30 Nisan 2017 Pazar

Taşerona Kadro Yasası TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Son Durum!

İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi YÖNTER; “Kamu kurumlarında hizmet alımı sözleşmesi ile istihdam edilen beş yılını doldurmuş çalışanların eğitim durumları ve nitelikleri dikkate alınarak çalıştıkları kurumların memur veya işçi kadrolarına atanmaları “ amacıyla TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 7 Mart 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.


06 Mart 2017 Pazartesi 23:45
Bu haber 66214 kez okundu
Taşerona Kadro Yasası TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Son Durum!
apple-converted-space" style="text-align: justify;">İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi YÖNTER; “5010 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa tabi genel yönetim kapsamındaki kamu idareleri ile 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki iktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müessese, bağlı ortaklık ve iştirakleri ihtiyaç duydukları temizlikten güvenliğe, iş makinası operatörlüğünden mühendise, büro işlerinden ameliyathanelere varıncaya kadar süreklilik arz eden ihtiyaçlarını 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ya da tabi oldukları diğer ihale mevzuatı kapsamında ihale suretiyle taşeron (alt işveren) şirketlerden satın almaktadırlar. Taşeron şirketler, kamu kurum ve kuruluşları ile imzaladıkları sözleşmeler ile yüklendikleri birçok hizmetleri yerine getirebilmek için memur ve işçi çalıştırmaktadırlar.

Taşeron şirketler tarafından çalıştırılanlara, söz konusu hizmetler için kamu güvencesine sahip memur ve işçilere ödenen ücretin altında, genellikle yürürlükte bulunan asgari ücret üzerinden ödeme yapılmaktadır. Bu uygulama taşeron şirket tarafından çalıştırılan memur ve işçiyi mağdur ettiği gibi iş yerlerindeki çalışma huzurun da olumsuz etkilemektedir. Diğer taraftan, sendikal haklara sahip olmayan bu çalışanların iş akitleri yükleniciler tarafından feshedilebilmekte, iş akitlerinin sona ermesinden doğan kıdem tazminatı ve benzeri hakları ödenmeyebilmektedir. Ödenmeyen kıdem tazminatları, ihale makamı idarelerin mahkemelerce asıl işveren olarak kabul edilmesiyle verilen kararlar neticesinde, kamu idareleri tarafından ödenmektedir.

Hazırlanan kanun teklifimizle, kamuda süreklilik arz eden hizmetlerde taşeron işçisi olarak adlandırılan ve taşeron şirketler tarafından belirli süreli iş sözleşmesi kapsamında çalıştırılanların verdikleri hizmetlerin gerçek karşılığı üzerinden ücretlendirilmesi, İş Kanunundan doğan haklarının korunması ve niteliklerine uygun sürekli işçi ya da memur kadrolarına atamalarının yapılarak iş güvencesine sahip olmaları amaçlanmaktadır.” Gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 7 Mart 2016 günü Meclis Komisyonuna gelmiştir.


YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 25 yorum mevcut

  • Adi taşeron 20 senedir 3 ay önce yorumlandı

   Kamuda hastanede genel sekreterlik aynı işi yapanları bölüp hasta yönlendirme tibi sekreter lik diye insanlari ayirdilar bu arkadaslarin hepsitemizliksirketinde beraber çalıştığımiz arkadaş lar.ayir maksizin hepsiayni ayrim olursa elerde kaos olur.say h ilar.

  • Mağdur 5 ay önce yorumlandı

   Valla ben onu bunu ben anlamam bu kışın yolları kaldırımların karlarını bu soğukta çalışanların halini görün ona göre karar verin öbür Dünya'da Hesabı ağır olur

  • Erol 5 ay önce yorumlandı

   Sadece haklarımız korunacak diyorsunuz ama maaş 1300 artmayacaksa ne umudu verip haber yapiyorsunuz ülkemizde memur 8 saat çalışıp evine gitsin 4000 lira maaş alsın ben soğukta dışarda devletin altında taşeron yanında çalışayım 1300 alayım devlette adalet budur desin

  • HANİFi 6 ay önce yorumlandı

   Okullarda calisan. Hizmetli kardeslerede banada basbakanim kadro bekliyoruz tek umudum Allah rizasi icin. devlet kamu kurumlara ihtiyac vardir cocuklarin temizligide kaleoriferide yemegide. Onemlidir basbakanim

  • Basri mutlu 7 ay önce yorumlandı

   Bu taşeron yasası. Şuan.geçerse.yasalaşalacak.tasarı mı. Yoksa eski tasarı mı. Yoksa eski tasarı. Değişiklik yapılıp. Gelen yeni tasarı mı. Teşekkürler

  TÜM YORUMLAR
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV