23 Mayıs 2018 Çarşamba

TSK Personel Kanunda Değişiklik Teklifi TBMM'ye Sunuldu!

17 Kasım 2014 günü İstanbul Milletvekili Faik TUNAY; “Mahkeme kararına dayanmayan ilişi kesme kararlarına karşı etkin başvuru hakkını kullanamamış, kullansa bile ilgili mahkemenin hakimlik teminatı ve yargı bağımsızlığı yönünden yeterince güçlü olmaması nedeniyle olumlu sonuç alamaması, 6191 sayılı Kanunun yeterince açık hükümler içermemesi nedeniyle başvuruları reddedilmiş subay, astsubay, uzman erbaş ve uzman jandarmalar ile harp okulları, fakülteler, yüksek okullar ve astsubay okullarından ilişiği kesilen askeri öğrenciler veya vefatları halinde hak sahiplerinin mağduriyetlerinin telafi edilmesi” amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle Kanun Teklifi sunulmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 7902 kez okundu
TSK Personel Kanunda Değişiklik Teklifi TBMM'ye Sunuldu!
27.07.1967 tarihli 936 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’na 22 Mart 2011 tarih ve 6191 sayılı Kanunla eklenen Geçici 32. Madde ile de 12 Mart 1971 tarihinden itibaren mahkeme kararına dayanmayan ve yargı denetimine kapalı idari tasarruflarla ilişiği kesilmiş askeri personelin mağduriyetinin telafisi amaçlanmıştır. Ancak uygulamada meydana gelen o tereddütler sonucu, tüm mağdurların bu geçici maddeden yararlandırılmadığı, dolayısıyla yeni mağduriyetlere sebebiyet verdiği anlaşılmıştır.
12 Eylül 2010 tarihinde referandumla 5982 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Yüksek Askeri Şura kararları yargı denetimine açılmıştır.
Hak başlangıcının 12 Mart 1971 olarak belirlenmesine karşın, bu tarihte başlayan olağanüstü dönem ile sonrasında aynı yolla oluşturulan, sadece Yüksek Askeri Şura kararına eklenmediği için farklılaşan idari kararlarla ilişiği kesilmiş personelin 6191 sayılı kanundan yararlanma başvuruları kabul edilmemiştir. 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda ve 211 sayılı İç Hizmet Kanununda Türk Silahlı Kuvvetleri personeli sayılan askeri öğrencilere kanunun nasıl uygulanacağı açıklıkla belirtilmediği için askeri öğrencilerin 6191 sayılı Kanundan yararlanma talepleri de açıklıkla belirtilmediği için askeri öğrencilerin 6191 sayılı Kanundan yararlanma talepleri de reddedilmiştir. Askeri öğrenciler, kendilerine bir yön belirledikleri yaşlarda ilişikleri kesilmekle planlı bir gelecek imkanından yoksun bırakılmışlardır. Önerilen geçici madde ile aynı yolla oluşturulan, sadece Yüksek Askeri Şüra kararına dayandırılmadığı için farklılaşan idari kararlarla mağdur edilmiş subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların mağduriyetleri giderilecektir. Askeri öğrenciyken ilişiği kesilenlerin öğrenime devam etmeleri, maddi zorluk nedeniyle öğrenime devam edememiş veya işsiz kalmış olanların ise memuriyette istihdamları ve sosyal güvenlik hakları sağlanarak mağduriyetleri telafi edilecektir.
Bu geçici maddenin kanuna eklenmesi, Anayasa ile düzenlenmiş “kanun önünde eşitlik” (Madde 10) ve “ adil yargılanma” (Madde 36) ilkelerinin yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti’nin imzaladığı, ayrımcılığı yasaklayan, etkin başvuru ve adil yargılanma hakkını düzenleyen uluslararası sözleşmelerin de gereğidir. Halkoylamasıyla kabul edilen 12/09/2010 tarih ve 5982 sayılı Anayasa değişikliği, “ Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin kuruluşu, işleyişi, yargılama usulleri, mensuplarının disiplin ve özlük işleri mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatı esaslarına göre kanunla düzenlenir.” Hükmünü getirmiştir. Böyle olmakla birlikte sözü edilen uyum kanunu TBMM’den henüz geçmemiştir. Ayrıca TBMM, 926 sayılı Türki Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa Geçici 32. Madde’yi eklerken haksızlığın idare eliyle telafi edilmesini amaçlamıştır. Geçici 33. Madde ile, mahkeme kararına dayanmayan ilişik kesme kararlarına karşı etkin başvuru hakkını kullanamamış, kullansa bile ilgili mahkemenin hakimlik teminatı ve yargı bağımsızlığı yönünden yeterince güçlü olmaması nedeniyle olumlu sonuç alamamış personelin mağduriyeti de telefi edilmiş, böylece Devlet tarafından mağdur edildiğini düşünen kişilerin hukuk devletine olan inançlarını pekiştirilmiş olacaktır.” Gerekçesini sunmak suretiyle aşağıdaki Kanun Teklifini TBMM’ne sunmuştur.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 5 yorum mevcut

  • Serdar zafer 2 yıl önce yorumlandı

   Allah milletin umuduyla oynayarak menfaat bekleyen bu gibi tum vicdansizlari kahr ismi ile kahretsin 05359576302

  • basri YAVAŞ 2 yıl önce yorumlandı

   sn admin
   ne boktan ne alakasız ve ciddiyetten yoksun haberler paylaşıyorsunuz anlaşılır gibi değil.Binlerce Akp mağduru askeri personeli ilgilendiren bu haberde azsa olsa ciddiyet gösterip bu yasa teklifini kim ne zaman verdi diye bizi aydınlatamazmıydınız.Resen emekli askerler dernegi denetleme kurulu başkanı olarak beni acilen bilgilendirmenizi rica ediyorum.5315509396

  • Ekrem ÜNERSOY 2 yıl önce yorumlandı

   Bu teklifi veren kimdir.?tarihi nedir.?bilen var ise açıklayabilirmi acaba.?

  • Yazık gunah 4 yıl önce yorumlandı

   Inşallah bu sefer geçer.hak adalet yerini bulur..

  • Cengiz akdağ 4 yıl önce yorumlandı

   BU NAMAZ CHP NİN VERDİĞİ TEKLİF ANCAK BURADA OLUR.BENİM KISA SÜRELİ FİRARDAN ALMIŞ OLDUĞUM HAPİS CEZA VAR.BENİM GİBİ KAÇ KİŞİ VAR BÖYLE MAHKEMEDEN CEZA ALAN.

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV