23 Mayıs 2018 Çarşamba

İş Güvenliği Uzmanlarıyla İlgili TBMM'ye Önerge Verildi!

11 Kasım 2014 günü Kütahya Milletvekili Alim IŞIK; “İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün çalışmaları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Personelinin Yaptıkları Denetimler, Dışarıdan Hizmet Veren İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Uzmanlarının Çalıştıkları Alanlarda Meydana Gelen Kazalar, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Personelinin Olumsuz Görüş verdiği İşyerleri” ile ilgili olarak TBMM’ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’in yanıtlaması amacıyla Yazılı Soru Önergesi sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 1451 kez okundu
İş Güvenliği Uzmanlarıyla İlgili TBMM'ye Önerge Verildi!
 İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün Çalışmalarıyla ilgili olarak;

1. 2011-2014 döneminde anılan genel müdürlük bünyesinde çalışmak üzere müfettiş olarak atamaları yapılan toplam personel sayısı ne kadardır? Anılan personel sayılarının atama yıllarına ve meslek gruplarına göre dağılımı nasıldır?

2. Anılan dönemde müfettiş veya denetçi olarak ataması yapılan personelin mezun oldukları alanlarla hiç ilgisi olmayan alanlarda denetim yaptıkları ve bu nedenle de işyerinde yapılan denetimlerin sağlıklı olmadığı doğru mudur?

3. Kamuda ve özel sektörde faaliyet gösteren işyerlerine dışarıdan hizmet veren Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) danışmanlarının ve Bakanlık Müfettişlerinin çalıştıkları alanla ilgilerinin bulunmaması nedeniyle anılan dönemde özellikle maden ocaklarında ve inşaatlarda meydana gelen ölümlü kazaların her yıl giderek arttığı iddiaları doğru mudur?

4. Anılan dönemde OSGB danışmanları tarafından Bakanlığınızca belirtilen ölçütlere uygun olmaması nedeniyle kapatılması yönünde görüş verilen işyeri sayısı ne kadardır? Şimdiye kadar söz konusu işyerlerinin kaçı kapatılmıştır? Kapatılmayan işyerlerinin ise bazı hatırlı kişilerin baskıları nedeniyle kapatılmadığı yönünde medyaya da yansıyan iddialar doğru mudur?

5. 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği” gereğince yapılan çalışmalarda halen ülkemizde bulunan toplam kaç işyerinde risk değerlendirmesi yapılmıştır?

6. Yapılan risk değerlendirmeleri sonucunda toplam kaç işyerinde ne tür riskler tespit edilmiştir? Anılan risklerin giderilmesi için Bakanlığınızca ne gibi önlemler alınmış ya da alınmakta mıdır?

7. Bakanlığınızın anılan konulara ilişkin görüşü ve işyerlerinde yaşanan iş kazalarının önlenmesine yönelik 2015 programı nasıldır?

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV