05 Aralık 2016 Pazartesi

Geçici Orman İşçilerinin Kadroya Alınması TBMM Yasanın Son Durumu!

25 Kasım 2014 günü Adana Milletvekili Seyfettin YILMAZ ve Milletvekili arkadaşları tarafından “ Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde çalışan Geçici işçilerin sorunlarının ve Geçici işçilerin sorunlarına yönelik çözüm yollarının derinlemesine araştırılması, Geçici işçilerin eksikliklerinin giderilmesi, Geçici işçilerin destekleme yollarının araştırılması, Geçici işçilerle ilgili idari ve kurumsal yasal düzenlemelerin yapılması” amacıyla TBMM’ye aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle Meclis Araştırması açılması talebinde bulunmuşlardır.

24 Nisan 2016 Pazar 21:53
Bu haber 109621 kez okundu
Geçici Orman İşçilerinin Kadroya Alınması TBMM Yasanın Son Durumu!
Orman Genel Müdürlüğüne bağlı işyerlerinde; sendikalı, vahidi fiyatla, taşeron marifetiyle, toplum yararına çalışma programı kapsamında olmak üzere on binlerce işçi çalıştırılmaktadır.
Bu işçilerin yaklaşık 24.000’ini sigortalı ve sendikalı olarak çalışmaktadır. Bu 24.000 işçinin yaklaşık 8.000’i 5620 sayılı yasa gereği 5 ay 29 gün çalışmaktadır. 5 ay 29 gün çalışan işçilerin büyük bir kısmı uzun yıllardan beri teşkilatta çalışmakta ve bir kısmı da yakın zamanda işe alınmış işçilerdir.
Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında 5620 sayılı yasa gereği çalışan bu işçiler, yağın işçiliği, dozer operatörlüğü, traktör operatörlüğü, hizmet vasıta şoförlüğü, depo, istif tasnif, fidanlık işleri, bekçilik gibi işlerde çalışmaktadırlar.
Orman Gelen Müdürlüğü taşra teşkilatında 5620 sayılı yasa gereği 8.000 civarında 5 ay 29 gün çalışan işçi olmasına rağmen taşra birimlerinde çalıştırılmak üzere 500 Ad. Daimi işçi statüsünde işçi alınacaktır.
Teşkilatta aynı işi yapan ve 5 ay 29 gün çalışan işçi olmasına rağmen neden dışarıdan daimi işçi statüsünde işçi alınmaktadır. Aynı iş için bölgeler arasında neden farklı belgeler istenmektedir. Taşra teşkilatına alınacak işçiler neden Ankara’da sözlü sınava alınmaktadır. KPSS puanı ile duyuru yapılırken daha sonra sözlü mülakat getirilmesi ve puanı yüksek olmasına rağmen mülakata elenen birçok işçinin olması akıllara, alınan veya alınacak personelin torpil ya da kayırma ile işe girecekleri, girdikleri düşüncesini akıllara getirmektedir. Zaten 5 ay 29 gün çalışan, genelde yoksulluk seviyesinde olan işçilerin en azından bir kısmını, kalifiye olarak çalışanlarını iş makinesi, ağır makine, dozer, grayder, traktör ekskavatör operatörleri olarak çalışan personelin kadrolarda yer verilmesi gerekmektedir. Bu personel hem yapılan işe yabancı değil hem de bakanlık işlerinde ehildirler. Bu sebeple Orman Bakanlığının bu işçilerin bir kısmının kadroya alması ve değerlendirmesi gerekmektedir.
Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü yevmiyelerle ilgili yaklaşık üç yıldan beri çalışma yapmış ve 15 Ekim 2014 tarihi itibariyle yevmiye döküm tabloları işçilere tebliğ edilmiştir. 31 Aralık 1991 yılında % 26,10 zam uygulanmamıştır. % 26,10 zammın uygulanacağına dair yüzlerce dava açılmış ve Yargıtay 7. Hukuk Dairesi ve 22. Hukuk Dairesi tarafından onanmıştır. İŞ akdi askıda olan işçilerin yevmiyesi askıdan sonra ilk işe girmiş gibi değerlendirilmiştir. Dozer Operatörü, Hizmet Vasıtası Şoföre, Traktör Operatörü, Elektrikçi, Bekçi gibi unvanlarda çalışan Mevsimlik işçiler ilk işe girerken gruplarına göre yevmiye verilmemiş, vasıfsız işçi olarak değerlendirilmiştir. Bir üst grubun herhangi bir pozisyonundan geçtiği grup ve pozisyonunun taban yevmiyelerinin arasındaki fark almakta olduğu ücretine ilave edilmesi gerekir iken, bu uygulama dikkate alınmamıştır. Bu hatalı uygulamalardan dolayı yaklaşık 15,000 civarında işçinin ücretleri düşmektedir. İşçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal yollara başvurması halinde Orman Genel Müdürlüğü hem mahkemelerle uğraşmak durumunda kalacak ve mahkeme masraflarında dolayı zarar uğrayacaktır.
Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından araştırılarak yapılan uygulamanın haksız olup olmadığı ve hak kayıplarının ortaya çıkartılması amacı ile hazırladığımız önergenin görüşülmesi faydalı olacaktır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV