26 Nisan 2018 Perşembe

Gelir Uzmanlarının Özlük Hakları Kanun Teklifi Verildi!

09 Aralık 2014 günü Ankara Milletvekili İzzet ÇETİN tarafından; “ Gelir Uzmanlarının maaş ve özlük hakları, Gelir Uzmanları arasındaki ayrımcılık, Gelir Uzmanları arasındaki yeterlilik, Gelir Uzmanlarının Meslekten ayrılmaları” ile ilgili olarak TBMM’ye aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle Kanun Teklifi sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 9847 kez okundu
Gelir Uzmanlarının Özlük Hakları Kanun Teklifi Verildi!
 666 sayılı KHK yürürlüğe girmeden önce bütün kariyer uzmanlıkların ek göstergeleri ve özlük hakları aynı olmasına rağmen söz konusu KHK’nın yürürlüğe girdikten sonraki süreçte Gelir Uzmanları aleyhine maddi olarak aylıkları arasında önemli miktarlara ulaşan ücret farklılığı oluşmuş olup bu ücret farkı emeklilik süresince devam etmektedir.

666 sayılı KHK ile merkez ve taşra uzmanlarının maaş ve özlük haklarının eşitlenmesi amaçlanmışsa da fiilen bu durum gerçekleştirilememiştir. Bir çok kamu kurumu fiili olarak taşrada görev yapan uzmanlarını, merkez uzmanını ek göstergesinden faydalandırmaktadır. Anayasamıza göre idare bir bütün olduğundan bir uzmanın merkezde veya taşrada görev yapması uzmanlık vasfını değiştirmeyecektir. Bu sebeple kariyer uzmanlıklar arasında merkez-taşra ayrımının kaldırılması gerekmektedir.

Bunun yanında yeterlikli ve yeterliksiz iki tür Gelir Uzmanlığı bulunması ile de Gelir Uzmanları arasında da ayrımcılık yapılmıştır. Gelir Uzmanları arasında yeterlikli yeterliksiz ayrımının da giderilmesi gerekmektedir.

2003 yılından bugüne kadar 8.600 civarında mesleğe Gelir Uzman Yardımcısı alımı yapılmış olup bunların 1.900’den fazlasının meslekten ayrıldığı belirtilmektedir. Daha etkin verimli bir Gelir İdaresinin gerçekleştirilebilmesi, çalışma barışının ve motivasyonunun sağlanması ile Gelir Uzmanlarının meslekten ayrılmaları ve kurum değiştirmelerinin önlenmesi gerekmektedir.

Anayasımızn 10. Maddesinde yer alan; Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar. Hükmü ile her alanda olduğu gibi çalışanlar arasında da ayrımcılığa neden olacak uygulamaların yapılamayacağı açıktır.
Yine Anayasamızın 49’ncu maddesinde, Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalıştırmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır” hükmü yer almaktadır.
Bu kanun teklifi kariyer uzmanlıklar arasında maaş ve özlük hakları bu nedenle emekli aylıkları açısından yaşanan eşitsizliğin giderilmesi, görev ve sorumluluklarının karşılığı olan bir ücret alabilmeleri ve bu anlamda kariyer uzmanlıkları arasındaki adaletin sağlanması amacıyla hazırlanmıştır.Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV