09 Aralık 2016 Cuma

Kamu Avukatlarının Mali ve Özlük Haklarında İyileştirme!

17 Ekim 2014 günü Antalya Milletvekili Gürkut ACAR; “Kamu Avukatlarının Mali Haklarının İyileştirilmesi “ amacıyla aşağıda yazılı gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ye Kanun Teklifi sunmuştur. Kamu Avukatlarının Özlük ve Mali Haklarında iyileştirme yapılması. Kamu Avukatlarının Mali Haklarında İyileştirme Olacak Mı?

01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 1387 kez okundu
Kamu Avukatlarının Mali ve Özlük Haklarında İyileştirme!
“ Kuvvetler ayrılığı prensibinin üç erkinden biri olan yargı, üç temel organdan oluşmaktadır. Bunlar iddia, savunma ve karar organlarıdır. Savunmayı temsil eden avukatlar, yargının kurucu ve vazgeçilmez unsurudur.
Kamu avukatları, yürütme organının yargı yerlerinde temsil ve savunmasını yapmakta ve 657 sayılı Kanun kapsamında çalışmaktadır. Kamu avukatları idarenin hukuka uygun hareket etmesini sağlamaktadır. Kamu avukatı hukuk devleti ilkesinin gerçekleşmesinin sigortasıdır.
Kamu avukatları ağır bir sorumluluk altında görev yapmalarına karşın, özlük ve mali hakları aldıkları sorumlulukla uyumlu değildir. Kamu avukatları gerek çalışırken, gerek emekli oluklarında ciddi mali sıkıntılar yaşamaktadır.
Yargının diğer unsurlarına iyileştirme yapılırken, kamu avukatlarının bunun dışında tutulması kabul edilebilir değildir.
Yargının kurucu unsuru olan kamu avukatlarına, öğrenim ve mesleki sorumluluklarına uygun ve işe uyumlu ücret verilmelidir.
Kanun teklifi ile uzun süredir iyileştirme yapılmayan kamu avukatlarının mali haklarının iyileştirilmesi amaçlanmıştır.” Gerekçelerini sunmak suretiyle aşağıdaki Kanun Teklifini TBMM’ne sunmuştur.
 

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV