğitim süreleri fiilî hizmet süresinden sayılmamaktadır. Bu konuda büyük bir mağduriyet vardır, büyük bir talep vardır. Dolayısıyla, diğer Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri arasında uzman jandarmalar aleyhine bir eşitsizlik doğmaktadır. Bu eşitsizliğin giderilmesi yüce Meclisin en büyük görevleri arasında görülmelidir. Uzman jandarmaların astsubaylığa geçebilmeleri kanundaki yaş tahdidi nedeniyle sınırlandırılmaktadır. Emniyet personelinde bir üst statüye geçirilme yaşı 45 iken uzman jandarmaların bir üst statüye geçirilme yaşı maalesef 28'dir. Bu durum büyük bir eşitsizlik ve adaletsizliktir. Bu konunun da bir an önce çözülmesi ve burada hepimizin ortak iradesiyle yasalaştırılması en büyük ihtiyaçlar arasındadır.

Uzman Jandarmalar Haklarını İstiyor

Değerli milletvekilleri, uzman jandarmalarımız kimseden sadaka, fitre beklemiyor. Tamamı yoksul aile, bu milletin öz evlatları olan ve kefeni üniforması olan bu kahramanlarımızın suçu rütbesi olmamasıdır. Uzman jandarmalar sadece haklarını istemektedir. TSK'nın kahraman üyeleri uzman jandarmalarımızın yıllardır Meclisimize taşıdığı sorunlarının çözümü amacıyla gerekli yasal düzenlemelere iktidar ve muhalefet partilerinin ortaklaşa destek vermeleri ve beklentileri karşılamaları acil bir ihtiyaçtır. Bu maksatla, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına 15 Kasım itibarıyla kanun teklifimizi arz etmiş bulunmaktayız.” şeklinde  konuşma yaparak Uzman Jandarmaların yaşadıkları sorunları TBMM’de dile getirmiştir.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • İsmail 2 yıl önce yorumlandı

   Ağzına sağlık sayın vekil

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV