22 Ocak 2018 Pazartesi

Uzman Jandarma Okulda Geçen Süreler ve Ek Gösterge TBMM!

24 Kasım 2014 günü Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran BULUT, “ TSK’da görev yapan Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların; özlük haklarının düzeltilmesi, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların orduevlerinden yararlanamamaları, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların emeklilik ikramiyelerini düzenlenmesi, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlara verilen Yan Ödeme Tazminatındaki Haksızlıklar, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlara yeni kadro tahsisi yapılıp yapılmayacağı, Uzman Jandarmaların öğrenimde geçen süreleri, uzman erbaşların askeri mahkemeden ceza almaları” konularını Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yanıtlanması amacıyla aşağıdaki Yazılı Soru Önergesini TBMM’ye sunmuştur.


07 Aralık 2016 Çarşamba 22:29
Bu haber 10271 kez okundu
Uzman Jandarma Okulda Geçen Süreler ve Ek Gösterge TBMM!
 Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan 30 binin civarında Uzman Jandarmamız bulunmaktadır. Uzman Jandarma olarak görev yapan askerlerimiz, özlük hakları bakımından sıkıntı yaşamakta ve bu durum hem kendilerini, hem de ailelerini olumsuz olarak etkilemektedir.
Uzman Jandarmalarımızın görev başlamadan önce aldıkları mesleki eğitim ve öğrenimde geçen süreleri hizmetten sayılmamaktadır. Yükseköğrenimini tamamlayan bu görevde bulunan arkadaşlarımızın, kademe ve derece ilerlemesinin de yapılmaması diğer önemli bir konudur.
2012 yılından itibaren Uzman Jandarma okulunun kapatılması ile Uzman Jandarmalarımızın durumlarının belirsizliği ile mağduriyetlerinin daha da artırmaktadır. Uzman Jandarma olarak görev yapan personeller TSK’nin ordu evlerinden de faydalanamamaktadırlar.

1. Uzan Jandarma olarak görev yapan personellerimizin özlük haklarının düzeltilmesi yönünde çalışmalarınız olacak mıdır?

2. Uzman Jandarmalarımızın TSK’nin orduevlerinden yararlanabilmelerinin sağlanması ve lojmanların dağılım yüzdesinin tekrar değerlendirilerek Uzman Jandarmalarımızın mağdur edilmemesi konusunda çalışmalarınız bulunmakta mıdır?

3. Uzman Jandarmalarımızın emeklilik ikramiyelerinin tekrar düzenlenmesi konusunda çalışmalarınız olacak mıdır?

4. 2014 yılı Yan Ödeme Kararnamesindeki Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlara verilen tazminat miktarlarındaki adaletsizlik ve eşitsizliklerin ortadan kaldırılması ve bu konuda yasal düzenlemeye gidilmesi konusunda çalışmalarınız olacak mıdır?

5. 2014 yılı Yan Ödeme Kararnamesi Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırıdır. Çünkü aynı işi yapan personele farklı ücretler ödenmesi, ödenen ücretler arasında büyük farklılıklar eşitsizlik, meslektaşlarımız arasında haksızlığa ve hukuksuzluğa uğradığı hissi yaratmaktadır. Bu durum hakkında herhangi bir değişikliğe gidecek misiniz?

6. Uzman Erbaşların sözleşmeleri 45 yaşına kadar olup, 45 yaşından sonra sivil memurluğa geçirilen oradan da emekliliği hak edene kadar çalıştırılıp zorla emekli edilmektedir. Bu durumun düzeltilmesi konusunda herhangi bir değişikliğe gidecek misiniz?

7. Dereceleri 3 derece geri çekilerek kazanılmış hakları ellerinden alınan personellerimiz maddi yönden mağdur olmaktadırlar. Bu durumun önüne geçilerek mağduriyetin azalması konusunda ne tür çalışmalar yapacak mısınız?

8. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan Uzman Jandarmalarımız ve Uzman Erbaşlarımız için yeni kadro tahsisi yapması konusunda çalışma yapmayı düşünmekte misiniz?

9. Uzman Erbaşlar Lise Mezunu askerliğini yapmış fiziksel, yazılı, mülakatı geçenlerden 3 ay eğitim ile kıtalara atanmaktadır. TSK’leri profesyonelleşmeye gitmek istemekte ancak 3 aylık eğitim ile bu ne kadar gerçekçi olabilir? Bu düşündürücüdür. Uzman Erbaşların 2 yıllık meslek yüksekokulu açılması birlik ihtiyaçlarına göre her yıl personel alımıyla profesyonelleşmenin sağlam temellere oturması sağlanmalıdır. Bu uygulama da maksat işsizliğin azalması mı yoksa ordunun profesyonelleşmesi midir?

10. Rahatsızlığı nedeniyle bir yıl içerisinde 90 gün hava değişimi alan Uzman Erbşa’ın Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişiği kesilmektedir. Bu durumu değiştirmek için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

11. TSK personeli olan Uzman Erbaşlara mesleğe başlarken beylik tabancası verilmemektedir. Silahlı Kuvvetlerin silahsız personeli Uzman Erbaşlar kendi parası ile zati tabanca almakta, ayrıca resmi elbise üzerinde bulundurması da engellenmekte olup, bu durum personeli dış tehditlerde savunmasız bırakmaktadır. Jandarma görevi yapan Uzman Çavuşlarımıza hangi sebeple silah taşıma izni verilmemektedir?

12. Uzman Erbaşlarımıza askeri mahkemece verilecek bir günlük ceza TSK’dan ayırma sebebi olarak uygulanmaktadır. Bu durumun değiştirilmesi konusunda bir değişikliğe gitmeyi düşünüyor musunuz?

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • sami kanat 3 yıl önce yorumlandı

   Dünyada hiç kolluk kuvvetinde sözleşmeli personel yoktur
   güvenlikde motivasyon aidiyet duygusu ile verimli olur.sözleşmeli polis varmı dünyada?

   1 defa bizi dinleseniz çok mu?
   Saygılarımla

  • seyit 3 yıl önce yorumlandı

   İnsallah duzelir

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV