04 Aralık 2016 Pazar

TSK Personelinin Sorunları Bütçe Görüşmelerinde Dile Getirildi!

19 Aralık 2014 günü Trabzon Milletvekili Koray AYDIN, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmeler esnasında astsubayların, Uzman Jandarmaların, Uzman Erbaşların , Sivil Memurların ve Muharip Gazilerimizin sorunlarına değinmiştir.

01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 5847 kez okundu
TSK Personelinin Sorunları Bütçe Görüşmelerinde Dile Getirildi!
 Trabzon Milletvekili Koray AYDIN’ın yaptığı görüşmede; “Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin savunma ve güvenliğinin temelidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, ordumuz Türk Birliğinin, Türk vatanseverliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin çelikleşmiş bir ifadesidir. Ordumuza ayrılan mali kaynak, temin edilen araç gereç, silah ve mühimmat elbette önemlidir ancak daha önemli olan insan kaynaklarıdır. Dünyanın en güçlü silahı, ölümü göze almış, akıllı, sağlıklı ve moralli insandır. Askerimizin morali ve mücadele azminin yüksek olması için maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılanması son derece önemlidir. Daha önce defalarca ifade ettik, her defasında birkaç kesime dönük olarak yapılan askerî personelin özlük haklarına yönelik düzenlemeler kısmi iyileşme sağlasa bile adaleti sağlayamamıştır. Askerî personelin özlük haklarına dönük düzenlemelerin yamalı bohça mantığıyla yapılması sorunu içinden çıkılmaz hâle getirmiştir. Bugün subaylarımız mutsuz, astsubaylarımız umutsuzdur. Astsubay ve uzman erbaş intiharları vicdanları kanatmakta, toplumda infiale yol açmaktadır. Astsubayların sorunlarıyla ilgili olarak Parlamentoya verilen araştırma önergeleri iktidar grubunun oylarıyla reddedilmiştir. Uzman erbaşlarımızın, uzman jandarmalarımızın, sivil memurlarımızın, muharip gazilerimizin sorunları da dağ gibi birikmiştir.
Otuz yıl önce o zamanın şartlarına göre çıkarılan Uzman Erbaş Kanunu artık çağın gerisinde kalmıştır. Bu Yasa'nın artık toptan değiştirilmesinin zamanı gelmiştir ama siyasal düzenleme gerektirmeyen orduevleri ve lojmanlardan yararlanma, izin, tayin, nakil ve kılık kıyafetleriyle ilgili sorunlar yapılacak alt mevzuat düzenlemeleriyle de ivedilikle çözülmelidir. Öte yandan ordu emeklilerimizin ve muharip gazilerimizin sorunları çözmek, insani ve vicdani bir görev olduğu kadar vefanın da bir gereğidir. Yaş kararlarıyla ordudan ilişiği kesilenlerin özlük hakları iade edilmiş ancak kararnamelerle ilişiği kesilenler unutulmuş ve mağdur edilmiştir. Kararnamelerle ordudan ilişiği kesilenlere yargı yolu şeklen açık ancak fiilen kapalıdır. Disiplin cezalarına karşı geçen yıl yapılan düzenlemeyle yargıya başvurma hakkı tanınmış ancak düzenleme geçmiş mağduriyetleri telafi edememiştir. Oysa çıkarılan düzenlemelerin kişilerin lehine olması hâlinde geriye yürütülmesi en temel hukuk kuralıdır. Şehit ve malul çocuklarına sağlanan kamuda iş imkânından muharip gazilerimizin çocukları da yararlanmalıdır. Gazilerimiz arasındaki maaş adaletsizliği giderilmeli, yurt dışına çıkış sorunları en azından kendileri yeşil pasaport kapsamına alınarak çözülmelidir.” Şeklindeki konuşmasını yapmıştır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV