27 Mayıs 2018 Pazar

İşsizlik Sigortasından Yararlanma Koşullarında İyileştirme Olacak Mı?

27 Ekim 2014 günü İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ, “İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi, işsizlik ödeneği miktarının artırılması, işsizlik ödeneği ödeme süresinin uzatılması, herkese eşit işsizlik maaşı bağlanması “ sorunlarının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’in yanıtlaması amacıyla TBMM’ne aşağıdaki Yazılı Soru Önergesini sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 1053 kez okundu
İşsizlik Sigortasından Yararlanma Koşullarında İyileştirme Olacak Mı?
 İşsizlik sigortası uygulamaları, ilgili düzenlemenin yürürlüğe girdiği 2002 yılından bu yana kamuoyunda ciddi tartışmalara ve eleştirilere neden olmaktadır. Eleştirilerin temelinde, işsizlik sigortasından yararlanma koşullarının ağır olması ve ödenen işsizlik ödemesi miktarının düşüklüğü yatmaktadır.
Nitekim işsizlik sigortasından ödenek alabilmek için, kişinin işten atılmış olması, son üç yıl içinde en üz 600 gün prim ödemiş olması, son dört ay içinde kesintisiz çalışmış olması ve işsiz kalma tarihinden itibaren 30 gün içinde başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu kurallar kapsamında örneğin kendi isteğiyle işten ayrılanlar işsizlik ödemesinden yararlanamamaktadır.
Diğer taraftan, son üç yıllık süredeki prim ödeme gün sayısına bağlı olarak 6 ay, 8 ay veya en fazla 10 ay süreyle işsizlik ödeneğinden yararlanılabilmektedir. Bu çerçevede, uzun süredir çalışmakta olsa dahi işten atılan bir kişi, yeniden iş bulamadığı takdirde en fazla 10 ay için ödenek alabilmekte, daha sonraki dönemde ise açlığa mahkum edilmektedir.
Bir diğer sorun, işsizlik ödeneği tutarının “aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemez” şeklindeki hüküm gereği çok düşük düzeyde kalmasıdır. Nitekim 2014 yılının ikinci yarısı için işsizlik ödeneği 453 lira ila 907 lira arasında değişmektedir.
Ayrıca, işsizlik primleri gelir düzeyine bakılmaksızın herkesten aynı oranda kesilmekte, bu kapsamda ücreti yüksek olanlar ise düşük miktarda prim ödemektedirler. Ancak işsizlik ödemesi, ücretlerden yapılan kesintiler dikkate alınmadan herkese eşit miktarda ve en fazla 907 lira olarak yapılmaktadır.
Bu sorunlarla ilgili olarak; Onuncu Kalkınma Planı ve Ulusal İstihdam Stratejisinde “İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi ve yararlanma sürelerinin artırılması” yer almakta, ayrıca İŞKUR 7. Genel Kurul Politika Önerisi olarak “İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılarak, ödenek miktarı artırılmalı ve süresi ödenen primlerle doğru orantılı olarak uzatılmalıdır” önerisi bulunmaktadır.
Bu bilgiler ışığında;
1. İşsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi ve kolaylaştırılması konusunda Bakanlığınızca yürütülmekte olan bir çalışma var mıdı? Varsa hangi aşamadır ve nasıl bir düzenleme öngörülmektedir?
2. İşsizlik ödeneği miktarının belirlenme yöntemini değiştirmeyi ve miktarını artırmayı düşünüyor musunuz ?
3. Halen en fazla 10 ay olan işsizlik ödeneği ödeme süresinin, ödenen primle doğru orantılı olarak uzatılması yönünde bir çalışmanız var mıdır?
4. Yüksek ücret alanlardan yüksek, düşük ücret alanlardan düşük miktarda işsizlik primi kesildiği halde, herkese aynı miktarda işsizlik maaşı bağlanıyor olmasının ciddi bir haksızlık ve eşitsizlik doğurduğunu düşünmüyor musunuz? Bu haksızlığı gidermeye yönelik olarak yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır?

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV