02 Aralık 2016 Cuma

Taşeron İşçilerin Kadroya Alınması TBMM Komisyona Geldi1

İzmir Milletvekili Engin ALTAY, Ankara Milletvekili Levent GÖK,Manisa Milletvekili Özgür ÖZEL ve Milletvekili arkadaşları tarafından 7 Aralık2015 günü TBMM’ye sunulan Taşeron İşçiliğin Kaldırılması ile ilgili Kanun Teklifi 22 Ocak 2016 günü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir. Taşeron Yasası en son durum nedir? Taşeron Yasasın TBMM en son hali nedir? Taşeron Yasası ne zaman yasalaşacak?

02 Kasım 2016 Çarşamba 10:40
Bu haber 21242 kez okundu
Taşeron İşçilerin Kadroya Alınması TBMM Komisyona Geldi1
Bilindiği gibi, kamu kurum ve kuruluşlarının büyük çoğunluğunda temizlik güvenlik, yemek ve taşıma gibi birçok hizmet ihale yapılmak suretiyle özel kesim işverenlerinden temin edilmektedir. Bu sisteme genel olarak taşeron sistemi, çalışanlara ise taşeron işçi denilmektedir.

Ülkemizde uygulanmakta olan taşeron sistemi, ucuz işçilik yaratmak ve taşeron firmalara kaynak aktarmak amacı üzerine tesis edilmiştir. Taşeron sistemi sonuçları itibarıyla çalışanlar ve aileleri üzerinde geniş olumsuz etkiler yaratmaktadır. Uygulama sonuçları taşeron sisteminin, hem çalışanların mali ve sosyal haklarının istismarıma yol açtığını  hem de kamu kurum ve kuruluşları için beklenen verimliliği sağlamadığını göstermektedir. Belirtilen bu nedenlerle, modern kölelik olarak da adlandırılan taşeron işçilik sistemi, toplumun ivedi olarak çözüm bekleyen en önemli sorunlarından birisi haline gelmiştir.

Türkiye’deki taşeron işçilerin önemli bir kısmı, sendika üyesi olamamaktadır, iş güvencesinden yoksundur, ücret güvenceleri yoktur ve zamanında ödenmemektedir, kıdem tazminatından mahrum bırakılmaktadır, yıllık ücretli izinleri kullanamamaktadır; iş tanımları net olmadığı için her türlü işte çalıştırılmaktadır." gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM'ye sunmuş oldukları Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 22 Ocak 2016 günü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV