29 Nisan 2017 Cumartesi

Uzman Erbaşlara Zati Tabanca TBMM Kanun Teklifi Ne Durumda?

İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL’ın 13 Mart 2016 günü Uzman Erbaşların ilk sözleşmelerini müteakip zatî tabanca edinebilmeleri ve görevli olmadıkları zamanlarda da resmî veya sivil elbise ile zatî tabancalarını görünmeyecek şekilde taşıyabilmeleri amacıyla TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmek amacıyla 30 Mart 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.


03 Nisan 2017 Pazartesi 22:44
Bu haber 35938 kez okundu
Uzman Erbaşlara Zati Tabanca TBMM Kanun Teklifi Ne Durumda?

İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL’ın vermiş olduğu Kanun Teklifinin gerekçesine göre; Anayasa’nın Cumhuriyetin Nitelikleri başlıklı 2. Maddesinde düzenlediği üzere Türkiye Cumhuriyeti sosyal hukuk devletidir. Keza, bu ilkeye paralel olarak 5’inci maddesinde devletin temel amaç ve görevini “kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak, kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak suretle sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmak” olarak belirlemiştir. Bu bağlamda devletin tüm kurumlarının bu ilke çerçevesinde korunması ve kamu görevlilerinin yürüttükleri hizmetin niteliğine göre şartlarının düzenlenmesi gerekmektedir.

Bilindiği üzere, yaptırım gücünü Anayasa’dan alan TSK, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni içten ve dıştan gelebilecek tehditlere karşı savunma vazifesini üstlenmiş silalhı devlet kuvvetidir. Bu kurumun devamlılık arz eden teknik ve krtik görev yerlerinde istihdam edilen Uzman Erbaşlara, 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunun 13. Maddesi gereğince “ bedeli karşılığında” zati tabanca verilmektedir. Fakat böylesine kritik ve güvenlik riski altında icra edilen meslek dolayısıyla kullanmakta oldukları silahların dahi para karşılığı verilmesi, başta sosyal devlet ilkesi olmak üzere Anayasa’nın ruhuna aykırıdır.

İlk sözleşmelerini imzalamalarının ardından zati tabanca edinmeye hak kazanan Uzman Erbaşların, bedeli ödeyememe durumunda silah edinememeleri büyük bir risktir. Sivil hayatlarında daha kendileri ve ailelerinin ifa ettikleri bu tehlike arz eden görev nedeniyle güvenliklerinin sağlanması, devletin görevidir. Bu halde, söz konusu güvenlik tedbirlerinin başında olan silah kullanımı için Kanun’da bahsi geçen düzenlemenin değiştirilerek, kullanılan silahların bedelsiz hale getirilmesi amaçlanmaktadır.” Şeklinde TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmek amacıyla 30 Mart 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 8 yorum mevcut

  • ali mert ates 3 hafta önce yorumlandı

   uzmancavuslarin gorevi halkin huzuru ve guvenligini saglamaktir.zati tabancalari yokken kenfilerini koruyamazken nasil halki koruyacaklar?

  • ALİ ŞAHİN 3 ay önce yorumlandı

   uzman erbaş parasından alacak.gözükmeden takacak.vatan hainleri elini kolunu sallayarak taşıyacak.o silahını çıkarana kadar işi bitmiş olacak. askerini riske atma

  • Serhan 5 ay önce yorumlandı

   Sonuç ne oldu arkadaşlar varmı bi gelişme yoksa bu kanun teklifi de diğerleri gibi sozdemi kaldı sadece ben bununla ilgili hiçbir gelişme duymadım şimdiye kadar

  • Uğur şen 6 ay önce yorumlandı

   Sayın vekilim kendi paramız ile aldığımız tabancayı sb asb gibi takamıyoruz açık hedefiz kendimizi koruyamıyoruz

  • rûzgar 6 ay önce yorumlandı

   Ekgöstergedüzenlenmesiyalanben1993lüuzmancvsm2012aralıkayındaemeklioldm33den

  TÜM YORUMLAR
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV