03 Aralık 2016 Cumartesi

Maliye Personelinden Gelir Uzmanlığına Yükselemeyen Memurlar!

08 Aralık 2014 günü Manisa Milletvekili Sakine ÖZ; “vergi dairelerinde çalışan tahakkuk, veznedar, tahsildar, icra, evrak kayıt vb. görevlerde çalışan memur kadrosunda personel, kurum içinde açılacak sınavlarla “gelir uzmanlığı”’na yükselememeleri” ile ilgili olarak Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’in yanıtlaması amacıyla TBMM’ye aşağıdaki Yazılı Soru Önergesini sunmuştur.

01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 5200 kez okundu
Maliye Personelinden Gelir Uzmanlığına Yükselemeyen Memurlar!
Bakanlığınıza bağlı vergi dairelerinde çalışan tahakkuk, veznedar, tahsildar, icra, evrak kayıt vb. görevlerde çalışan memur kadrosunda personel, kurum içinde açılacak sınavlarla “gelir uzmanlığı”’na yükselmeyi beklemektedir. Ne var ki, son yıllarda açılmayan bu sınavlar sonucunda, bahse konu memur personel ile uygulamada aynı işi yapan, ancak daha yüksek maaş alan birçok gelir uzmanının durumu düşünüldüğünde, eşit işe eşit ücret ilkesinin uygulama olanağının kalmadığı iddia edilmektedir.

Vergi dairesinde çalışan birçok memur, mesai arkadaşlarının gelir uzmanlığına yükselmesine karşın kendileriyle aynı işi yapmaya devam ettiğini, sadece unvanlarının değiştiği için daha yüksek maaş alabildiklerini, uzun süredir kurum içi gelir uzmanlığı sınavı açılmadığı için, aynı işi yapan diğer memurların mağduriyet yaşadığını, arada oluşan maaş ve özlük hakkı adaletsizliğine bir çözüm getirilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Buna göre;

Bakanlığınız bünyesinde kurum içi gelir uzmanlığı sınavı neden açılmamaktadır; 2015 yılı içinde böyle bir sınavın açılması öngörülmekte midir?

Aynı işi yürütmelerine karşın, kurum içinde vergi memurları ile gelir uzmanları arasında oluşan maaş farkının sebebi nedir?

Kurum içinde gelir uzmanlığına yükselmelerine karşın, gelir uzmanlarına neden hala vergi memurlarının yaptığı işin aynısı yaptırılmakta, pozisyonun gereğince işler verilmemekte midir?

Manisa ilinde, ilçeler bazında vergi memuru ve gelir uzmanı sayısı kaçtır?

Yıllar itibariyle açılan kurum içi gelir uzmanlığı sınavı sonunda, Manisa ilinde, ilçeler bazında gelir uzmanlığına yükselen personel sayısı kaçtır?
Türikye’de vergi memuru ve gelir uzmanı sayısı kaçtır, yıllar itibariyle kurum içi gelir uzmanlığı sınavına başvuran aday memur sayısı kaçtır?

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV