21 Mayıs 2018 Pazartesi

Teknik Okul Mezunlarına Unvan Verilmesi Kanun Teklifi!

20 Kasım 2014 günü Bursa Milletvekili Sena KALELİ; “ Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında Değişiklik yapılarak; yapı ressamlığı öğretmenlerine mimarlık tamamlama yasa teklifinin kabul edilmesi” amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ye Kanun Teklifi sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 6628 kez okundu
Teknik Okul Mezunlarına Unvan Verilmesi Kanun Teklifi!
 1992 yılında bilimsel raporlar çerçevesinde Mecliste oy birliği ile Teknik Öğretmenlerin yetki ve sorumluluklarını belirlemek, hem de mühendislik formasyonu kazandırmak amacıyla 3795 sayılı kanun çıkartılmıştır. Ancak bu kanun; 2001 yılına kadar siyasi, bürokratik birçok nedenden dolayı kısmen uygulanmış, daha sonra ise antidemokratik bir anlayışla, mesleki ve teknik eğitime olumsuz bakışa paralel olarak uygulanmasına son verilmiştir. Bu süreçte, var olan 3-4 Fakülteye ilave olarak sayıları kısa bir sürede 19’a çıkarılan Teknik Eğitim Fakülteleri 14 yılda 10 binlerce mezun vermiştir. Bir taraftan, özel ve kamuda teknik hizmetlerde çalışırken önüne getirilen engeller, diğer taraftan teknik lise mezunlarının yükseköğretime girişinde önüne getirilen katsayı engeli nedeniyle, öğretmen olarak atanma imkanı da hemen hemen ortadan kaldırılmıştır. Bu durumda, statüsü belirlenmeyen, atanamayan yaklaşık 70 bin yetişmiş genç beyin gücü, atıl ve işsiz olarak bu güne kadar yok sayılmıştır.
Teknik Eğitime karşılık gelen ve hakları olan teknik unvanların verilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması için Yüksek Öğretim Kurumundan görevini yerine getirilmesi için gerek sosyal medyada gerekse yazılı talepler YÖK’e iletilmiştir. Talepler, üniversitelerin fiziki ve akademik kapasitesi sorunu gerekçe gösterilerek ret edilmiş, sorun görmezden gelinmiştir. Nihayetinde 2013 Mart ayında YÖK Başkanı sayın Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA Teknik Öğretmenleri yüz yüze görüşme üzere YÖK’e davet etmiştir. Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının birikmiş problemlerini çözmek amacıyla mühendislik tamamlama eğitimine yönelik çalışmalar başlatılmış. Nihayetinde 21Temmuzda sayısal bilgi ve yeteneği ölçen ALES benzeri bir sınav yapılmıştır. Aldıkları nitelikli Teknik Eğitime rağmen yıllarca yok sayılan, yasal hakları keyfi olarak elinden alınan Teknik Öğretmenler, bu sınava “can simidi” gibi sarılmış, genellikle işsiz olan mağdurlar emsallerine göre sınav giriş ücretini yatırarak sınava girmişlerdir. Yıllardır keyfi olarak uygulanmayan mevzuatlar medeniyle, maddi ve manevi olarak büyük mağduriyetler yaşamalarına rağmen, sınav sonrası binlerce Teknik Öğretmen Ankara’nın birkaç noktasında toplanarak kanunu hakları olan tamamlama eğitiminin uygulanmasında emeği geçen başta sayın Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı ve üyelerine, komisyon üyelerine, ilgili siyasilere ve bürokratlara ve emeği geçenlere basın bildirisi ile teşekkürlerini sunmakla birlikte kaygılarını, çekincelerini ve taleplerini de dile getirmiş ve bu açıklamalar yazılı ve görsel bir çok basın kuruluşunda yer almıştır.
Ancak “mühendislik tamamlama” eğitimi uygulanış şekli ile büyük beklenti içinde olan Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının bir kısmının hala sorununun çözmekten öte başka mağduriyetlerle karşı karşıya bırakacak bir hal almıştır. Bu durum gerek kamuoyunun gerek ise mağdurların ümitlerini, beklentilerini karşılamaktan çok uzak bir durumdur.
Halen 21 Temmuz 2013 itibari ile uygulamaya tekrar koyulan mühendislik tamamlama programı bazı bölümler dışında devam etmektedir.
Mevcut program dışında kalan bölümler olan Yapı Ressamlığı ve Tasarımı bölümleri birer mühendislik programı olmayan mimarlık disiplinine denk geldiğinden ve mevcut yasal şartlar altında ek olarak bir yasal düzenlemeyi gerektirdiğinden YÖk tarafından bir kanun tasarısı o günlerden itibaren hazırlanmaya başlamıştır. Ancak geçen 2 yıla rağmen herhangi bir yasal çalışma başlatılmamıştır. Mühendislik tamamlama programı tüm tarafların ortak bir kabulle uygulanmasına destek verdikleri bir programdır ancak hala sistemin kapsamadığı birçok kişi düşünüldüğünde hala aynı sorunun bir kesim için devam ettiğini söylemek durumundayım. Geçen süre kişilerin öğrenim hayatlarına engel teşkil etmekte olup bir insan hakkı ihmalini beraber getiriyor. Bu kapsamda yapı ressamlığı öğretmenlerine mimarlık tamamlama yasa teklifinin kabul edilmesi süreç de ihmal edilen diğer kesimlerinin de sorunlarını çözecek ve sistemin hakkaniyetle uygulanmasını sağlayacaktır” gerekçelerini sunmak suretiyle aşağıdaki kanun teklifini TBMM’ne sunmuştur.


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV