23 Ocak 2017 Pazartesi

Geçici Orman İşçilerine Kadro Haberi TBMM Son Durum!

25 Kasım 2014 günü Adana Milletvekili Seyfettin YILMAZ ve Milletvekili arkadaşları tarafından “ Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde çalışan Geçici işçilerin sorunlarının ve Geçici işçilerin sorunlarına yönelik çözüm yollarının derinlemesine araştırılması, Geçici işçilerin eksikliklerinin giderilmesi, Geçici işçilerin destekleme yollarının araştırılması, Geçici işçilerle ilgili idari ve kurumsal yasal düzenlemelerin yapılması” amacıyla TBMM’ye aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle Meclis Araştırması açılması talebinde bulunmuşlardır.


03 Ocak 2017 Salı 22:56
Bu haber 113473 kez okundu
Geçici Orman İşçilerine Kadro Haberi TBMM Son Durum!
Orman Genel Müdürlüğüne bağlı işyerlerinde; sendikalı, vahidi fiyatla, taşeron marifetiyle, toplum yararına çalışma programı kapsamında olmak üzere on binlerce işçi çalıştırılmaktadır.
Bu işçilerin yaklaşık 24.000’ini sigortalı ve sendikalı olarak çalışmaktadır. Bu 24.000 işçinin yaklaşık 8.000’i 5620 sayılı yasa gereği 5 ay 29 gün çalışmaktadır. 5 ay 29 gün çalışan işçilerin büyük bir kısmı uzun yıllardan beri teşkilatta çalışmakta ve bir kısmı da yakın zamanda işe alınmış işçilerdir.
Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında 5620 sayılı yasa gereği çalışan bu işçiler, yağın işçiliği, dozer operatörlüğü, traktör operatörlüğü, hizmet vasıta şoförlüğü, depo, istif tasnif, fidanlık işleri, bekçilik gibi işlerde çalışmaktadırlar.
Orman Gelen Müdürlüğü taşra teşkilatında 5620 sayılı yasa gereği 8.000 civarında 5 ay 29 gün çalışan işçi olmasına rağmen taşra birimlerinde çalıştırılmak üzere 500 Ad. Daimi işçi statüsünde işçi alınacaktır.
Teşkilatta aynı işi yapan ve 5 ay 29 gün çalışan işçi olmasına rağmen neden dışarıdan daimi işçi statüsünde işçi alınmaktadır. Aynı iş için bölgeler arasında neden farklı belgeler istenmektedir. Taşra teşkilatına alınacak işçiler neden Ankara’da sözlü sınava alınmaktadır. KPSS puanı ile duyuru yapılırken daha sonra sözlü mülakat getirilmesi ve puanı yüksek olmasına rağmen mülakata elenen birçok işçinin olması akıllara, alınan veya alınacak personelin torpil ya da kayırma ile işe girecekleri, girdikleri düşüncesini akıllara getirmektedir. Zaten 5 ay 29 gün çalışan, genelde yoksulluk seviyesinde olan işçilerin en azından bir kısmını, kalifiye olarak çalışanlarını iş makinesi, ağır makine, dozer, grayder, traktör ekskavatör operatörleri olarak çalışan personelin kadrolarda yer verilmesi gerekmektedir. Bu personel hem yapılan işe yabancı değil hem de bakanlık işlerinde ehildirler. Bu sebeple Orman Bakanlığının bu işçilerin bir kısmının kadroya alması ve değerlendirmesi gerekmektedir.
Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü yevmiyelerle ilgili yaklaşık üç yıldan beri çalışma yapmış ve 15 Ekim 2014 tarihi itibariyle yevmiye döküm tabloları işçilere tebliğ edilmiştir. 31 Aralık 1991 yılında % 26,10 zam uygulanmamıştır. % 26,10 zammın uygulanacağına dair yüzlerce dava açılmış ve Yargıtay 7. Hukuk Dairesi ve 22. Hukuk Dairesi tarafından onanmıştır. İŞ akdi askıda olan işçilerin yevmiyesi askıdan sonra ilk işe girmiş gibi değerlendirilmiştir. Dozer Operatörü, Hizmet Vasıtası Şoföre, Traktör Operatörü, Elektrikçi, Bekçi gibi unvanlarda çalışan Mevsimlik işçiler ilk işe girerken gruplarına göre yevmiye verilmemiş, vasıfsız işçi olarak değerlendirilmiştir. Bir üst grubun herhangi bir pozisyonundan geçtiği grup ve pozisyonunun taban yevmiyelerinin arasındaki fark almakta olduğu ücretine ilave edilmesi gerekir iken, bu uygulama dikkate alınmamıştır. Bu hatalı uygulamalardan dolayı yaklaşık 15,000 civarında işçinin ücretleri düşmektedir. İşçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal yollara başvurması halinde Orman Genel Müdürlüğü hem mahkemelerle uğraşmak durumunda kalacak ve mahkeme masraflarında dolayı zarar uğrayacaktır.
Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından araştırılarak yapılan uygulamanın haksız olup olmadığı ve hak kayıplarının ortaya çıkartılması amacı ile hazırladığımız önergenin görüşülmesi faydalı olacaktır.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 190 yorum mevcut

  • ahmet atındı 5 gün önce yorumlandı

   Allah ordumuza bayrağımıza zaval vermesin

  • Bugrahan ersöz 1 ay önce yorumlandı

   Benim babam orman dairesinde yanginci olarak çalışıyor 5 ay 29 gün maaş alıyor geri kalan 6 ay biz ne yapacağiz diye düşünen yok sayın orman bakanımız çok yoksulluk cekiyoruz bu konuya bir el attin allh rızası için kendinizi bizim yerimize koyun kalan 6 ay ne yapardiniZ

  • Vildan .m 2 ay önce yorumlandı

   Fidanlıkta calışıyorum işimizin devamlı sürmesini istiyorum 5 ay calısıp cıkıyoruz

  • Sinan 3 ay önce yorumlandı

   Haktan hukuktan bahsederler bu yaşamda hak neresinde bunun yazın al kışın sal baksın başının çaresine biz nasıl milletiz kuzu gibiyiz böyle dua ediyoruz sadece hep alacaklar işten yakındır kalacaz mal gibi ortada yada adam olacak alacak bizide kadroya yuvamızı kuracaz daha... Yakıp yıkmak bizim işimiz değil analarımızın duası yeter bu yetkililere...

  • yunus yeşil 4 ay önce yorumlandı

   Öncelikle hayırlı akşamlar hayırlı cumalar cuma akşamı yazdım mesajı öncelikle selamın aleyküm ülkemin güzel insanları ezgin yoksul fakir mucadeleci arkadaşlarım rabbim güzel ahlaklı adaletli inssanları başımızdan eksik etmesin ben yeni işkkur üzeerinden mevsimlik işe girdim doga kkoruma milli parklar 5 ay 29 gün oda bu ay son bu kış ortasında benim sizler gibi binlerce arkadaşımız madur biz madduryyetimizden dolayı degerli büyyüklerimize ssıgınmışız bu güzel gecenin suyu hürmetiine bizi ve cocuklarımızı kimsenin kkapısına muhtaç ettirme Allahım bunların yüregine merhamet vijdan ver coluk cocugumuz perrişan olacak bizleri gine devamlı askeri ücretlen calışmamızı nasip eyyle bizimde cocuklarımız okusun mevki makamı yüksek olsun yıllarca feto terôr örgütü vatan hayinleri yedi biz gerçek vatan bayrak toprak sevenler hep perişan yaaşadık bundan sonra siz degerli büyüklerimiz duyarlı gerçek anlamda biz mili iradamiz milliyetçi vatanseverci olarak bizlere sahip çıkın biz bu ülkenin askeri polisi mehmetcigii biziz bizim yavrularımız bizlere sahip çıkın saygılarımla yunus yeşil adanadan bir hatam varsa af ola 38 yaşındayım evli iki cocuk babasıyım hayatımda ilk defa sigortam var oda beş ay gerisi yeetkililerre büyüklerimize kalmış

  TÜM YORUMLAR
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV