07 Aralık 2016 Çarşamba

Uzman Jandarmalar ve Uzman Erbaşların Memur Kadrosuna Geçmesi TBMM Haber!

Ankara Milletvekili Levent GÖK; “ TSK bünyesinde görev yapan ve kendi isteğiyle sözleşmesini fesh eden veya istifa eden Uzman Jandarmalar ile Uzman Erbaşların Devlet Memuru kadrosuna atanabilmeleri” amacıyla 4 Şubat 2016 günü TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 22 Şubat 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.

31 Ekim 2016 Pazartesi 16:47
Bu haber 51280 kez okundu
Uzman Jandarmalar ve Uzman Erbaşların Memur Kadrosuna Geçmesi TBMM Haber!
Ankara Milletvekili Levent GÖK; "3269 sayılı Uzman Erbaş Kanuna göre istihdam edilen Uzman Erbaşlar ile 28 Mayıs 1988 tarihli ve 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu’na tabi olarak çalışan Uzman Jandarmalar 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi bulunmaları eabebiyle diğer personel kanunlarına tabi herhangi bir kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanamamaktadırlar.

Anılan yasayla, bu personel, Uzman Erbaş kadrolarına istihdam edilmeleri sebebiyle 657 sayılı Kanunun 54 üncü maddesi de dikkate alınarak azami adaylık süresi kadar çalışılmış ve kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olmak kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarına başvurma hakkına sahip kılınmışlardır.

Ancak, Uzman Erbaşlar ile Uzman Jandarmalar 657 sayılı Kanunun 97 inci maddesinde belirtilen sürelere bağlı olmaksızın yürürlükteki Başbakanlık genelgeleri çerçevesinde açıktan atama izni alınması suretiyle aynı Kanunun 92 inci maddesine göre kurumların görevde yükselme yönetmeliklerinde belirledikleri diğer kadrolara atanmaları hizmet ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kamu kurum ve kuruluşlarının takdirinde bulunmaktadır.

Buna karşın, Türk Silahlı Kuvvetleriyle sözleşmeleri kendi istekleriyle feshedilmiş durumda olan binlerce Uzman Erbaş ile Uzman Jandarmanın 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 92. Maddesi uyarınca başvurmalarına rağmen kamu kurum ve kuruluşlarında işe başlatılmayışları büyük bir mağduriyete neden olmaktadır.

Uzman Erbaşlar ile Uzman Jandarmalar terörle mücadelede şimdiye kadar en fazla şehit ve gazi veren zümredir. Aynı zamanda olağanüstü olumsuz çalışma koşulları nedeniyle sağlıkları ruhsal ve bedensel anlamda en olumsuz çalışma koşulları nedeniyle sağlıkları ruhsal ve bedensel anlamda en olumsuz etkilenen kesim de bu kesimdir.

Yıllarca devletin ve milletin güvenliği için canlarını hiçe sayan bu konumdaki Uzman Erbaşlar, mevzuata göre emekli sayılmadıkları için, sosyal güvenlik mevzuatından ta tam olarak yararlanamamaktadırlar.

Kanun Teklifiyle, özellikleri teklifte belirlenmiş olan Uzman Erbaşların ve Uzman Jandarmaların kamu kurum ve kuruluşlarında işe başlatılarak mağduriyetlerinin ve ortaya çıkan yığılmanın neden olduğu olumsuzlukların giderilmesi amaçlanmaktadır.” Gerekçelerini sunmak suretiyle 4 Şubat 2016 günü TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 22 Şubat 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir. Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların memur kadrolarına geçirilmesini amaçlayan Kanun Teklifinin metnine göre, 


    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV