03 Aralık 2016 Cumartesi

Maliye Personelinin Sorunları TBMM'de Görüşüldü!

19 Aralık 2014 günü Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY; 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmeler esnasında, kurum içi gelir uzmanlığı, uzmanlar arasındaki merkez taşra ayrımının kaldırılması, müdür unvanlarında görev yapan personelin ek gösterge sorunları ile ilgili görüşme yapmıştır.

01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 3181 kez okundu
Maliye Personelinin Sorunları TBMM'de Görüşüldü!
 Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY TBMM’de yapmış olduğu konuşmasında; “Maliye Bakanlığında maalesef, çalışma barışı kalmamıştır ve personel huzursuzdur.

Kurum içi gelir uzmanlığı, defterdarlık uzmanlığı özel sınav hakkı yeniden tanınmalıdır. Uzmanlar arasındaki merkez-taşra ayrımı kaldırılmalıdır. Maliye Bakanlığının merkez ve taşra birimlerinde çalışan tüm kariyer uzmanlarının tek çatı altında toplanması gerekmektedir.

Gelir uzmanlarının ortak sınavlardan kaynaklanan mağduriyetleri hâlâ devam etmektedir. Ortak sınavla atanan gelir uzmanlarının yüzde 80'i kurumdan ayrılmıştır. Bu durum, Bakanlığın yetişmiş personelini kaybederek kaynaklarını etkin kullanamadığını göstermektedir.

Maliye Bakanlığının tüm müdür unvanlarında görev yapan personele 3.000 ek gösterge veriliyor ancak sadece taşrada görev yapan personel müdürlerine 2.200 ek gösterge verilmektedir ve diğer bakanlıkların buna eşit görev yapan personel müdürleri de bu 3.000 ek göstergeden yararlanmaktadır ve otuz yıla yakın bir süredir adeta kangren hâline gelen bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekmektedir.

Maliye okulu, maliye kursu ve iki yıllık yüksekokul mezunu olan şef, memur, veri hazırlama kontrol işletmeni, yoklama memuru, tahsildar ve icra memurlarının özlük durumları ve diğer talepleri yeniden ele alınmalı ve dikkate alınmalıdır.

666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile, bakanlıkların aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunan personel arasındaki ücretlerin eşitlenmesi amaçlanıyordu. Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığında görev yapan personel arasında özel hizmet tazminat oranlarının diğer kamu kurumlarında aynı unvanda çalışan personel -müdür, müdür yardımcısı, uzman, şef gibi- arasında yaklaşık 40-50 puan fark oluşmuştur ve bu da yaklaşık 365 liraya varan bir ücret farkına yol açmaktadır. Özel hizmet oranlarının aynı unvanlar için mutlaka eşitlenmesi gerekmektedir.

Yine, muhasebat kontrolörü iken 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile maliye uzmanı kadrolarına atanan personelin, 657 sayılı Kanun'un 68/B maddesi gereğince yapılacak atamalarda uğradıkları veya uğrayacakları hak kayıplarının bir an önce telafi edilmesi gerekmektedir.

Muhasebe ve millî emlak denetmenlerinin emsallerine göre düşük olan görev, yetki, sorumluluk ve özlük hakları düzeltilmelidir.

Bakanlıkların tamamında uygulanan ancak sadece Gelir İdaresi Başkanlığında bulunmayan servis hizmetinin de merkez ve taşra ayrımı olmaksızın verilmesi sağlanmalıdır.

Ve son olarak da, bütün bakanlıklarda ve kuruluşlarda yeterlilik sınavı için -denetim elemanları ve müfettişler için- 2 sınav hakkı uygulaması bulunmaktadır. Fakat, sadece vergi müfettiş yardımcılarına yeterlilikte uygulanan bir sınav hakkı adaletsizliğe yol açmaktadır. Vergi müfettişleri, başta KPSS, kurum sınavı, temel eğitim, mesleki refakat, yetki sınavını içeren ve üç yılı da aşan, neredeyse dört yıla varan bir sürecin sonunda yeterlilik sınavına girmektedirler. Vergi müfettiş yardımcıları, kapısında ambulansların beklediği dört gün süren yeterlilik sınavında başarısız oldukları anda hemen meslekten ihraç edilmektedirler. Oysa Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişliği, BDDK murakıplığı, Sayıştay denetçiliği, mülkiye müfettişliği gibi teftiş ve denetim kurullarında telafi sınav hakkı verilirken Maliye Bakanlığında da bu uygulamaya geçilmesinde büyük fayda vardır.” Şeklindeki konuşmasını yapmıştır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV