09 Aralık 2016 Cuma

Uzaktan Çalışma Yasa Tasarısı TBMM'ye Sunuldu!

09 Aralık 2014 günü Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla birlikte Uzaktan Çalışma Kanunu tasarısı da TBMM’ye sunulmuştur. Uzaktan Çalışma Kanunu Tam Metin. Uzaktan Çalışma Nedir? Uzaktan Çalışma Nasıl Olacak? Kimler Uzaktan Çalışabilecek? Uzaktan Çalışmanın Esasları Nasıl Olacak?

01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 3486 kez okundu
Uzaktan Çalışma Yasa Tasarısı TBMM'ye Sunuldu!

Çalışma mevzuatının, değişen ekonomik koşulları takip eden dinamik bir yapıya kavuşturulması amacıyla uzaktan çalışma kavramı tanımlanmış ve karşılıklı yükümlülükler belirlenmiştir. Bilgi çağının sağladığı kolaylıklar, çalışma hayatında köklü değişiklikler yaratmaya başlamıştır. Günümüzde merkezi işyeri ve işçinin işyerine bağımlılığı olgusu, yerinin hızlanan teknolojik gelişmeler sonucunda işyerinin merkeziyetçi yapıdan uzaklaşmasına ve çalışmaların daha bağımsız olmasına bırakılmıştır.

Uzaktan çalışmanın ortaya çıkışı bilgisayar teknolojisinin ve haberleşme ağlarının gelişimi ile olmuştur. Günümüzde uzaktan çalışma; bilgisayar-elektronik, bankacılık, sigorta, haberleşme, basın-yayın ve ticaret sektöründe görülmektedir. Ayrıca internet ağının ve mobil telefon kullanımının artması uzaktan çalışmayı daha da gerekli kılmıştır.

Uygulamada var olan ancak yasal dayanağı olmayan bu atipik çalışma biçimi, tarafların uzlaşmasını zorlaştırmakta ve yargısal bazı sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Madde ile, iş mevzuatamızda çağdaş çalışma ilişkileri normları ile sosyal ve ekonomik değişimlere uyum sağlayan çalışma modellerinden biri olan uzaktan çalışmanın, işçilerin hak kayıplarını önleyecek şekilde mevzuatımızda yer almasını sağlamak amaçlanmıştır.
Kanun maddelerinin tam metinleri aşağıya çıkartılmıştır.    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV