24 Ekim 2017 Salı

Mübaşirlerin Genel İdari Hizmetten Sayılması TBMM En Son Durum!

Mübaşir kadroları ne zaman değişecek,mübaşir kadro düzenlemesi, mübaşir genel idari hizmet sınıfı,mübaşir özlük hakları,düzenleme,mübaşir zam, mübaşirlerle ilgili en güncen ve en son haber.


21 Mart 2017 Salı 22:10
Bu haber 9338 kez okundu
Mübaşirlerin Genel İdari Hizmetten Sayılması TBMM En Son Durum!
23 Ekim 2014 günü İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL; “ Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Eki (1) sayılı Cetvelin Adale Bakanlığına Ait Bölümünde Yer Alan Mübaşir Unvanlı Kadroların Sınıfının Genel İdari Hizmet Sınıfı Olarak Değiştirilmesi” amacıyla aşağıdaki yazılı gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ne Kanun Teklifi sunmuştur

Yargılama faaliyetleri sırasında önemli görevler ifa eden mübaşirlerin sınıfı, “ Genel İdari Hizmetleri Sınıfı (GİH)” olarak düzenlenmektedir.
Bilindiği üzere yardımcı hizmetler sınıfıyla ilgili görev tanımlaması 657 sayılı Devlet memurları Kanununun 36’ncı maddesinde yapılmıştır. Buna göre; yardımcı hizmetler sınıfı, kurumlarda her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek, hizmet yerlerini temizlemek, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak veya basit iklim rasatlarını yapmak, ilaçlama yapmak veya yaptırmak veya tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği ve basit bakımı ile ilgili hizmetleri yapmak veya kurumlarda koruma ve muhafaza hizmetleri gibi ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde her kurumun özel bünyesine göre ve yine bu mahiyette olmak üzere ihdasına lüzüm gördüğü yardımcı hizmetleri ifa ile görevli bulunanlardan 4’ncü maddenin (D) bendinde tanımlananların dışında kalanları kapsar. Bu sınıfa dahil personel tarafından yerine getirilmesi gereken hizmetlerden hizmet yerlerinin ve tedavi kurumlarının temizlenmesi, tesisatın bakım ve işletilmesi ve benzeri nitelikteki hizmetlerin üçüncü şahıslara ihale yoluyla gördürülmesi mümkündür.
Halbuki mübaşirler, duruşmalarda hakim tarafından kendisine verilen işleri yapmak, kalem hizmetleriyle ilgili olarak kendilerine verilen görevleri yerine getirmek, mahkemey ait posta ve tebligat işlerini yürütmek, duruşmanın düzen ve inzibatını sağlamak gibi önemli görevler ifa etmektedirler. Bu görevler, yargılama faaliyetinin vazgeçilmez unurlarıdır. Mübaşirler ilgili yönetelik hükümlerine göre, adli hizmetlerin yürütülmesi açısından zorunlu ve asli görevleri ifa etmekte olup, bunlar 657 sayılı Kanunun 36’ncı maddesinde sayılan hizmetlerden büyük ölçüde ayrılmaktadır.
Yürüttükleri görev bakımından asli ve süreli hizmet ifa eden mübaşirlerin, kendileriyle benzer işleri gören diğer memurlar gibi (zabit katibi, şoför, vb. ) genel idare hizmetleri sınıfında bulunması gerektiği halde, yardımcı hizmetler sınıfında yer almaları, eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığı gibi, çalışma barışı ve motivasyonunu da olumsuz etkilemektedir.
Bakanlar Kurulunun 8 Ocak 1992 tarihinde 21102 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve kanun teklifi ekinde sunulan kararında doğru bir uygulama ile mübaşirleri genel idare hizmetleri sınıfından saymıştır. Resmi Gazetenin 9. Sayfasında 1 sayılı cetvelin 31. Sırasında her derece yargı organları ve seçim kurullarında görevli mübaşirler” genel idare sınıfı içerisinde sayılmış. Aynı resmi gazetenin 17 sayfasında yardımcı hizmetler bölümünde aşçı, aşçı yardımcısı, hademe, odacı vs. sayılırken mübaşirlere yer verilmemiştir.
21.03.2012 tarih ve 28274 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte Milli Savunma Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı ve askeri mahkemelerde çalışan mübaşirler genel idari hizmetler sınıfına dahil edilmiştir.
Anayasa’nın Devletin temel amaç ve görevleri başlıklı 5. Maddesinde, Devletin temel amaç ve görevleri Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak, kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.
Anayasa’nın Kanun önünde eşitlik başlıklı 10/5 maddesinde ; Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır.
Günümüz koşulları değerlendirildiğinde ve mübaşirlerin yaşadığı olumsuzlukların giderilmesi amacıyla, Yardımcı Hizmetler Sınıfına tabi olan mübaşir unvanlı kadroların sınıfı Genel İdare Hizmetleri Sınıfı olarak değiştirilmektedir.

 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • bahattin dundar 2 yıl önce yorumlandı

   Idare mahkemesinde çalışıyorum můbasirim katip gorevini yapiyorum arti můbasir olarakta çalışıyorum uyapta çalışıyorum genel hizmetlere geçmek için acaba daha ne yapmam gerekiyo bilemiyorum yani

  • mustafa girgin 3 yıl önce yorumlandı

   Mübaşirler mübaşir olalı nöyle zulüm görmedi...

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV