24 Nisan 2018 Salı

Kayıp Kaçak Bedellerinin Tüketiciye İadesi İçin Kanun Teklifi Verildi!

9 Ocak 2015 günü İzmir Milletvekili Alaattin YÜKSEL; “ Elektrik Dağıtım Şirketleri tarafından kesilen Kaçak-Kayıp Bedeli ve Sayaç Okuma bedeli adı altında son 10 yılda tahsil edilen bedelin tüketiciye herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın iade edilmesi amacıyla “ aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ye Kanun Teklifi sunmuştur.Elektrik Kaçak-Kayıp Bedeli ve Sayaç Okuma Bedeli Ne Zaman Ödenecek? Elektrik Kaçak-Kayıp Bedeli ve Sayaç Okuma Bedeli Ödenecek Mi? Elektrik Kaçak-Kayıp Bedeli ve Sayaç Okuma Bedeli Ödeniyor Mu?


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 2452 kez okundu
Kayıp Kaçak Bedellerinin Tüketiciye İadesi İçin Kanun Teklifi Verildi!
Ülkemiz genelinde 37 milyon (EPDK verilerine göre tamsayısı, 36.861.757) elektrik abonesi bulunmaktadır Tüm abonelerden haksız bir şekilde 9 kalem bedel tahsil edilmektedir. Elektrik abonelerinden alınan “ Enerji Tüketim Tutarı” dışında yer alan diğer bedeller, “ Kayıp/Kaçak Bedeli,Perakende Satış Hizmet Bedeli, Sayaç Okuma Bedeli, İletim Sistemi Kullanım Bedeli, Dağıtım Bedeli, Enerji Fonu, TRT Payı, Belediye Tüketim Vergisi, KDV” ‘dir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı; “ Kayıp Kaçak Bedeli ile Sayaç Okuma Bedeli”’ne dayanak olarak Elektrik Piyasası Kanunu’nu göstermiştir. Bu bedelleri düzenleyen hiçbir kanuni dayanak olmamasına rağmen, abonelerden bu ad altında tahsilata devam edilmiştir. Tüketicilerden gelen tepkiler üzerine, dağıtım şirketleri, faturalardan kayıp kaçak kalemini kaldırmış gibi yapıp, gerçekte bu bedeli elektrik faturalarına eklemeye devam etmişlerdir.

Elektrik dağıtım hizmetleri özelleştirildiği halde hükümet, özel sektörün çıkarlarını önceliğine almıştır. Elektrikte kayıp kaçakları azaltacak uygulamaları yaşama geçirmek özel şirketin sorumluluğunda olması gerekirken, bunun maliyeti abonelere, tüketicilere yüklemiştir. Kayıp-kaçak bedeli altında vatandaşa milyarlarca lira ceza kesilmiş, binlerce insan hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunulmuştur. Abonelerin ödediği bedelin yaklaşık % 14’ünün kayıp kaçak bedeli olduğu dikkate alındığında, yılda ortalama en az 84 TL ile en çok 168 TL kayıp kaçak bedeli ödendiği görülmektedir. TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılından 05.04.2012 tarihine kadar olan dönemde yapılan kayıp kaçak tarama kontrollerinde 9,6 milyar kWh 2,37 milyar TL kaçak tahakkuku gerçekleştirilmiştir. Yine aynı dönemde 59,241 abone hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

Anayasa Mahkemesi kararına rağmen abonelere Anayasa’ya aykırı şekilde, mali yükümlülükler, ödeme zorunluluğu getirilen bu uygulama devam etmektedir. Tüketiciden haksız ve hukuksuz olarak alınan bu bedelle, elektrik dağıtım şirketlerinin kar etmesi sağlanmaktadır. Elektrik dağıtım şirketleri, on yıldır haksız bir şekilde tüketicilerin 25 milyar ile 50 milyar TL arasında bir parayı gasp etmiş durumdadır. Bu uygulamanın ortadan kaldırılması ve tüketiciden alınan ücretlerin iade edilmesi gerekmektedir. Yaklaşık 37 milyon elektrik abonesinin her birinin tek tek mahkemelere başvurmasının Yargının yükünü artıracağından hareketle, uygulamanın kanun teklifiyle sonlandırılması ve geriye dönük olarak tüm abonelere ödeme yapılması amaçlanmaktadır.” Gerekçelerini sunmak suretiyle aşağıdaki Kanun Teklifini TBMM’ye sunmuştur.Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV