19 Haziran 2018 Salı

Madencilerin Bankalara Olan Borçlarını Ertelenmesi İçin Kanun Teklifi!

24 Eylül 2014 günü Manisa Milletvekili Özgür ÖZEL; " madencilerin ve maden işkolunda çalışan tüm emekçilerin bankalardan kullandıkları kredilerden, Bankaya ödenmediği için takibine başlanmış kredi borçlarının ve 01 Kasım 2014 tarihine kadar Bankaya ödenmemiş kredilerin vadelerinin ilk 1 yılı ödemesiz 2 yıl süreyle faizsiz olarak yapılandırılması ve 01 Kasım 2014 tarihi itibariyle kullandırılmış kredilerin günü gelmiş ya da gelmemiş olan tüm taksitlerinin 1 er yıl süreyle faizsiz olarak ötelenmesi" amacıyla aşağıdaki yazılı Kanun Teklifini TBMM'ne sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 1104 kez okundu
Madencilerin Bankalara Olan Borçlarını Ertelenmesi İçin Kanun Teklifi!
 Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen facia yaşanan büyük kayıpların yanı sıra derin yaraların açılmasına neden olmuştur. Tıpkı Somalı esnaflar gibi yaşanan maden faciasının ardından Somalı tüm madenciler zor durumda kalmış ve bankalara olan borçlarını ödeyemez hale gelmişlerdir.

Facianın hemen ardından Soma’da ölen madencilerimizin yakınları için yardımlar toplamaya başlanmış, bu bağışlar AFAD bünyesinde toplanmış ve hayatta kalan madencilerin kredi borçları ise Bankaların insiyatifi ile 3 aylığına ertelenmiştir. Ancak facianın üzerinden geçen 3 ayın sonunda Bankaların bir kısmı borçlarıntahsili yoluna gitmiş, kimi ise borçların ertelenmesi kararını sürdürmüştür. Özellikle Ziraat Bankasından madencilerin kullandıkları kredilere yapılan ertelem, 3 ayın sonunda bitmiş ve madencilerimiz bu 3 ayın sonunda Ziraat Bankasından aldıkları kredileri faizi ile birlikte ödemek zorunda kaldıklarını öğrenmişlerdir. Madencilerimiz Ziraat Bankasına gittiklerinde 3 aylık kolaylığın bir öteleme olmadığını, faizi ile birlikte işleyecek bir yapılandırma olduğunu öğrenmişler ve adeta 13 Mayıs’tan sonra bir kez daha mağdur olmuşlardır. Ziraat Bankası’nın 3 aylık erteleme sonrasında işlettiği faiz 800 liraya kadar ulaşmış ve faizleri ile birlikte şu anda Somalı bir madencinin ödeyeceği aylık taksit tutarı 1600-1700 TL’ye yükselmiştir.

Bener bir sorunla karşı karşıy kalan Somalı esnafın kullandığı krediler için gerekli girişimler başlatılmış, esnafın kredi sorunu çözülmüş ama Somalı madenciler bu sürede yalnız bırakılmıştır. Faicanın hemen ertesinde Bankalardan bazıları 3 ay, bazıları 6 ay gibi kredi ötelemesi yapmış olsa da Somalı madenciler için bu erteleme süresi bitmiş ve artık zor günler başlamıştır. Önümüzdeki süreçte Somalı madencilerimizin daha da zor duruma düşmemeleri için bir an evvel gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Ayrıca 11 Eylül 2014 tarihinde 6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Adir Kanunun Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra madencilik iş kolunda yapılan düzenlemeler bahane gösterilerek bazı maden şirketleri faaliyetlerini durdurmuş ve özellikle Zonguldak gibi madencilikle geçimini sağlayan illerimizde birçok madencimiz işsiz kalmıştır. 13 mayıs faciasının acısı hala tazeyken, son günlerde binlerce madencimizin işsiz kalması ve gerek Zonguldak, gerekse Soma ve diğer illerimizdeki madencilerimizin bir de kredi borçları gibi ciddi bir külfetle karşı karşıya kalmış olması onları daha da zor durumda bırakmaktadır.

Bu nedenle gerek Somalı madencilerimizin gerekse ülkemizdeki diğer tüm maden emekçilerinin bu zor durumdan kurtarılması ve içinde bulundukları zor koşulların bir nebzede olsa düzeltilmesi için bu kanun düzenlenmiştir. Bu kanunda gerek yeraltı ocaklarında, gerekse maden iş kolunda yer üstü ve yan kuruluşlarda çalışan tüm işçilerin kredi borçlarının yeniden yapılandırılması amaçlanmaktadır.

Bu kanunda madencilerin ve maden işkolunda çalışan tüm emekçilerin bankalardan kullandıkları kredilerden, Bankaya ödenmediği için takibine başlanmış kredi borçlarının ve 01 Kasım 2014 tarihine kadar Bankaya ödenmemiş kredilerin vadelerinin ilk 1 yılı ödemesiz 2 yıl  süreyle faizsiz olarak yapılandırılması ve 01 Kasım 2014 tarihi itibariyle kullandırılmış kredilerin günü gelmiş ya da gelmemiş olan tüm taksitlerinin 1 er yıl süreyle faizsiz olarak ötelenmesi öngörülmüştür. Ayrıca bu yapılandırma ve etemele için borçlulardan herhangi bir masraf işlem ücreti vb talep edilmemesi düzenlenmiştir." gerekçelirin sunmak suretiyle aşağıdaki yazılı Kanun Teklifiin TBMM'ne sunmuştur.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV