30 Nisan 2017 Pazar

Geçici Orman İşçilerine Ne Zaman Kadro Verilecek?TBMM'de Dile Getirildi2103

25 Kasım 2014 günü Adana Milletvekili Seyfettin YILMAZ ve Milletvekili arkadaşları tarafından “ Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde çalışan Geçici işçilerin sorunlarının ve Geçici işçilerin sorunlarına yönelik çözüm yollarının derinlemesine araştırılması, Geçici işçilerin eksikliklerinin giderilmesi, Geçici işçilerin destekleme yollarının araştırılması, Geçici işçilerle ilgili idari ve kurumsal yasal düzenlemelerin yapılması” amacıyla TBMM’ye aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle Meclis Araştırması açılması talebinde bulunmuşlardır.


21 Mart 2017 Salı 22:23
Bu haber 126734 kez okundu
Geçici Orman İşçilerine Ne Zaman Kadro Verilecek?TBMM'de Dile Getirildi2103
Orman Genel Müdürlüğüne bağlı işyerlerinde; sendikalı, vahidi fiyatla, taşeron marifetiyle, toplum yararına çalışma programı kapsamında olmak üzere on binlerce işçi çalıştırılmaktadır.
Bu işçilerin yaklaşık 24.000’ini sigortalı ve sendikalı olarak çalışmaktadır. Bu 24.000 işçinin yaklaşık 8.000’i 5620 sayılı yasa gereği 5 ay 29 gün çalışmaktadır. 5 ay 29 gün çalışan işçilerin büyük bir kısmı uzun yıllardan beri teşkilatta çalışmakta ve bir kısmı da yakın zamanda işe alınmış işçilerdir.
Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında 5620 sayılı yasa gereği çalışan bu işçiler, yağın işçiliği, dozer operatörlüğü, traktör operatörlüğü, hizmet vasıta şoförlüğü, depo, istif tasnif, fidanlık işleri, bekçilik gibi işlerde çalışmaktadırlar.
Orman Gelen Müdürlüğü taşra teşkilatında 5620 sayılı yasa gereği 8.000 civarında 5 ay 29 gün çalışan işçi olmasına rağmen taşra birimlerinde çalıştırılmak üzere 500 Ad. Daimi işçi statüsünde işçi alınacaktır.
Teşkilatta aynı işi yapan ve 5 ay 29 gün çalışan işçi olmasına rağmen neden dışarıdan daimi işçi statüsünde işçi alınmaktadır. Aynı iş için bölgeler arasında neden farklı belgeler istenmektedir. Taşra teşkilatına alınacak işçiler neden Ankara’da sözlü sınava alınmaktadır. KPSS puanı ile duyuru yapılırken daha sonra sözlü mülakat getirilmesi ve puanı yüksek olmasına rağmen mülakata elenen birçok işçinin olması akıllara, alınan veya alınacak personelin torpil ya da kayırma ile işe girecekleri, girdikleri düşüncesini akıllara getirmektedir. Zaten 5 ay 29 gün çalışan, genelde yoksulluk seviyesinde olan işçilerin en azından bir kısmını, kalifiye olarak çalışanlarını iş makinesi, ağır makine, dozer, grayder, traktör ekskavatör operatörleri olarak çalışan personelin kadrolarda yer verilmesi gerekmektedir. Bu personel hem yapılan işe yabancı değil hem de bakanlık işlerinde ehildirler. Bu sebeple Orman Bakanlığının bu işçilerin bir kısmının kadroya alması ve değerlendirmesi gerekmektedir.
Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü yevmiyelerle ilgili yaklaşık üç yıldan beri çalışma yapmış ve 15 Ekim 2014 tarihi itibariyle yevmiye döküm tabloları işçilere tebliğ edilmiştir. 31 Aralık 1991 yılında % 26,10 zam uygulanmamıştır. % 26,10 zammın uygulanacağına dair yüzlerce dava açılmış ve Yargıtay 7. Hukuk Dairesi ve 22. Hukuk Dairesi tarafından onanmıştır. İŞ akdi askıda olan işçilerin yevmiyesi askıdan sonra ilk işe girmiş gibi değerlendirilmiştir. Dozer Operatörü, Hizmet Vasıtası Şoföre, Traktör Operatörü, Elektrikçi, Bekçi gibi unvanlarda çalışan Mevsimlik işçiler ilk işe girerken gruplarına göre yevmiye verilmemiş, vasıfsız işçi olarak değerlendirilmiştir. Bir üst grubun herhangi bir pozisyonundan geçtiği grup ve pozisyonunun taban yevmiyelerinin arasındaki fark almakta olduğu ücretine ilave edilmesi gerekir iken, bu uygulama dikkate alınmamıştır. Bu hatalı uygulamalardan dolayı yaklaşık 15,000 civarında işçinin ücretleri düşmektedir. İşçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal yollara başvurması halinde Orman Genel Müdürlüğü hem mahkemelerle uğraşmak durumunda kalacak ve mahkeme masraflarında dolayı zarar uğrayacaktır.
Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından araştırılarak yapılan uygulamanın haksız olup olmadığı ve hak kayıplarının ortaya çıkartılması amacı ile hazırladığımız önergenin görüşülmesi faydalı olacaktır.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 198 yorum mevcut

  • gulhan ozturk 1 ay önce yorumlandı

   Fidanlik iscisim alti ay calisiyomondan sonra dort ay ara veriyorum nolacak gecici iscisinin hali aldimiz askeri ucret yemek yok kendi imkanlarimizi nan yiyoz yol
   parasi yok kendimiz veriyoz servis yok aldimizi orayaveriyoz bize yardim edin Allah rizasi icin

  • Sezgin Kör 2 ay önce yorumlandı

   Iskur sezonluk çalışan işçilerin 5 6 ay çalışan sonra işten çıkarma olmamasını istiyoruz devamlı iş olmasını isteriz hükümetimizin bu konuyu ele almasını vatandaşların mağdur olmamasını beş ay sonra o vatandaş işten cikarildimi çoluk çocuğunu evini nasıl idare edecek kendileri her ay maaş alıyor üstelik yetmiyormuş kendilerine zam yapıyorlar vatandaşı da biraz düşünün lütfen

  • Fakirlik basa 2 ay önce yorumlandı

   Hukumet 50 bin kurucu alimi yeni yapti Kendi yandaş larina bize gelirse Yilik mevsimlik Calisirsin iki Uc ay caliş yeter ama doğu Ilerde seçim mazamasi için Basi Bos kurucu alimi yapiyursun sabah aksama kadar calisip yinede is yuk kurucu evinde sirt Ustu yada kahvelerde otururlar ay Basi geldimi maaslar Hazir Birde Allah den adaleti kunusur lar basilar sirt ust Yatsin para alsin kimisi sabah aksam is bulmazlar haksa Herkese olsun taserön işçilere mevsimlik Isciler Herkese Esit olsun

  • gul 2 ay önce yorumlandı

   Bende surekli is istiyorum fidanlikta calistim bostayim uc aydir buyuklerimden yardim istiyorum camir caylakta calistik yapmadimiz is kalmadi gecici isci olarak calistim simdi bosdayim bana yardim baskanim Allahrizasi icin surekli isimiz olsun

  • RYRYH 2 ay önce yorumlandı

   ojggyi

  TÜM YORUMLAR
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV