09 Aralık 2016 Cuma

Uzman Jandarma Ek Gösterge-Mümtaz Terfi Yasalaşacak mı?

15 Ekim 2014 günü İstanbul Milletvekili Haluk EYİDOĞAN; “ TSK bünyesinde görev yapan Uzman Jandarmaların Ek Göstergelerinin 3600 verilmeyişi , Mümtaz terfi hakkının olmaması, özlük hakları ile ilgili ne gibi çalışmalar yapıldığı” sorularının Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yanıtlanması amacıyla TBMM’ne aşağıdaki Yazılı Soru Önergesini sunmuştur.

03 Ocak 2016 Pazar 15:40
Bu haber 11393 kez okundu
Uzman Jandarma Ek Gösterge-Mümtaz Terfi Yasalaşacak mı?
 Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan 25.000 Uzman Jandarmaların özlük hakları ve diğer sosyal hakları konusundaki yakınmaları ve durumlarının açıklığa kavuşturulması konusunda çeşitli zaman aralıklarında yapılan başvurulardan bir sonuç alınamadığı belirtilmektedir.

Buna göre;

1.       Subay-Astsubaylara uygulanan mümtaz terfi olayı Uzman Jandarmalara neden uygulanmaktadır?

2.       Subay ve astsubayların okulda geçen süreleri hizmetten sayılmasına rağmen Uzman Jandarmaların ki neden sayılmamaktadır? Bunu sebebi nedir? Uzman Jandarmalar Ordu Mensubu değil midir?

3.       Uzman Jandarmalar belirli kadro ile görev yerlerinde Astsubaylar ile birlikte; istahbarat, bomba imha, kriminal, narkotik, kaçakçılık, silah ruhsat, atlı ekip, motorize ekip, arama kurtarma ekipleri, komando, trafik timi, asayiş timi gibi alanlarda beraber kurs görerek eğitim almakta iken Uzman Jandarmaların ek göstergesi ile Astsubayların ek göstergesi neden farklılık göstermektedir? TSK tazminatının neden en az Astsubaylar kadar alamamamaktadırlar?

4.       Anayasada yer alan “ Ücretin emeğin karşılığı olduğu, Devletin çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli birücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır” denmektedir. Bu nedenle Uzman Jandarmaların yaşadığı durum Anayasada yer alan “EŞİTLİK İLKESİ”’ne ve Avrupa İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine aykırılık teşkil etmiyor mu?

5.       Astsubaylar ile Uzman Jandarmalar aynı eğitimi almalarına rağmen Uzman Jandarmalara 2200 ek gösterge Astsubaylar 3600 ek gösterge verilmesinin sebebi nedir? Bu konu ile ilgili yaptığınız çalışmalar var mıdır?

6.       Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapan yaklaşık 25.000 uzman Jandarmaların Özlük hakları ile ilgili ne gibi çalışma yapılacaktır? Bu insanlar yaptığı işten ve mesleğinden mutsuz olmasının nedeni nedir?

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV