19 Haziran 2018 Salı

Kamuda Çalışan Sözleşmeli Personele Kanun Teklifi!

03 Kasım 2014 günü Eskişehir Milletvekili Ruhsar DEMİREL; “657 sayılı Devlet Memurları Kanunuda Değişiklik yapılarak; sözleşmeli personel statüsünde memur kadrolarına atanan çalışanların, sağlık, eğitim, ve eş durumu gibi mazeretleri nedeniyle başka kurum ve kuruluşlara da nakillerinin yapılarak aile birliğinin sağlanması, eğitimin desteklenmesi ve çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi” amacıyla TBMM’ne aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle Kanun Teklifi sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 2684 kez okundu
Kamuda Çalışan Sözleşmeli Personele Kanun Teklifi!
 12 Temmuz 2013 tarihli ve 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 9’ncu maddesiyle 14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa geçici 41’nci madde eklenmiş, kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatı ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda, ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışanlar ile yükseköğretim kurumlarının araştırma geliştirme projelerinde proje süreleriyle sınırlı olarak çalışanlar hariç olmak üzere 25 Haziran 2013 tarihi itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli çalışan personel, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren itibaren doksan gün içinde kurumlarınca atanmak üzere memur kadrolarına geçirilmiştir.
Ancak Devlet Memurları Kannuna eklenen geçici 41’nci maddenin dördüncü fıkrasının son cümlesinde “ Madde kapsamında memur kadrolarına atananların beş yıl süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamaz” hükmü getirilmiştir.
Devlet Personel Başkanlığının Eylül 2014 verilerine göre kamuda istihdam edilen personel sayısı 3 milyon 195 bin 938’dir.
Anayasamızın 10’ncu maddesinde yer alan “ Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar” hükmü ile her alanda olduğu gibi çalışanlar arasında da ayrımcılığa neden olacak uygulamaların yapılamayacağı açıktır.
Yine Anayasımızın 49’ncu maddesinde yer alan “ Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır” hükmü ile 42’nci maddede yer alan “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz” hükmünde çalışanların desteklenmesi, çalışma hayatını kolaylaştırıcı çözümlerin hayata geçirilmesi yönünde devlete sorumluluklar yüklenmiştir.
Yapılan yasal düzenleme ile çalışanların temel insani ve Anayasal hakları sınırlandırılmıştır. Sözleşmeli personelin memur kadrosuna geçirilmesinin gerekçelerinden birisi iş güvencesi, diğeri ise başka kurumlara nakil işlemleri sırasında sıkıntı yaşanmamasıdır. Yapılan yasal düzenleme ile çalışanlar beş yıl gibi uzun bir süre kadrosunda çıkılı hale getirilmiş, sağlık, eğitim ve eş durumu nedeniyle başka kamu kurum ve kuruluşuna nakil olmak isteyenler mağdur edilmiştir. İlgili yasa maddesi ile getirilen kuralın yeni bir düzenleme ile evrensel ve Anayasal normlara uygun hale getirilmesi gerekmektedir.
Bu kanun teklifi ile; sözleşmeli personel statüsünde memur kadrolarına atanan çalışanların, sağlık, eğitim, ve eş durumu gibi mazeretleri nedeniyle başka kurum ve kuruluşlara da nakillerinin yapılarak aile birliğinin sağlanması, eğitimin desteklenmesi ve çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi ve çalışma barışının sağlanması amaçlanmıştır.


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV