25 Mayıs 2018 Cuma

Suç Gelirlerinin Aklanmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM'ne Sunuldu!

07 Kasım 2014 günü Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından; “Suç Gelirlerinin Aklanması, El Konulması, Müsaderesi ve Terörizmin Finansmanına İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısını” aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ne sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 1363 kez okundu
Suç Gelirlerinin Aklanmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM'ne Sunuldu!
 Suç gelirlerinin aklanması, araştırılması, el konulması, müsaderesi ve terörizmin finansmanına ilişkin Avrupa konseyi sözleşmesi “ Türkiye Cumhuriyeti adına 28 Mar 2007 tarihinde imzalanmıştır.
Sözleşme, terörizmin önlenmesi için gerekli uluslararası işbirliğini daha etkili hale getirmek üzere hazırlanmış, konuyla ilgili hukuki düzenlemeleri bütünleyici ve mevcut hukuki düzenlemelerde uyumlu bir belge niteliğindedir.
Para aklanması ve terörizmin mali desteğinin denetimi ve engellenmesi hakkındaki ilk uluslararası anlaşma olan bu metin, 1990 tarihli Suç Gelirlerinin Aklanması, Araştırılması, El Konulması ve Müsaderesine İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesini geliştirmekte, bu sözleşmeye mali suçlar ve terörizm bağlantısı eklemektedir.
Suç Gelirlerinin Aklanması, Araştırılması, El Konulması, Müsaderesi ve Terörizmin Finansmanına İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, finansal bilgiye veya terörist gruplar dahil suç ögrtülterinin sahip olduğu mal varlıkları hakkında bilgiye ivedi bir şekilde ulaşımının bu oluşumları engellemek için en başarılı yol olduğu gerçeğini vurgulamakta, taraflara özellikler, yasal veya yasa dışı kökenli, tamamen veya kısmen terörizmin finansmanı için herhangi bir şekilde kullanılan veya kullanılmak için tahsis edilen malın veya bu suçtan elde edilen gelirin araştırılmasını, takip edilmesini, belirlenmesini, dondurulmasını, el konulmasını ve müsaderesini temin etme ve bu amaçla mümkün olan en geniş işbirliğini sağlama yükümlülüğünü getirmektedir.
Taraflar Sözleşme gereği, mali suçlarla mücadele etmek için ulusal düzeyde Mali İstihbarat Birimleri (MİB) uluşturmakla yükümlü olup, MİB’ler arasında işbirliği öngörülmektedir. Sözleşme ayrıca, taraflar arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarda, maddelerin taraflarca doğru yorumlanmasını sağlamak amacıyla Taraflar Konferansı adlı bir mekanizma kurmaktadır.
Terörizmden en çok zarar gören ülkelerin başında gelen Türkiye, devletlerin terörizmi önlemek ve ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri almaları ve terörizmle mücadelede ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde işbirliği yapılması gerektiğine inanmakta ve bu yönde yoğun çaba harcamaktadır.
Bu itibarla Suç Gelirlerinin Aklanması, Araştırılması ve El Konulması ,Müsaderesi ve Terörizmin Finansmanına İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne taraf olunmasının ülkemizin yukarıda özetlenen görüş ve politikasıyla uyumlu olacağı, terörizmle mücadele amacıyla uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesine hizmet edeceği ve uluslararası düzeyde terörizmle mücadele alanındaki öncü konumunu güçlendireceği düşünülmektedir.

KANUN TASARISININ TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ......

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV