26 Nisan 2018 Perşembe

Gelir Uzmanlarının Özlük Hakları Düzeltilsin!

12 Aralık 2014 günü Ankara Milletvekili Levent GÖK; “Gelir Uzman ve Yardımcılarının özlük haklarında iyileştirme yapılması” amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ye Kanun Teklifi sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 1809 kez okundu
Gelir Uzmanlarının Özlük Hakları Düzeltilsin!
Kamu kaynaklarının israf edilmemesi düşüncesiyle 02 Kasım 2011 tarihinde 666 sayılı Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi amacıyla bazı Kanun ve KHK’lerde değişiklik yapılmasına dair KHK ile kamuda kariyer uzman maaşları eşitlenerek kurumlar arası geçişlerin önüne geçilmek istenmiştir.

Ancak merkez ve taşra teşkilatı kariyer meslek mensupları arasında kariyer ve ücret konularında var olan makas daha da açılmıştır. Başta Gelir İdaresi Başkanlığı taşra teşkilatında görev yapan Gelir Uzman Yardımcıları olmak üzere kapsam dışı kalan taşra teşkilatında görevli diğer kariyer meslek mensuplarının kurumlar arası geçişleri devam etmiştir.

666 sayılı KHK’nın 5’nci maddesi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 152’nci maddesinin özel hizmetler tazminatı kısmına (ğ) bendi eklenmiş, 375 sayılı KHK’ye eklenen III sayılı cetvel ile de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 152’nci maddesinin II Tazminatlar kısmı A. Özel Hizmet Tazminatı bölümünün (ğ) bendinde yer alanlardan merkez teşkilatına ait uzman unvanlı kadrolarda bulunanlara farklı maaş uygulaması sağlanmıştır.

666 sayılı KHK’nın 5’nci maddesiyle taşra teşkilatında görev yapan uzmanlıklar arasında da ek gösterge yönünden farklılıklar oluşturulmuş, hem merkez hem de taşrada kadroları bulunan uzmanlıkların merkezde istihdam edilenleri 3600 ek gösterge alabilirken taşradaki gelir uzmanları ve diğer kariyer meslek grupları bu haktan faydalanamamaktadırlar. Aynı olumsuzluk kurumlarında özel yeterlik sınavı sonunda uzman kadrosuna atanıp, Özelleştirme Kanunu gereği diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atanan uzmanlarca da yaşanmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36’ncı maddesi Ortak Hükümler A-II kısmında kamudaki kariyer meslekler sıralınmış, merkez teşkilatı ve taşra teşkilatı olarak herhangi bir ayrıma gidilmeden mesleğe özel yarışma sınavıyla girme, yetiştirilme dönemi ve yeterlik sınavları sonrası ilgili kadrolara atanma üzerinde durulmuştur. Kanun teklifiyle mesleğe özel yarışma sınavıyla alınan ve belirli süreli yetiştirilme dönemi sonunda yapılan yeterlik sınavı sonucunda ilgili kadrolara atanan, bu açıdan merkez teşkilatında çalışan uzman unvanlı kadrolardan hiçbir farkı bulunmayan, kariyer mesleklerin yer aldığı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36’ncı maddesi Ortak Hükümler A-II kısmında sayılan Yeterliğe Tabi Gelir Uzman ve Yardımcıları ve Yeterliğe tabi diğer kariyer meslek grupları ile kurumlarında özel yeterlik sınavı sonunda uzman kadrosuna atanıp Özelleştirme Kanunu gereği diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atanan uzmanlar da Merkez Teşkilatında çalışan uzman unvanlı kadrolara sağlanan haklardan yararlandırılmalıdırlar.” Gerekçelerini sunmak suretiyle aşağıdaki Yazılı Kanun Teklifini TBMM’ye sunmuştur.Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV