22 Ekim 2017 Pazar

Kamu Avukatlarının Sorunları İçin TBMM'de Dile Getirildi!

02 Kasım 2016 günü Kamuda çalışan avukatların özlük hakları için TBMM’de Araştırma Önergesi verildi. Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile Milletvekili arkadaşları tarafından mamuda çalışan avukatların özlük haklarında yaşanan mağduriyetlerin araştırılması amacıyla TBMM’ye Araştırma Önergesi verildi. Kamu Avukatlarının maaş sorunları. Kamu avukatlarının tazminat sorunları. Kamu avukatlarının ek gösterge sorunları. Kamu avukatlarının statü sorunları dile getirilmiştir.


16 Ocak 2017 Pazartesi 22:05
Bu haber 1680 kez okundu
Kamu Avukatlarının Sorunları İçin TBMM'de Dile Getirildi!

Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile Milletvekili arkadaşları tarafından kamuda çalışan avukatların özlük hakları ile ilgili olarak;

Ülkemizde kamu çalışanlarının her kesiminin sorunları olmakla beraber, üzerinde hiç bir çalışma yapılmayan ve yılların birikimiyle sorunları devleşen ve kronikleşen kamu avukatlarının zaman zaman bazı kesimlerin hakları iyileştirilmesine rağmen, kamu avukatlarına özgü bir iyileştirme yapılmamıştır. Meslek icabı kamu sorunlarıyla boğuşan kamu avukatları, kendi sorunları altında ezilmektedir.

Kamu avukatları, hâkim ve savcılara nazaran çok daha ağır yük ve sorumluluklar taşımalarına rağmen, onların sahip oldukları hiç bir hakka ve teminata sahip değillerdir. Oysa kamu avukatları savcılar gibi kamu gücünü temsil etmekte ve kamu adına her türlü davada devletin yararını korumaktadırlar.

Maaş Sorunları

Hâkim ve savcılardan çok daha ağır sorumluluklar yüklenen kamu avukatları onlardan çok daha kötü şartlarda çalışmaktadır. 1980'li yıllarda mali yönden hâkim ve savcılarla aynı şartlara tabi olan kamu avukatları, zaman içerisinde hâkim ve savcıların haklarının iyileştirilmesi nedeniyle onlarla kıyaslanamayacak hâle gelmişlerdir. Zaman içerisinde yapılan iyileştirmelerle hâkim ve savcıların maaşları kamu avukatlarının maaşının 3 katına varmaktadır.

Ek Gösterge Sorunları

1'inci sınıfa yükselen hâkim ve savcıların ek göstergesi 7600 rakamına çıkarılmışken, 1'inci derecedeki bir kamu avukatının ek göstergesi yıllardır 3000 rakamında kalmıştır. Kamu avukatları, zaman içinde ek göstergelerine dokunulmayan ender meslek mensuplarından biridir. Bırakın hâkim ve savcıları, bir kamu avukatının ek göstergesi, mimar, mühendis, müfettiş, doktor, diş hekimi, eczacı, veteriner ve biyolog gibi meslek mensuplarından bile daha düşüktür. Zira bu sayılanlardan en düşük ek göstergeye sahip olanların ek gösterge rakamı 3600'dür. 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nun 106'ncı ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 152'nci maddesine göre ödenen özel hizmet tazminatları incelendiğinde, kamu avukatlarının yine emsal meslek gruplarına göre daha az tazminat aldıkları görülecektir.

Tazminat Sorunları

Yine, kamu avukatları makam ve temsil tazminatları alamamaktadırlar. Çoğu kez duruşma, murafaa, keşif ve haciz gibi sebeplerle görev yeri dışına çıkmalarına rağmen, çok düşük miktarda harcırah almaktadırlar. Sadece hazine avukatlarına ve hazine avukatı olmayan yerlerde, avukat olmadığı hâlde mal müdürlerine keşif ücreti ödenmekte, buna karşın diğer kurum ve kuruluşlarda çalışan avukatlara keşif ücreti ödenmemektedir.

Statü Sorunları

Kamu avukatlarının ciddi anlamda sorunları mevcuttur. Bunların başında, statü sorunu, ek gösterge sorunu, yan ödeme ve özel hizmet tazminatı sorunu, görev makam ve temsil makam sorunu, derece, tabi olunan yasal mevzuat, büro aidatı, vekâlet ücreti, teftiş ve denetleme gibi sayacağımız birçok sorunlar mevcuttur. Tüm bu sorunların giderilmesi kamu avukatlarının yaşadığı mağduriyetlerin çözüme kavuşması ve özlük haklarının yeniden düzenlenmesi gerekli tespit ve incelemeler sonrası ivedilikle gerekmektedir.” gerekçelerini sunmak suretiyle Araştırma Önergesi vermişlerdir.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV