21 Mayıs 2018 Pazartesi

Sözleşmeli Er Temini Kanun Maddesi TBMM'ye Sunuldu!

05 Aralık 2014 günü Kayseri Milletvekili Mustafa ELİTAŞ; Adıyaman Milletvekili Ahmet AYDIN, K.Maraş Milletvekili Mahir ÜNAL, İstanbul Milletvekili Mihriman Belma SATIR, Amasya Milletvekili Mehmet Naci BOSTANCI, “ Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik yapılmasına dair” Kanun Teklifini TBMM’ye sunmuşlardır. Kanun Sözleşmeli Er Kaynaklarının nereden temin edileceğini, sözleşmeli er kaynaklarının özlük hakları yer almaktadır.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 9866 kez okundu
Sözleşmeli Er Temini Kanun Maddesi TBMM'ye Sunuldu!
 Anayasanın 72’nci maddesinde, vatan hizmetinin her Türk’ün hakkı ve ödevi olduğu belirtildikten sonra; bu hizmetin Türk Silahlı Kuvvetlerinde veya kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceği veya getirilmiş sayılacağının kanunla düzenleneceği belirtilmiştir.
Askerlik hizmetinin ne şekilde yerine getirileceğine ilişkin hususlar 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunun ile 1111 sayılı Askerlik Kanununda Düzenlenmiş olup; bu hizmet bedelli veya dövizle askerlik uygulaması şeklinde de yerine getirilebilmektedir.
Bedelli askerlik uygulaması daha önce dört kez yapılmıştır. 16 Nisan 1987 tarihli ve 3358 sayılı ve 21 Mayıs 1992 tarihli ve 3802 sayılı kanunlar ile büyük miktarlara ulaşan saklı, bakaya ve yoklama kaçağı birikiminin engellenmesi amaçlanmıştır. 01 Kasım 1999 tarihli ve 4459 sayılı Kanun ile yapılan uygulama ise 17 Ağustos 1999 tarihinde Marmara Bölgesinde meydana gelen deprem felaketinde uğranılan ağır kayıpların ve bu afet nedeniyle doğan zararların giderilmesine katkıda bulunmak amacını taşımaktadır. 30 Kasım 2011 tarihli ve 6252 saylı Kanun ile büyük miktarlara ulaşan saklı, bakaya ve yoklama kaçağı birikiminin engellenmesi amaçlanmış ayrıca elde edilen gelir, şehit yakınları, gaziler, özürlüler, muhtaç erbaş ve er aileleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil)’ne mensup vazife malülleri ile emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin finansmanında kullanılmıştır.
1111 sayılı Askerlik Kannun 86’ncı maddesine tabi yoklama kaçakları ile aynı Kanunun 89’ncu maddesine tabi bakaya sayılarının her geçen yıl arttığı gözlemlenmektedir. Bu birikimin engellenmesi amacıyla hazırlanan teklif ile 28 yaşından gün almış olan yükümlüler, bedel ödemek ve temel askerlik eğitimine tabi tutulmama suretiyle askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar, haklarında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak ve başlatılmış olanlar ise sona erdirilecektir. Bu uygulama ile elde edilecek gelir; savunmak sanayinin finansmanında kullanılacaktır.
Teklifte öngörülen yaş sınırı, terörle mücadelenin etkin bir şekilde yürütülmesine devam edilmesi, herhangi bir zafiyete meydan verilmemesi ve askeri hizmetin gerektirdiği Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısı dikkate alınarak belirlenmiştir. Ayrıca Teklif ile kaynakta ve temin sayısında artış sağlanması maksadıyla, orta öğretim mezunları için başvuru yaşının yirmiye indirilmesi ve askerlik yapma şartının kaldırılması yönünde Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda da değişiklik yapılmaktadır.
Teklif ile 28 yaşından gün almış olan yükümlülerin, bedel ödemek ve tem askerlik eğitimine tabi tutulmamak suretiyle askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları amaçlanmaktadır.” Gerekçelerini sunmak suretiyle aşağıdaki yazılı Kanun Teklifi TBMM’ye sunulmuştur.


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV