26 Nisan 2018 Perşembe

Maliye Personelinin Sorunları TBMM'de Görüşüldü!

19 Aralık 2014 günü Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY; 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmeler esnasında, kurum içi gelir uzmanlığı, uzmanlar arasındaki merkez taşra ayrımının kaldırılması, müdür unvanlarında görev yapan personelin ek gösterge sorunları ile ilgili görüşme yapmıştır.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 3830 kez okundu
Maliye Personelinin Sorunları TBMM'de Görüşüldü!
 Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY TBMM’de yapmış olduğu konuşmasında; “Maliye Bakanlığında maalesef, çalışma barışı kalmamıştır ve personel huzursuzdur.

Kurum içi gelir uzmanlığı, defterdarlık uzmanlığı özel sınav hakkı yeniden tanınmalıdır. Uzmanlar arasındaki merkez-taşra ayrımı kaldırılmalıdır. Maliye Bakanlığının merkez ve taşra birimlerinde çalışan tüm kariyer uzmanlarının tek çatı altında toplanması gerekmektedir.

Gelir uzmanlarının ortak sınavlardan kaynaklanan mağduriyetleri hâlâ devam etmektedir. Ortak sınavla atanan gelir uzmanlarının yüzde 80'i kurumdan ayrılmıştır. Bu durum, Bakanlığın yetişmiş personelini kaybederek kaynaklarını etkin kullanamadığını göstermektedir.

Maliye Bakanlığının tüm müdür unvanlarında görev yapan personele 3.000 ek gösterge veriliyor ancak sadece taşrada görev yapan personel müdürlerine 2.200 ek gösterge verilmektedir ve diğer bakanlıkların buna eşit görev yapan personel müdürleri de bu 3.000 ek göstergeden yararlanmaktadır ve otuz yıla yakın bir süredir adeta kangren hâline gelen bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekmektedir.

Maliye okulu, maliye kursu ve iki yıllık yüksekokul mezunu olan şef, memur, veri hazırlama kontrol işletmeni, yoklama memuru, tahsildar ve icra memurlarının özlük durumları ve diğer talepleri yeniden ele alınmalı ve dikkate alınmalıdır.

666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile, bakanlıkların aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunan personel arasındaki ücretlerin eşitlenmesi amaçlanıyordu. Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığında görev yapan personel arasında özel hizmet tazminat oranlarının diğer kamu kurumlarında aynı unvanda çalışan personel -müdür, müdür yardımcısı, uzman, şef gibi- arasında yaklaşık 40-50 puan fark oluşmuştur ve bu da yaklaşık 365 liraya varan bir ücret farkına yol açmaktadır. Özel hizmet oranlarının aynı unvanlar için mutlaka eşitlenmesi gerekmektedir.

Yine, muhasebat kontrolörü iken 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile maliye uzmanı kadrolarına atanan personelin, 657 sayılı Kanun'un 68/B maddesi gereğince yapılacak atamalarda uğradıkları veya uğrayacakları hak kayıplarının bir an önce telafi edilmesi gerekmektedir.

Muhasebe ve millî emlak denetmenlerinin emsallerine göre düşük olan görev, yetki, sorumluluk ve özlük hakları düzeltilmelidir.

Bakanlıkların tamamında uygulanan ancak sadece Gelir İdaresi Başkanlığında bulunmayan servis hizmetinin de merkez ve taşra ayrımı olmaksızın verilmesi sağlanmalıdır.

Ve son olarak da, bütün bakanlıklarda ve kuruluşlarda yeterlilik sınavı için -denetim elemanları ve müfettişler için- 2 sınav hakkı uygulaması bulunmaktadır. Fakat, sadece vergi müfettiş yardımcılarına yeterlilikte uygulanan bir sınav hakkı adaletsizliğe yol açmaktadır. Vergi müfettişleri, başta KPSS, kurum sınavı, temel eğitim, mesleki refakat, yetki sınavını içeren ve üç yılı da aşan, neredeyse dört yıla varan bir sürecin sonunda yeterlilik sınavına girmektedirler. Vergi müfettiş yardımcıları, kapısında ambulansların beklediği dört gün süren yeterlilik sınavında başarısız oldukları anda hemen meslekten ihraç edilmektedirler. Oysa Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişliği, BDDK murakıplığı, Sayıştay denetçiliği, mülkiye müfettişliği gibi teftiş ve denetim kurullarında telafi sınav hakkı verilirken Maliye Bakanlığında da bu uygulamaya geçilmesinde büyük fayda vardır.” Şeklindeki konuşmasını yapmıştır.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • boncuk 3 yıl önce yorumlandı

   Aynı işi yapıyorum ama 1000 lira düşük maaş alıyorum. Adalet için kurum içi gelir uzmanlık sınavı açılmalı

  • faruk aga 3 yıl önce yorumlandı

   Kurum ici huzuru bozmus kendi personeline deger vermeyen kurum durumuna dusmustur artik yetismis personelini teker yeker kabedecektir

  • emre 3 yıl önce yorumlandı

   Bu bakanligin personeline muspet bir sey yapacagina zerre kadar inanmiyorum aldigimiz 3 kurus mesaiyi kestiler ama ne hikmetse hakim ve savcilara ogretim gorevlilerine ogretmenlere verdikce verdiler yaziklar olsun diyorum

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV