08 Aralık 2016 Perşembe

Geçici İşçilerin Sorunları TBMM'de Dile Getirildi!

22 Haziran 2016 günü Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI; “ OGM bünyesinde çalışan geçici işçilerin sorunları, geçici işçilerin emeklilik sorunları, geçici işçilerin prim gün sayıları. Geçici işçilerin yaşadıkları sorunları” TBMM’de dile getirmiştir.

22 Haziran 2016 Çarşamba 22:05
Bu haber 654 kez okundu
Geçici İşçilerin Sorunları TBMM'de Dile Getirildi!
Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı; “ Orman işçilerinin sorunları üzerine gündem dışı söz aldım. Bu vesileyle hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde, sürekli işçilerin yanı sıra yıllardır 5620 sayılı Kanun'a göre çalıştırılan 8.500 civarında geçici işçi mevcuttur. Yılda beş ay yirmi dokuz gün çalışan işçiler iş güvencesinden yoksun kalmakta, geleceğe güvenle bakamamaktadır. Geçici işçilerin çalışamadıkları aylarda geçimlerini nasıl sağlayabildiklerini hiç düşünüyor musunuz?

Bu arkadaşlarımız emeklilik sorunu da yaşamaktadır. Prim gün sayısını doldurabilmeleri çok zordur. Zira yılda beş ay yirmi dokuz gün çalışmayla emekli olunabilmesi için kırk yıldan fazla çalışmak gerekmektedir.

Şu garipliğe ve çelişkiye bakın ki Orman İdaresi geçici işçileri çalıştırmadığı dönemde personel ihtiyacını hizmet alımı yoluyla çalıştırdığı binlerce taşeron işçileriyle gidermekte, ayrıca toplum yararına programlar dâhilinde on binlerce İŞKUR elemanı işe alınmaktadır. Beş ay yirmi dokuz gün çalıştırılan işçilerin yıl boyu çalışmaları hâlinde, bir taraftan hizmet alımı ihalesine gidilmesine ihtiyaç kalmayacak, bir taraftan da kadro sorunu çözüleceği için iş yerlerindeki verim artacaktır. Bu itibarla, yıllardır başarılı olarak çalışan, bilgi, beceri ve deneyimleriyle iş yerine faydalı olan geçici ve mevsimlik işçilerin sürekli çalışabilmelerini sağlayacak düzenleme mutlaka yapılmalıdır.” Şeklinde yaptığı konuşmayla OGM bünyesinde çalışan geçici işçilerin sorunlarını dile getirmiştir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV