17 Ocak 2018 Çarşamba

Geçici İşçilere Kadro Verilmesi Kanun Teklifi Verildi!

Geçişci İşci Pozisyonunda Çalışanlar Ne Zaman Kadroya Geçecek? Geçici İşçiler Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçecek Mi? Geçici İşçilerin Özlük Hakları Ne Zaman Düzenlenecek? Geçici İşçi Kadro Kanun Teklifi!


05 Şubat 2017 Pazar 22:00
Bu haber 82851 kez okundu
Geçici İşçilere Kadro Verilmesi Kanun Teklifi Verildi!
11 Kasım 2014 günü İstanbul Milletvekili Sezgin TANRIKULU; “ Devlet Memurları Kanunu ile Kamuda Geçici İş  Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişikli Yapılması” amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ne Kanun Teklifi sunmuştur.

Anayasanın 90’ncı maddesinin son fıkrası “ Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası antlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. Usulüne uygun yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası antlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklara milletlerarası anlaşma hükümleri esas alınır.
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin çalışma hakkına ilişkin 23’ncü maddesinin ikinci fıkrası “Herkesin, herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, eşit iş için eşit ücrete hakkı vardır.” Üçüncü fıkrası “ Herkesin kendisi ve ailesi için insan onuruna yaraşır ve gerekirse her türlü sosyal koruma önlemleriyle desteklenmiş bir yaşam sağlayacak adil ve elverişli bir ücrete hakkı vardır” şeklindedir.
Sosyal devlet, ferdin huzur ve refahını gerçekleştiren ve teminat altına alan, kişi ve toplum arasında denge kuran, emek ve sermaye ilişkilerini dengeli olarak düzenleyen, özel teşebbüsün güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlayan, çalışanların insanca yaşaması ve çalışma hayatının kararlılık içinde gelişmesi için sosyal, iktisadi ve mali tedbirler alarak çalışanları koruyan, işsizliği önleyici ve milli gelirin adalete uygun biçimde dağılmasını sağlayıcı tedbirler alan adaletli bir hukuk düzeni kuran ve bunu devam ettirmeye kendini yükümlü sayan, hukuka bağlı kararlılık içinde ve gerçekçi bir özgürlük rejimini uygulayan devlet demektid. Sosyal hukuk devleti, güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü devlet demektir. Çağdaş devlet anlayışı, sosyal hukuk devletinin, tüm kurumlarıyla Anayasa’nın sözüne ve ruhuna uygun biçimde kurulmasının gerekli kılar. Hukuk devletinin amaç edindiği kişinin korunması, toplumda sosyal güvenliğin ve sosyal adaletin sağlanması yoluyla gerçekleştirilebilir.
Anayasamızın Çalışma Hak ve Ödevine ilikin 49’ncu maddesi “Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak,çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.” Şeklindedir.
Kamuda tutarlı bir personel politikası uygulanmamaktadır. Çeşitli dönemlerde çıkartılan kanunlarla sözleşmeli personel ve geçici işçiler kadrolara alınırken, akabinde tekrar aynı statüde personel alımı yapılmaktadır.
Devlet Personel Başkanlığının Ocak 2014 verilerine göre; kamuda 32.237 geçici işçi ve 24.028 geçici personel bulunmaktadır.
4.4.2007 tarhinde yürürlüğe giren 5620 sayılı Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Calıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişikli Yapılması Hakkında Kanun ile geçici işçilere kadro verilmiştir. Fakat, Kanun 2006 yılında en az 6 ay çalışanları kapsadığından, birçok geçici ve mevsimlik işçi bu kapsamam girememiştir.
Ülkemizde birçok kamu kurum ve kuruluşlarında geçici işçiler çalışmaktadır. Mevsimlik işçi diye adlandırılan bu çalışanlar yılda en fazla 5 ay 29 gün çalıştırılmakta, kadro almamaları için 179’ncu gün çıkışları verilmektedir. Yılda 12 ay çalışan ücretlilerin geçinmekte zorlandığı ülkemizde geçici statüde en fazla 5 ay 29 gün çalışan işçilerin geçinmeleri mümkün değildir.
Yılda 2 ay 29 gün sigortalı olan mevsimlik işçilerimiz sosyal güvence anlamında büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Gelecek kaygısı ile çalışan geçici işçiler çoluk çocuklarının rızkından ve geleceklerinden endişelidirler. Geçici işçilerimizin sorunlarını, gidermek için kadrosu veya sözleşmeli statüde değerlendirilmesi sosyal devlet sorumluluğudur Kamuda çalışmak için imkan bekleyen ve geleceklerini güvence ile yaşamak isteyen binlerce geçici işçimize bu hak verilmelidir.
657 sayılı Kanunun 4’ncu maddesinin © fıkrasında çalışanlar aynı işi yapan sözleşmeli veya kadrolu çalışanlara göre çok daha düşük ücret almaktadır. Bu kapsamdaki personel, aile, çocuk yardımı, fazla çalışma, üretimi teşvik primi, ek ödeme gibi mali ve sosyal haklardan yararlandırılmamaktadır. Bu durum iç hukuk kuralı olarak benimsenen “eşit işe eşit ücret” ilkesine açıkça aykırıdır. Aynı zamanda Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası iş sözleşmelerine aykırılık teşkil etmektedir.
4/6/2011 tarihli ve 27954 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 198.307 sözleşmeli personel memur kadrolarına atanmıştır.
12/7/2013 tarihli ve 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 9’ncu maddesiyle 657 sayılı Kanunun 4 © maddesi kapsamı dışındakiler ile 5620 sayılı Kanun kapsamındakiler hariç olmaz üzere kamuda çalışan yaklaşık 100.000 personel kadroya geçirilmiştir.
Anayasanın ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin ilgili maddeleri beraber değerlendirildiğinde 657 sayıl Devlet Memurları Kanunun 4’ncu maddesinin © bendinde nitelikleri sayılan kamu çalışanları ile 5620 sayılı Kanuna göre çalışan geçici işçiler ve mevsimlik işçilerin anılan anayasal ve yasal düzenlemelerden kanunun ruhuna ve sosyal devlet ilkesine uygun yorumlandığı görülmektedir.YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 138 yorum mevcut

  • Maalesef caykur calisani 1 ay önce yorumlandı

   caykurda bir yılda en fazla çalışma iş günü 140 veya150 gündür bundan fazla çalışma şansımız yok.peki devlet büyüklerimiz size sesleniyorum bir yıl 12 ay olduguna gore yılın 7 ayı ben neyle gecinecegim çünkü bizim başka hiçbir yerde çalışma sansimiz yok.biz insn değil miyiz.ben bu hükümete nasıl oy vereyim verdiklerim oylar haram olsun

  • Murat 4 ay önce yorumlandı

   artıkkafamızın.rahatolmasını.istiyoruz.çocuğumeartıkkafamızın.rahatolmasını.istiyoruz.çocuğumengelliolduğuiçintedavisiniyaptıramıyorum

  • Esra avci 6 ay önce yorumlandı

   iskurdan girenlerede kadro verilmeli olanlar cok

  • Zekeriya Çifçi 7 ay önce yorumlandı

   5 ay 29 callşan halineolacak haklarla verilecek mi buhukumet daha ne bekliyor

  • Bahrem erkus 10 ay önce yorumlandı

   Adaleti saklamayin yoksa adalet şıklık olur

  TÜM YORUMLAR
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV