04 Aralık 2016 Pazar

Stajda Geçen Süreler İçin Kanun Teklifi Komisyona Geldi!

22 Nisan 2016 günü Niğde Milletvekili Ömer Fethi GÜRER; “Mesleki Eğitim Kanunu kapsamındaki çıraklar ile meslek liselerinde okumakta iken veya yükseköğrenimleri sırasında zorunlu staja tabi tutulan öğrencilerin çıraklık ve staj sürelerini borçlanabilmeleri ve bu borçlanmalarda sigortalılığın başlangıç tarihinin stajın veya çıraklığın başladığı tarih olması” amacıyla TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.

23 Nisan 2016 Cumartesi 10:31
Bu haber 5711 kez okundu
Stajda Geçen Süreler İçin Kanun Teklifi Komisyona Geldi!
Çıraklık ile ilgili meslek kurslarına katılıp belge alanlar ve meslek lisesi öğrencisi iken staj yapan öğrencilerin staj süreçleri ve meslek kurslarında geçen süreleri boyunca sigortalı olmaları ve bu sigortaların başlangıç tarihinin de çıraklık kursu başlangıcı ve staj başlangıç tarihi sayılması ve geriye dönük olarak da bu uygulamadan yararlanılması yaşanmakta olan mağduriyetleri önleyecektir.

Bu nedenle kanunda sunulan değişiklik önerisi ile bu bağlamda halen mağdur olmuş olanların sorunlarının aşılması sağlanmış olacaktır.

Çıraklık, kalfalık, belgesi bulunanlar ile staj yaptıkları sabit olan ve sigorta girişleri bu çalışma süreçlerinden başlamayan tüm çocuk ve gençlerin bu haktan yararlanmalarını kapsayacak düzenleme ile hak kaybı yaşamakta olan kişilerin de sorunları aşılmış olacaktır. “ gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 22 Nisan 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.


 

Anahtar Kelimeler: Stajda Geçen Süreler

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV