24 Mayıs 2018 Perşembe

Gelir Uzmanları,Yardımcıları ve Kariyer Mesleklek Mensupları Maaş En Son Durum

20 Kasım 2014 günü Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY; “ Yeterliliğe tabi gelir uzman ve yardımcıları ile diğer kariyer meslek gruplarının, merkez teşkilatında çalışan uzman unvanlı ve denetim yetkisine sahip kadrolara sağlanan özel hizmet tazminatı, ek gösterge ve makam tazminatı haklarından yararlandırılması” ilgili olarak gerekli düzenlemenin yapılması amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ne sunmuş olduğu Kanun Teklifi, görüşülmesi amacıyla 04 Aralık 2014 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 2407 kez okundu
Gelir Uzmanları,Yardımcıları ve Kariyer Mesleklek Mensupları Maaş En Son Durum
 02 Kasım 2011 tarihinde 666 sayılı Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi amacıyla bazı Kanun ve KHK’lerde değişiklik yapılmasına dair KPK ile kamuda kariyer uzmanı maaşları eşitlenerek kurumlar arası geçişlerin önüne geçilmesi ve kamu kaynaklarının israf edilmemesi hedeflenmiştir. Ancak merkez ve taşra teşkilatı kariyer meslek mensupları arasında kariyer ve ücret olanakları bakımından fark daha da artmıştır. Başta Gelir İdaresi başkanlığı taşra teşkilatında görev yapan Gelir Uzman Yardımcıları olmak üzere kapsam dışı kalan taşra teşkilatında görevli diğer kariyer meslek mensuplarının kurumlar arası geçişleri devam etmiştir.

666 sayılı KHK’nın 5’nci maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun eki IV sayılı Makam Tazminatı Cetvelinin 8’nci sırasının (b) bendinde yapılan düzenlemeyle sadece merkez teşkilatına ait uzman unvanlı kadrolarına 2000 makam tazminatı öngörülmüştür.
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36’ncı maddesi Ortak Hükümler A-11 kısmında kamudaki kariyer meslekler sıralanmış, merkez teşkilatı ve taşra teşkilatı olarak herhangi bir ayrıma gidilmeden mesleğe özel yarışma sınavıyla girme, yetiştirilme dönemi ve yeterlik sınavları sonrası ilgili kadrolara atanma üzerinde durulmuştur. Teklifimizle mesleğe özel yarışma sınavıyla alınan ve belirli süreli yetiştirilme dönemi sonunda yapılan yeterlilik sınavı sonucunda ilgili kadrolara atanan, bu açıdan merkez teşkilatında çalışan uzman unvanlı kadrolardan hiçbir farkı bulunmayan, kariyer mesleklerin yer aldığı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36ncı maddesi ortak hükümler A-11 kısmında sayılan Yeterliliğe Sahip Gelir Uzman ve Yardımcıları ve yeterliliğe tabi diğer kariyer meslek grupları Merkez Teşkilatında çalışan uzman unvanlı kadrolara sağlanan haklardan yararlandırılmalıdır.” Gerekçelerini sunmak suretiyle aşağıdaki Kanun Teklifini TBMM’ne sunmuştur.Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV