25 Mayıs 2018 Cuma

Karayolları Taşeron İşçilerine Kadro Verilmemesi TBMM'ye Taşındı!

Karoylaları taşeron işçileri el ilgili en son haber, taşerenda son dakika haberleri, en yeni taşeron işçi haberleri, en güncel taşeron işçi haberleri, karayolları taşeron işçilerinin durumaları ne olacak?


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 13463 kez okundu
Karayolları Taşeron İşçilerine Kadro Verilmemesi TBMM'ye Taşındı!
07 Ocak 2015 günü Bingöl Milletvekili İdris BALUKEN ve Milletvekili arkadaşları tarafından; “ Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı şube şefliklerinde hizmet alımıyla taşeron işçi olarak çalıştan personelin örgütlü oldukları sendikaları tarafından adlarına açılan davanın lehlerine sonuçlanmasına rağmen taşeron işçilerin kadroya geçirilmemesi “ ile ilgili olarak aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ye Meclis Araştırma Önergesi açılması talebinde bulunmuşlardır.
Taşeron veya tali işveren, alt ısmarlanan, alt işveren, alt işletici gibi isimler ile de anılan, birçok durumda bir işin veya işin bir kısmını gerçekleştirmek ya da işverenin sözleşmesindeki tüm yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla anlaşma imzalayarak üstlenen diğer yüklenicidir.

Kapitalist modernitenin temel yaklaşımı, taşeron çalışmayı bir istihdam biçimi olarak yaygınlaştırma ve çalışma hayatında herkesi birer taşeron işçisi haline getirme şeklindedir.

İşçi sendikalarının kaynaklarına göre Türkiye’de bir milyonu kamu sektöründe olmak üzere, 2,5 milyondan fazla taşeron işçi bulunmaktadır. Taşeron işçiliğin en yaygın olduğu sektörler, 41 bin kişi ile temizlik ve 318 bin kişi ile inşaat sekterleridir. Taşeron işçiliği sadece bu sektörlerle sınırlı değildir. Montaj işçileri, tersane işçileri, maden işçileri, belediye işçileri, çağrı merkezi işçileri, kadınlar ve erkekler, yetişkinler ve çocuklar, göçmenler ve göçmen olmayanlar, vasıflı, yarı vasıflı ve vasıfsız olanlar, diğer bir deyişle, toplumsal işbölümü olarak baktığımızda üretim, dağıtım, tüketim ve yeniden üretim alanlarındaki işçilerden bahsetmekteyiz. Bu kesimler içerisinde Karayolları Genel Müdürlüğü’nde çalışan taşeron işçilerin durumu farklı bir özellik göstermektedir.

Karayollarında çalışan taşeron işçileri iş kolunda örgütlü bir sendikaya üye olmuş; Mahkemeler bu işçilerin işe girdikleri tarihten itibaren asıl işverenin Karayolları Genel Müdürlüğü olduğuna karar vermiş. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de Mahkeme kararlarını onaylamıştır.

Karayollarında çalışan taşeron işçilerin aslında kamu işçisi olması gerektiği yönünde olan bu yerel mahkeme kararı 2011’de alınmış ve bu karar 2013 yılında da Yargıtay tarafından onanmıştır. Kesinleşmiş bir mahkeme kararına söz konusu olan yaklaşık 6 bin 500 Karayolları işçisi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün işçisi olma hakkını elde etmiş durumdalar. Bu karar işçilere kamuda kadro verilmesi anlamına gelmektedir.

Karayolları işçileri hakkındaki bu kesinleşen kadro kararının yanında bir de baştan itibaren kamu işçisi olarak sayılmaları da karara bağlanmıştır. Bağlı kararın sonucunda geriye dönük 5 yıllık süre için toplu iş sözleşmesinin ücret farkları da bu işçilere de ödemek zorunda. Yargıtay ücret farkları konusunda yerel mahkemenin verdiği kararı temyiz ederek işçilerin haklarını teslim etmiş durumdadır.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nde çalışan işçilerin yargı kararları ile elde ettikleri kadro hakkının üstünden yaklaşık 3,5 yıl geçmesine rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yargı kararını takmayan, önemseyemeyen bir tutum içerisindedir. Bakanlık mahkeme kararını görmezden gelerek konuyu ötelemekte ve ilgili mahkeme kararını uygulamamaktadır. Nitekim yeni yıla girerken Karayolları 64. Niğde Otoyol Bakım İşletme Şefliğinde çalışan üç ayrı taşerona ait 20 taşeron işçisinin işten atıldığı. Karayollarında çalışan taşeron işçiler, yargının aldığı kararın uygulanmasını ve kadrolu olmayı beklerken işsiz kalmışlardır. Bütün sektörlerde olduğu gibi karayollarında da çalışan taşeron işçileri bu despotik emek rejiminden, kölelik düzeninden kurtulmak, güvence altında çalışmak istiyor.

42 aydır kadro hakları verilmeyen karayollarında çalışan taşeron işçileri yargı kararının uygulanmasını ve kadro verilmesini beklemektedirler. Yargı kararı daha fazla zaman yitirmeden uygulanmalı ve taşeron işçilerin sorunlarına acilen bir çözüm bulunmalıdır. İşçilerin mağduriyeti geciken adaletin sonucu haline gelmiş durumdadır.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • İsimsiz 3 yıl önce yorumlandı

   Bence biran önce hükümet bu konunun hemen çözmesi lazım çünkü işci arkadaşlarımızın sabri tükeniyor

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV