18 Haziran 2018 Pazartesi

Polise 3600 Ek Gösterge Verilmesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Son Durum!

Polise 3600 ek gösterge, lise mezunu polise 2200 ek gösterge, yükseköğretim mezunu polise 3600 ek gösterge, Polis Memurlarını Ek Göstergelerinde düzenleme yapılması için TBMM'ye verilen Kanun Teklifi Meclis Komisyonuna geldi.


07 Temmuz 2017 Cuma 22:35
Bu haber 88945 kez okundu
Polise 3600 Ek Gösterge Verilmesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Son Durum!
16 Ocak 2015 günü İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL; “yükseköğretim mezunu polis memurlarının gösterge rakamı 3600 olarak, lise mezunu polis memurlarının gösterge rakamı 2200 olarak düzenlenmesi” amacıyla TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 04 Şubat 2015 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.

 

 

657 sayılı DMK göstergeler başlıklı 43. Maddesi bu kanuna tabi olan kurumların kadrolarında bulunan personelin aylık ve ek göstergelerini düzenlemektedir. Hizmet sınıfları itibariyle unvan ve aylık alınan derecelere göre ek göstergeler aynı kanunun cetveller başlığı adı altındaki I, II, III ve IV sayılı cetvelle düzenlenmiştir. I sayılı cetvelin 7. bendi emniyet hizmetleri sınıfını düzenlemektedir.

 

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan Emniyet Teşkilatı Personelinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun Ek Gösterge cetveline yüksekokul mezunu Polis Memurları açısından 2200 olarak düzenlenmiştir.

 

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan; Jandarma Genel Komutanlığı personelinin maaş ek göstergesi, 926 sayılı TSK Personel Kanunun Ek Gösterge cetvelinde Diğer Subaylar olarak belirtilen yüksekokul mezunu astsubaylar için ek gösterge 01.01.1995 tarihinden itibaren 2200’den 3600’e yükseltilmiştir.

 

Polis Memuru ile Astsubayların tahsil durumları genellikle aynı olmasına rağmen aralarındaki ek gösterge farkı çok fazladır.

 

Aynı görevi yapan ve sadece görev alanları farklı olan, İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk kuvvetlerine mensup iki iç güvenlik kurum personelinden Jandarma Genel Komutanlığına bağlı personelin 926 sayılı yasadaki emekliliğe esas ek göstergesinin 3600, Emniyet Teşkilatına bağlı personelin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabii olup, emekliliğe esas ek göstergesinin 2200 olması sebebiyle, emeklilik aylığında maaş farkı ve dolayısıyla da Emniyet Personelinin ücret yönünden mağduriyet yaşaması da ek göstergelerdeki bu farklılıktan kaynaklanmaktadır.

 

Ek göstergedeki bu farklılıktan dolayı tahsil durumları aynı ve aynı işi yapan iki kurum personeli arasında emekli olduklarında da, ikramiye ve maaş yönünden büyük farklar olduğu görülmektedir.

 

Anayasanın 5. Maddesi “ Devletin temel amaç ve görevleri; Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak suretle sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığını gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktadır. “ hükmünü haizdir.

 

Anayasanın “ Ücrette Adalet Sağlanması” başlıklı 55/1 maddesinde ücret emeğin karşılığıdır. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır denmek suretiyle devletin yurttaşlarının maddi ve manevi varlığının gelişmesi için sınırlar getirilemeyeceği, vatandaşlarının devlet organları ve idare makamları nezdinde tüm işlerinde eşit davranılacağı ve yapılan işe uygun ücret ödenmesi gerektiği anayasal bir hak olarak tanımlanmıştır. Madde gereğince eşit işe eşit ücret ilkesi göz önüne alınarak, aynı nitelikte iş yapan iki farklı kurum personeli arasında görevde ve emeklilikte ücret adaletsizliğinin giderilmesi gerekmektedir.

 

Yukarıda bahsedilen kanun hükümleri ışığında son yıllarda toplumsal hayatta yaşanan gelişme değişimler sebebiyle kamusal hayatta hizmet gören polis memurlarının haklarında yükümlülüklerinde iş ve işlemlerinde tabi olacakları kurallarda da değişim zorunlu olmuştur. Polis memurlarının en önemli sorunlarından birisi emekli olduklarında alacakları düşük maaşlardır bu görevde çalışan memurların ek göstergeleri 2200’dür. Emekli olduklarında 2200 ek gösterge üzerinden maaş ve ikramiyeleri hesaplanmaktadır. Bu da kendi maiyetinde görev yapan diğer memurlarla aynı emekli aylığını almalarına sebep olmaktadır. Bu durum Anayasanın eşitlik ilkesine ve ücretle adaletin sağlanması açısından anayasaya aykırıdır.

 

Mağduriyetin giderilmesi ise yasal düzenleme ile olabilecektir.

 

Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili hükümlerine göre; meslek yüksekokulu ve üniversite mezunu olan diğer memurların kadroları I. Dereceye yükseldiklerinde ve ek göstergeleri 3600 olduğundan, çalışırken aldığı ücretle emekli olduğunda aldığı ücret arasında fazla bir düşüş olmamaktadır. Polis memurları ise, gerek meslek yüksekokulu gerek üniversite mezunu olarak ve hatta master ve doktora yapmış dahi olsalar ve I. Derece olsalar dahi, ek göstergeleri 2200 olduğundan, çalışırken aldıkları ücretle, emekli oldukları zaman alacakları ücret arasında çok büyük farklılıklar yaşanmaktadır. Bu durum ise, polis memurlarının ek göstergelerinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu mağduriyetin giderilmesi için, polis memurlarının çalışırken ve emekli olduğunda ek göstergelerinin 3600 olması ve mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal düzenlemenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

Bu düzenleme ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 43. Maddesinin hükümlerine göre Polis Memurlarının ek göstergelerinin artırılarak mağduriyetleri giderilecek olup 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun Ek Göstergeye İlişkin 43/B maddesinin ve ekinde yer alan cetveller kısmındaki I sayılı cetvelin 7. Bendinde tanımlanan eğitim hizmetleri sınıfında yer alan yükseköğretim mezunu polis memurlarının gösterge rakamı 3600 olarak, lise mezunu polis memurlarının gösterge rakamı 2200 olarak düzenlenmiştir.

 

 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 22 yorum mevcut

  • Hasan Hüseyin TOPAL 12 ay önce yorumlandı

   Bir arkadaş yorumunda 4 yıllık üniversite nezunlarına 3600 göstergeyi uygun gördüğünü belirtmiş.Be kardeşim 4 yıllıklar mesleğe geçmiş 10 yıl gibi bir zamandır girmiş bu mesleğin bundan daha öncesinde çalışan ve iki yıllık üniversite bitiren meslektaşları görmezden gelmelerini kınıyorum.Assubaylar da iki yıl okuyarak mesleğine girdiler ancak Devletimiz bu görevlilerimize 3600 ek göstergeyi uygun görmüş biz polis memurları da silahlı görev yapan resmi kurum personeli olmamız dolayısı ile 3600 ek göstergeyi hak ettiğimizi düşünüyor yetkilerimizin biz polislerin bu hak arayışını desteklemelerini istiyor 3600 ek göstergeyi istiyoruz.Selamlar ve Saygılarımla.

  • m.s 1 yıl önce yorumlandı

   3600 4 yillik universite mezunu polislere verilmesi adaletli olur.

  • mustafa yılmaz 2 yıl önce yorumlandı

   Polis 3600 ek gös hak ediyor hangi kurum polis kadar .çalışıyor İşAllah verirler inanıyorum saygılarımla

  • bence polisin hakkı ödenmez her gün polis yavrularımız ölüyor yazık deyilmi hakları verilsin zaten devletimizin sözü var benim hükümetim söz verdiyse yapar 3600 verilsin haklarıdır kıralarla baş gelinmiyor aileler 2 böllünmüş vaziyette şarka eşlerini g 2 yıl önce yorumlandı

   zafer okay

  • Burak ÖZDOĞRU 2 yıl önce yorumlandı

   2200 ek gösterge verilirken polis memuru ile tahsilleri aynı olduğu kanunla belirtilen üniversite mezunu Uzman Jandarmalarada verilerek haksızlığın giderileceğini umuyorum

  TÜM YORUMLAR
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV