21 Mayıs 2018 Pazartesi

Öğretmenlerin Kadro-Maaş-Rotasyon ve Özlük Hakları İçin Araştırma Önergesi!

25 Kasım 2014 günü Ankara Milletvekili Zühal TOPÇU ve Milletvekili arkadaşları tarafından; “Öğretmenler hakkındaki mevcut sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi, öğretmenlerin özlük haklarında iyileştirme yapılması, öğretmenlerin rotasyon sorunlarının giderilmesi, öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesi ve öğretmenlerin kadro sorunlarının araştırılması” amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ye Meclis Araştırması açılması talebinde bulunmuşlardır.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 1304 kez okundu
Öğretmenlerin Kadro-Maaş-Rotasyon ve Özlük Hakları İçin Araştırma Önergesi!
 Bir ülkede eğitimin yüksek değer kazanması ve insanların refah seviyelerinin yükselmesi, ancak eğitilmiş bilinçli toplumlarla gerçekleşir. Bu amacı gerçekleştirecek olan kişiler de, eğitimin temel unsuru olan öğretmenlerdir. Öğretmenler; bilgi , beceri ve davranışları ile nitelikli ve donanımlı öğrenciler yetiştirirler. Bir ülkenin gelişmişliği ve kalkınmışlığı eğitimcilerine vermiş olduğu değerle orantılıdır.
Ülkemizde ise, 12 yıllık iktidar tarafından öğretmenlik mesleğinin itibarı ile oynanmış ve geleceğimizin nesillerini yetiştiren öğretmenler her defasında eleştirilmiştir. Öğretmenlerin 3 ay yan gelip yattıkları, haftada sadece 15 saat çalıştıkları ancak buna göre çok maaş aldıkları, camideki güvercinler gibi yem bekledikleri v.b ifadelerle öğretmenler küçük düşürülmüştür.
Öğretmenlerin çalışma saatini 15 saat görmek çok basit düz mantık hesabıdır. Bir öğretmen derse girmeden önce anlatacağı konu hakkında en az 2 saat hazırlık yapmakta, sınav soruları hazırlamakta ve sınavlardan sonra öğrencilerin sınav kağıtlarını okumakta, okul da raporlar hazırlamakta, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlerin görev ve sorumluluklarını belirtiği iç hizmet yönetmeliğinde kalorifer ısıtmasının kontrolü bile öğretmenin görevleri arasında bulunmaktadır.
Öğretmenler canla başla görevlerini yerine getirmeye çalışırken, bir taraftan da maaşları yetmemektedir. Neredeyse % 30’u ek iş yaparak geçimini sağlamaktadır. Çünkü maaşları günlük harcamalarının bile karşılamamaktadır. 2002 yılından bu yana öğretmenlerin alım gücünde çok fazla bir düşüş olduğu ve bu durumun rakamlarla ifade edilirse, alım gücü oranında % 41,6 oranında düşmüştür. Öğretmenlerin çok maaş alıyorlar gibi tamamen yanlış bilgiye dayalı söylemlerde bulunanlar, öğretmenlerin aldıkları maaşları, rakamsal olarak fazlaymış gibi göstermekte olduğu belirtilen alım gücü mukayesesi ile ortadadır. Yapılan işin niteliği açısından bakıldığında, insanca yaşam seviyesinin yanına bile yaklaşamamaktadır.
Türkiye’deki öğretmen maaşlarının, diğer ülkelerle mukayesesine bakıldığında; diğer ülkelerin gerisinde kalmıştır. OECD 2012 rakamlarına bakıldığında;
Kanada’da başlangıç düzeyinde ilkokul öğretmenin yıllık maaşı yaklaşık 42 bin dolar, İsviçre’de bu rakam 81 bin iken, Almanya’da 51 bin ve Fransa’da 28 bin dolar olduğu görülmektedir. Türkiye’’de yıllık ilköğretim öğretmen maaşı ise bu rakamların çok altında 13 bin 368 dolardır.
Lise öğretmenlerinin gelir düzeyine bakıldığında ise tablonun çok farklı olmadığı, görülmektedir. İngiltere’de bir lise öğretmeni yıllık 33 bin 840 dolar kazanırken, Almanya’da 62 bin 230, Fransa’da 32 bin 334 dolar düzeylerindedir. Türkiye ise lise öğretmenlerinin maaşları bu ülkelerin çok gerisinde, Türkiye’de en düşük lise öğretmenin yıllık maaşı 23 bin 882 dolardır.
Ekim 2014 itibariyle, dört kişilik aile için açlık sınırı 1.205 lira, yoksulluk sınırı 3.926 liraya yükselmişken, ortalama öğretmen maaşının 2.150 lira olduğu düşünüldüğünde, öğretmenler neredeyse açlık sınırına yakın yaşamaktadır.
Öğretmenlerimiz bunun yanında daha birçok sorun yaşamaktadırlar.
• Kadro sorunları
• Rotasyon sorunları
• Öğrencilerin ve ailelerinden şiddet görme
• Mobbing gibi
Yukarıda açıklanan nedenlerle Öğretmenler hakkındaki mevcut sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi hakkındaki sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılması gerekli görülmektedir.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV