27 Mayıs 2018 Pazar

Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi!

25 Eylül 2014 günü Eskişehir Milletvekili Ruhsar DEMİREL; “ Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Bir Değişiklik Yapılarak; Sağlık Çalışanları İçin De Yıpranma Payının Verilmesi” amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ne Kanun Teklifi sunmuştur. Sağlık Çalışanları İçin Yıpranma Payı Verilecek Mi?


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 4245 kez okundu
Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Verilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi!
14 Temmuz 1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36’ncı maddesinde, devlet memurları görevlerinin gerektirdiği niteliklere ve mesleklere göre sınıflara ayrılmış ve on hizmet sınıfı içerisinde toplanmıştır. Bu sınıflardan biri de “Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı’dır.

31 Mayıs 2006 tarih ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 40’ncı Maddesi “Fiili Hizmet Süresi Zammı” başlığı altında düzenlenmiş ve madde kapsamına giren meslek grupları, işyerleri ve süreler bağlamında belirtilmiştir. Ancak sağlık çalışanları madde kapsamına alınmamıştır.

Kamuda veya özel sektörde istihdam edilen sağlık çalışanlarını diğer çalışanlardan ayıran en önemli özellikler, bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, hastalıklarının tedavi edilmesi ve rehabilitasyon süreçlerinde rol almalarıdır. Bu süreçlerde rol alan sağlık çalışanı, görevinin gerekliliklerini yerine getirirken pek çok fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve psikolojik risk faktörü ile karşı karşıya kalmaktadır.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi bulaşması sonucunda hayatını kaybeden sağlık çalışanları, hastasından bulaşan Tüberküloz sonucu vefat eden Nuriye Hemşire,ellerine batan iğnelerden Hepatit B, Hepatit C ve HIV virüsü bulaşan ve hayatını kaybeden sağlık çalışanları ile ilgili haberler gündemdeki yerlerini korumaktadırlar.

İyi havalandırılmayan ortamlarda geçirilen uzun çalışma saatleri, gece ışığa maruz kalma, radyasyon, elektirikli ve kanserojen alanların etkileri ile gürültü, sağlık çalışanlarının sağlığının tehdit eden fiziksel etkenler olmasının yanı sıra uyku bozukluğundan kanser oluşumuna kadar pek çok hastalığın kaynağı olarak görülmektedir.

Sağlık çalışanları, hastaların tedavisi sırasında kullanılan anestezik maddeler, sitotoksik maddeler ile sterilizasyonda kullanılan pek çok kimyasal maddenin zararlı etkilerine doğrudan maruz kalmaktadır. Ayrıca hasta ve hasta yakınları tarafından uygulanan fiziki ve sözlü saldırı, tehdit,rehin alma, hayata kastetme gibi şiddet eylemleri ile meslek hastalığı olarak nitelendirilen boyun-bel fıtığı, kalp damar hastalıkları, yöneticiler tarafından uygulanan mobbing sağlık çalışanlarının motivasyonu düşürmekte, çalışanları kronik yorgunluğa ve tükenmişliğe itmektedir.

Cumhuriyet tarihinin en köklü değişikliği olarak gösterilen sağlıkta dönüşüm programı ile getirilen performans sistemi sonucunda da; verilen hizmeti kalitesi göz ardı edilmiş, hastalara yapılan her uygulamanın para anlamına gelen puan olarak görülmesi sağlanmış, gereksiz yapılacak tetkik ve operasyonlara davetiye çıkarılmıştır. Para kazanma hırsıyla dolaşan insanlar olarak gösterilip itibarsızlaştırılan sağlık çalışanları mutsuz ve yorgundur.

Bu Kanun Teklifi ile; "24 saat esasına dayalı olarak çalışan, mesai saatleri dışında bile ihtiyaç duyulduğunda yardıma koşan, çalışma ortamlarında sağlıklarını tehdit eden ölüm dahil her türlü riskle karşı karşıya kalan sağlık çalışanları için de yıpranma payının verilmesi amaçlanmıştır” gerekçelerini sunmak suretiyle aşağıdaki yazılı Kanunu Teklifni TBMM’ne sunmuştur.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • Nuray 2 yıl önce yorumlandı

   Özel sektörde çalışanlarda unutulmaz umarım

  • Gürbüz Şahin 4 yıl önce yorumlandı

   Sağlık çalışanları içinde idari hizmetleri, yardımcı hizmetler ve hizmet alımı ile çalışanlar katılmıyorsa çok adaletsiz olur.

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV