26 Mayıs 2018 Cumartesi

Öğretmenlere Fazla Mesai Ücreti İçin Meclise Önerge Verildi!

15 Ekim 2014 günü Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY; “ Öğretmenlere Tutturulan Nöbetler İçin Fazla Mesai Verilmesi” ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın yanıtlaması amacıyla TBMM’ne aşağıdaki Yazılı Soru Önergesini vermiştir. Öğretmenlere nöbet için fazla mesai verilecek mi?


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 2182 kez okundu
Öğretmenlere Fazla Mesai Ücreti İçin Meclise Önerge Verildi!
 Uluslarası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmesinin 1’nci maddesinde haftalık ve günlük çalışma sürelerinin tahdidi olarak belirtilmesi yoluyla, haftalık normal mesai süresini aşan çalışmalar “ fazla mesai” kavramı adı altında Uluslar Arası Hukukta ve İç Hukukta kabul edilmiştir. Ülkemizde bu sözleşmeye taraftır.

Bu sözleşmeye istinaden meslek gruplarının hemen hepsi nöbet görevinin karşılığı olarak ek ücret, fazla mesai ücreti almaktadır. Ancak öğretmenler tuttukları nöbet için ek ücret almamaktadır. Bu durum hem hukuken hem de vicdanen kabul edilebilir bir durum değildir.

Bu durum Anayasa’nın “Kanun önünde eşitlik “başlıklı 10’ncu maddesine, “Zorla çalıştırma yasağı” başlıklı 18’nci maddesine ve “ ücrette adalet sağlanması” başlıklı 55’nci maddesine aykırıdır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun “Fazla Çalışma Ücreti” başlıklı 178’nci maddesi ;

99 ve 100’ncü maddeler hükümleri uyarınca tespit olunan günlük çalışma saatleri dışında; salgın hastalık ve tabii afetler gibi olağanüstü hallerin olması (bu hallerin devamı süresince), fabrika, atelye, şantiye, işletme gibi yerlerde iş Kanununa tabi olarak işçi çalıştıran kurumlarca hizmetin gereği olarak işçi ile birlikte çalışma saatleri ve günü dışında çalışmanın zorunlu bulunması, hallerine münhasır olmak üzere, yapılan fazla çalışmalar ücretle karşılanır. Yukarıda sayılan hallerde yaptırılacak fazla çalışmanın süresi ve saat başına ödenecek ücret Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenir”. Şeklindedir. Dolayısıyla nöbet tutan öğretmenlere ek ücret fazla mesai ücreti verilmemesi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa  da aykırıdır.

Nöbet tutma öğretmenlerin asli görevi değildir. Zira 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunun “Öğretmenlik” başlıklı 43’ncü maddesi “Öğretmenlik Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir.” İfadesi yer almaktadır. Milli Eğitim Temel Kanunundan da anlaşıldığı üzere öğretmenlerin asli görev eğitim ve öğretimdir. Öğretmenlerin öğretmenlik mesleği haricinde nitelik taşımayan görev için ücret alması en doğal hakkıdır.

Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği (md. 23); İlköğretim Kurumları Yönetmeliği, İlkokul-Lise Ortaokullar Yönetmeliği (md. 52), öğretmenlerin nöbet tutma görevi ve sorumlulukları arasında, ısıtma, elektrik ve sıhhi sistemlerin çalışıp çalışmadığını, temizliğinin yapılıp yapılmadığını, her türlü yangın tehlikesini önleyici tedbirin alınıp alınmadığını kontrol etmek beklenmedik olaylar karşısında gerekli tedbirleri almak ve durumu ilgililere bildirmek, herhangi bir sebeple görevine gelmeyen öğretmenlerin yerine eğitim etkinliklerini yürütmek gibi görevler sayılmakta ve bu görevler nöbet esnasında yerine getirilmektedir. Görüldüğü gibi nöbet görevi emek gerektiren ve sorumluluğu bir hayli fazla olan bir görevdir.

Öğretmenlerin, asli bir nitelik taşımayan ve sorumluluğu son derece geniş olan nöbet hizmetinin karşılığı olanarak ek ücret alamama durumu, iç hukuka ve uluslararası mevzuata aykırı nitelik taşıdığı gibi hakkaniyet anlayışına da bütünüyle aykırı olduğu ve bu durumun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından göz ardı edildiği ve öğretmenlerimizin mağdur edilmekte olduğu bir vakıadır.

Ayrıca, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede ek ödeme ile ilgili düzenlemeler yapılırken, öğretmenler ve akademisyenlerin ek ödemelerinde herhangi bir artış yapılmayarak bu meslek mensupları mağdur edilmiştir.Öğretmenler Okulda yürüttükleri nöbet hizmetleri karşılığında 6 saat ek ders ücreti ödenmesine yönelik binlerce dilekçe Türk Eğitim-Sen yetkilileri tarafından Milli Eğitim Bakanlığına iletilmiştir.

Bu kapsamda;

-         Öğretmenlere okulda yürüttükleri nöbet hizmetleri karşılığında 6 saat ek ders ücreti ödemeyi düşünüyor musunuz?

-     Araştırma görevlilerinin maaşlarında yüzde 35 oranında iyileştirme yapılacağı Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU tarafından kamuoyuna açıklanmıştır. Araştırma görevlileri ile birlikte diğer akademisyenlerin ve öğretmenlerin ücretlerine de iyileştirme yapmayı düşünüyor musunuz?

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV