05 Aralık 2016 Pazartesi

Öğretmenlere Yıpranma Payı TBMM Kanun Son Durum Nedir?

İstanbul Milletvekili İsmail Faruk KANSU; “Öğretmenlere yıpranma payı verilmesini içeren yasa tasarını TBMM’ye sunmuştur. İsmail Faruk KANSU; kamu ve özel sektörde fiilen öğretmenlik yapanların her bir yıllık çalışmaları karşılığında 90 gün fiili hizmet süresi zammından yararlanmasının sağlanması amacıyla” TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 13 Mayıs 2016 günü Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir

01 Kasım 2016 Salı 08:47
Bu haber 910 kez okundu
Öğretmenlere Yıpranma Payı TBMM Kanun Son Durum Nedir?

İstanbul Milletvekili İsmail Faruk KANSU; “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda, hangi iş ve işyerlerindeki hangi çalışmalar karşılığında ve hangi personele ne kadar fiili hizmet süresi zammı uygulanacağı belirlenmiştir. Ancak, fiili hizmet zammından yararlanacak personel arasında öğretmenlere yer verilmemiştir.

Öğretmenlik mesleği, kutsal mesleklerden birisi olmanın yanı sıra yoğun çaba ve emek gerektirmektedir.

Öte yandan, öğretmenlerin çalışma şartları, mesleklerini sürdürürken zaman içerisinde ses ve göğüs hastalıkları ile varis ve ortopedik rahatsızlıklar gibi birçok sağlık sorunu yaşamalarına da neden olmaktadır.

Ayrıca öğretmenlere fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı) verilmesi, emeklilik haklarını az da olsa iyileştirecek olmasından dolayı, öğretmenlerin moralini yükseltecektir.

Bu itibarla, çalışma şartları göz önünde bulundurulduğunda, kamu ve özel sektörde fiilen öğretmenlik yapanların fiili hizmet süresi zammından yararlandırılmaları zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kanun Teklifinin kabul edilmesiyle, kamu ve özel sektörde fiilen öğretmenlik yapanlar, her bir yıllık çalışmaları karşılığında 90 gün fiili hizmet süresi zammından yararlanacak.” Şeklindeki gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 13 Mayıs 2016 günü Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV