19 Haziran 2018 Salı

Polislerin Tüm Sorunları TBMM'de Dile Getirilmiş!

16 Haziran 2016 günü İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL; “ Polislerin çalışma şartları, polislerin tarif ve terfi sorunları, polislerin özlük hakları, polislerin çalışma saatleri, polislerin ek göstergeleri, polislerin geçici görevlendirilmeleri ve polislerin yaşadıkları sorunlarları” TBMM’de dile getirmiştir.


16 Haziran 2016 Perşembe 19:51
Bu haber 3003 kez okundu
Polislerin Tüm Sorunları TBMM'de Dile Getirilmiş!
İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL; “Polis, güvenliğin en temel üyesidir. Aynı zamanda adalete ilk açılan kapı karakollardır. Halkımızın huzuru polisin gururudur.

Güneydoğuda Geçici Görevdekilerin Kalacak Yeri Yok

Değerli arkadaşlar, polisin, esas başlıklar şeklinde bir sayacak olursak, temel sorunlarına bakacak olursak, disiplin sorunu var, çalışma şartlarının sorunu var, tayin ve terfiyle ilgili sorunlar var, özlük haklarıyla ilgili sorunlar var, adliye teşkilatıyla ilgili sorunlar var. Eğitim sorunu var, günlük insani ihtiyaçlarını gidermeyle ilgili sorunlar var. Bu başlıklar şeklinde baktığımız zaman gerçekten bu sorunlar çözülemeyecek olan sorunlar değil, bu sorunların üstesinden gelinebilir. Şu anda geçici görevle güneydoğuya gönderilen polislerin hiçbirisinin kalacak yerleri yok. Medeni uygar ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde elbiselerini değiştirme durumları yok, banyolarını yapma durumları yok. Bunların hepsi vatandaşlarımız tarafından, Emniyet mensupları tarafından gönüllü olarak toplanan yardımlarla gönderilmektedir.

Polislerin Çalışma Saatleri

Polislerin çalışma saatiyle ilgili… Normal 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olması nedeniyle ancak 180 saat çalışması gerekirken 240 saat -yani 12-24 olayı nedeniyle- çalışması nedeniyle âdeta angarya uygulanıyor Emniyet mensuplarına çalışma koşullarıyla ilgili.

Polislerin Ek Göstergeleri

Ek gösterge 2200'den 3000'e çıkarıldı yani 52 TL fark etti. Aynı görevi yapan astsubayı, subayı, askerin hepsinin ek göstergesi 3600 iken maalesef 3000'dir Emniyet mensuplarının. Bu, eşit işe eşit ücrete de aykırı olan bir husustur. Bu, hem Anayasa'mıza aykırı hem İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı.

Polis Sınavlarının Yapılma Şekli

Burada aynı şekilde, Mesela polis halkın polisi olması gerekirken, sınavla alınması gerekirken 2.500 polis sınavsız olarak alındı. Sadece fakülte 3'üncü ve 4'üncü sınıfında, su ürünlerinde bulunan 3'üncü 4'üncü sınıf öğrencileri alındı. Cumartesi pazar günleri altışar saat eğitim verilerek 2.500 polis şu anda göreve atandı ancak bunun yerine polis okulları kapatıldı. Hazır meslekte yetişmiş olan polisler varken bu polis diplomasını alan insanlar atanmadı, bunların yerine fakültede. Hani hızlandırılmış eğitim vardı, eğitim enstitüleri vardı bir dönem geçici, iki aylık, üç aylık. Bu şekilde polisler yetiştirildi, gönderildi.

Polislerin İl Dışına Görevlendirilmeleri

Aynı zamanda, geçici görevlendirmeler; Şu anda geçici görevlendirme, üç aylık geçici görevlendirmeler yapılıyor bu da liyakat esasına göre değil. Güneydoğu'ya şöyle yapılıyor: Kimin eşi dostu varsa onlar gönderilmiyor, eşi dostu olmayan insanlar gönderiliyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil.

Polislerin İl İçi Atamaları

 

Aynı şekilde, il içerisindeki atamalar var. İl içerisinde atamalarda gerek kaymakam tarafından gerek valililer tarafından polislerin keyfî olarak yerleri değiştirilmekte ve aynı zamanda geçici görevle ilgili süreler de uzatılmış olmakta. Burada liyakat esası Emniyet mensubunun içerisinde yok. Emniyet mensupları içerisinde tamamen bir keyfîlik veyahut da ya bir Okuyucular grubu veyahut da Menzil grubundan onay getirilecek ki polisler de tayin, terfi işi olabilsin. Aynı şekilde, Emniyet teşkilatı içerisinde… Polisin görevi tebligat memurluğu değil, polislere tebligat yaptırtılıyor. Polisin görevi pasaportla ilgili değil, bunlar yaptırtılıyor. Bunlar hakikaten kabul edilebilir bir durum değil. Yani, polis ne oldu? Esasen organize şubeden, terörden… Ülkemizin her tarafında sürekli bombalar patlıyor. Bu bombalar için patlıyor? Saat 17.25 zilini gösterdiği zaman ilk yaptıkları iş ne oldu, 17.25'te saat? Saat 17.25'te yaptıkları ilk iş: Organize şubeyi dağıttılar, terör şubesini dağıttılar, kaçakçılık şubesini dağıttılar. Bu tür şubelere işin ehli olmayan insanlar getirildi.

Değerli arkadaşlar, organize bürodan, terörle mücadele bürodan yetişmiş elemana ihtiyaç var. Ülkemizin her tarafında bombalar patlıyor, yetişmiş olan kadrolar bertaraf edildi, görevden alındı, sürüldü. Meslek içinde eğitim maalesef verilmiyor.

 

Ayrıca, polisin kıyafetleri kalitesiz, ütü tutmuyor ve giydikleri ayakkabılar dahi rahatsız ediyor. Son söz bitiriyorum değerli Başkan, özür dilerim sizden ve milletvekili arkadaşlarımızdan. Değerli arkadaşlar, dün akşam burada iftar verildi. Herkese ücretsiz iftar verilirken polis mensuplarına ücretli iftar verildi. Bu kabul edilebilir bir durum değil.” Şeklinde TBMM’de Polislerin sorunlarını dile getirmiştir.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • TURGAY TÜZE 1 yıl önce yorumlandı

   ananizi eşşek si̇ksi̇n

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV