28 Mayıs 2018 Pazartesi

Taşerona Kanun Teklifi TBMM'ye Sunuldu!

02 Aralık 2014 günü İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ “ Devlet Memurları Kanunda değişiklik yapılarak, taşeron olarak çalışanların kadroya alınması” amacıyla TBMM’ye Kanun Teklifi sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 3459 kez okundu
Taşerona Kanun Teklifi TBMM'ye Sunuldu!
Anayasanın sosyal ve ekonomik haklar ve ödevler bölümü, yurttaşların çalışma ve sözleşme özgürlüğü, çalışma koşulları ve dinlenme hakkı, sendika kurma ve sendikal faaliyette bulunma hakkı, toplu iş sözleşmesi ve grev hakkı ve de ücrette adalet sağlanması konularında devlete sorumluluklar yüklenmiştir. Ayrıca, başta Uluslararası Çalışma Örgütü ILO sözleşmeleri olmak üzere, Türkiye tarafından üstlenilmiş olan yükümlülükler vardır. Ancak ne yazık ki, bu yükümlülükler öngörüldüğü biçimiyle yerine getirilmemekte, çalışılan kesimlerin ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümünü hedefleyen yasal düzenlemeler eksik ve yetersiz kalmaktadır.
AKP iktidarları döneminde çalışma ilişkilerinde kuralsızlık genel bir kural haline dönüşmüştür. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 2. Maddesi, İşin gereği, işletmenin gereği, ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde, asıl işin bir bölümünde taşeron çalıştırılmasına izin vermektedir. Bu koşulların tek tek değerlendirilebileceğini ve buna göre taşeron çalıştırılabileceğini öne sürebilenler olmakla birlikte, Alt İşverenlik Yönetmeliği ve yargı kararları bu üç koşulun birlikte varlığının şart koşmaktadır.
Taşeron sistemiyle amaçlanan, üretimde iş gücü maliyetlerinin düşürülerek uuz emek üzerinden rekabet üstünlüğü sağlanmasıdır. Ne var ki, çalışma ilişkilerini güvencesizleştiren taşeronluk, sendikasız ve toplu sözleşmesiz çalıştırmanın aracı haline getirilmiştir. Taşeron firmalar, daha az işçiyle daha çok iş yaptıracak yüksek oranlı kar elde etme yoluna gitmekte, işçiler, aynı işi yapan emsallerine göre daha düşük ücretle çalıştırılmakta, izin hakları kısıtlanmakta, tazminat haklarından mahrum bırakılmakta, güvencesiz bir ortamda sendikal örgütlenme haklarını da kullanamamaktadırlar.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bazı konuşmalarında, “ Taşeron sistemi modern köleliktir” demektedir. O halde yapılması gereken, çalışma yaşamını köleleştirmek için Taşeron Kanunu çıkararak, çalışanları köleliğe mahkum etmek değil, sistemi ortadan kaldırarak, çalışma yaşamı alanında İş Kanunu’nu uygulamakla ve uygulatmak olmalıdır.
Bu kanun teklifi ile, taşeron olarak çalışanların kadroya alınması amaçlanmaktadır” gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye aşağıda yazılı Kanun Teklifini sunmuştur.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV