21 Mayıs 2018 Pazartesi

Uzman Erbaşların Sorunları İçin Meclis Araştırması Talebi!

22 Aralık 2014 günü İstanbul Milletvekili Celal DİNÇER ve Milletvekili arkadaşları tarafından; “Uzman Erbaş ve Erlerin, ek göstergelerinin düşüklüğü, emekli ikramiyelerinin azlığı, ölüm vukuunda anne, baba, eş ve çocuklarına bağlanacak maaşın düşüklüğü, personel içinde en çok baskıya maruz kalmaları, kabiliyet ve görevlerine uygun olmayan işlerde çalıştırılmaları, kendilerinin ve ailelerinin Türk Silahlı Kuvvetlerine ait orduevlerinden ve sosyal tesislerden tam olarak faydalandırılmamaları, lojman konusunda ayrıma tabi tutulmaları, sözleşme yenilemelerinde objektif davranılmaması” konularında TBMM’ye Meclis Araştırma Önergesi sunmuşlardır.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 4588 kez okundu
Uzman Erbaşların Sorunları İçin Meclis Araştırması Talebi!
 Uzman Erbaş ve Erlerin, ek göstergelerinin düşüklüğü, emekli ikramiyelerinin azlığı, ölüm vukuunda anne, baba, eş ve çocuklarına bağlanacak maaşın düşüklüğü, personel içinde en çok baskıya maruz kalmaları, kabiliyet ve görevlerine uygun olmayan işlerde çalıştırılmaları, kendilerinin ve ailelerinin Türk Silahlı Kuvvetlerine ait orduevlerinden ve sosyal tesislerden tam olarak faydalandırılmamaları, lojman konusunda ayrıma tabi tutulmaları, sözleşme yenilemelerinde objektif davranılmaması vb. birçok sıkıntıları bulunmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde maruz kaldığı adaletsiz uygulamalar, özlük haklarındaki sıkıntılar nedeniyle süreli istifaların, meslekten kaşısın yaşandığı Uzman Erbaşlık müessesinde mutlaka gereken tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Uzman Erbaşlar, modern ve pahalı harp silah, araç ve gereçlerinin etkin ve ekonomik bir şekilde kullanılması amacıyla istihdam edildiklerinden, bu suretle sağlanan silahlı kuvvetlere büyük katkı sağlamaktadır. Bu istihdamın yeterli seviyeye gelmesi ile kısa süreli askerlik hizmetini ifa ederken yeterli eğitim ve donanımdan yoksun şekilde bu tür silah, araç ve gereçleri kullanmak zorunda kalan, ancak çoğunlukla yetersiz kalan erbaş ve erlerden tasarruf sağlanacak, aynı zamanda araç ve teçhizatın amatörce kullanılmasının vereceği zarar bertaraf edilecektir. Diğer taraftan, bu uygulamanın güçlenmesi ile halen modern ordularda olduğu gibi savunma hizmetlerinin profesyonel nitelikli personelce yerine getirilmesi ile muharebe kabiliyeti ve ateş güce yüksek bir ordu meydana getirilmesi ve geçici personel mevcudunun zaman içerisinde kademeli olarak azaltılması mümkün olabilecektir.

Bu başarabilmek için öncelikle mesleğin özlük haklarında iyileştirmeler yapılması, meslek içinde yaşanan, hatta birçoğu idari tasarruflarla giderilebilecek sıkıntıların giderilmesi gerekmektedir. Güçlü ordu iyi eğitimin yanısıra, personelin moral ve motivasyonunu yüksek olması ile sağlanabilir. Bu nedenle personeli hak ettiği sosyal ve mali haklar verilmelidir. Gelecek endişesi taşamayan personel görevini layıkıyla yerine getirecek, meslek tercih edilir ve sürdürebilir hale gelecektir.

Yukarıda açıklanan sorunların çözüme kavuşturulması, Uzman Er ve Erbaşların görevinin zorluğu, hayati riskler ve olumsuz koşullarla birleşince maalesef huzursuzluğa yol açmakta, görevlerini tam ve layıkıyla yerine getirmekte zorlanmaktadırlar. Meslek mensuplarının yaşadığı bu sorunların tüm unsurlarıyla araştırılması ve bunları ortadan kaldıracak adımların atılması amacıyla öneriler getirilmesi araştırma talebimizin gerekçesini oluşturmaktadır." gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM'ye Meclis Araştırma Önergesi açılması talebinde bulunmuşlardır.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 4 yorum mevcut

  • Barış 3 yıl önce yorumlandı

   Uzman er nedir ya ilk önce rütbeleri araştırın daha sonra haber yapın

  • sefa 3 yıl önce yorumlandı

   Görevde üstün başarı için Yarınlar endişesi taşımamamız gerekiyor. .

  • Çağatay şahinbaş 3 yıl önce yorumlandı

   Bu metni kaleme alan kişi daha yazdığı yazıdan belli hiçbir bilgisi yok uzman er diye birşey varmı onu bilmiyor

  • ŞAHİ̇N ÜRKÜT 3 yıl önce yorumlandı

   HİÇBİR ŞEY ÇIKMAZ BOŞ LAF

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV