07 Aralık 2016 Çarşamba

EYT Mağdurlarıi İçin TBMM'ye Verilen Kanun Teklifi Son Durum!

13 Temmuz 2015 günü Sinop Milletvekili Barış KARADENİZ; “ Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarının çözülerek mağduriyetlerinin giderilmesi” amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ye Kanun Teklifi sunmuştur.

14 Kasım 2016 Pazartesi 09:33
Bu haber 8253 kez okundu
EYT Mağdurlarıi İçin TBMM'ye Verilen Kanun Teklifi Son Durum!
Anayasanın 2’nci maddesi Türkiye Cumhuriyetinin temel niteliklerinden birisi olarak “ sosyal devlet ilkesini” kabul etmiştir. Sosyal devlet ilkesinin gerçekleşmesine hizmet eden en önemli sosyal politika araçlarından birisi de sosyal güvenlik sistemidir. Sosyal güvenlik hizmetleri sosyal devletinin asli görevleri arasında yer almaktadır.

8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanlar normalde yaş şartı olmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olacakken, yapılan yasal düzenleme ile prim gününün yanında yaş şardını da getirmiştir. O dönemde, SSK’lı olanlar için 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart bulunmaktaydı. Sigortalılık süresi ‘kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl) ile 5.000 günlük prim ödeme gün sayısı bu iki şartı oluşturmaktaydı. Yeni şartla, 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlar 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirilmiştir.

1999 yılında da emeklilik rejimi köklü bir değişikliğe uğratılmış bu değişikliğe kamuoyunda kademeli geçiş olarak bilinen bir sistemle emeklilik yaşı yükseltilmiştir. Bu sistem Anayasaya aykırı bulunduğu için de Anayasa Mahkemesi tarafından hükümleri iptal edilmiş, bununla birlikte 23 Mayıs 2002 tarihinde getirilen hükümler ile yasada kalma koşuluyla kademeli geçiş sistemi yürürlüğe girmiştir. 1999’dan önce çalışanlar, işe girenler açısından mağduriyetler ortaya çıkmıştır.

Emeklilik için süresini tamamlayan, primlerini ödeyenler, emeklilik için gereken bütün koşulları yerine getirmiş ancak yasal düzenlemedeki değişiklik nedeniyle toplumumuzda önemli bir kesim emekli olamamıştır.

Ayrıca, emekli olmak için yaşı bekleyen ama bu süre zarfında işsiz kalan ve belirli bir aşın üzerinde oldukları için yeni bir iş bulmakta zorlanan yurttaşlarımız için emeklilik bir hayal olmuştur. Bu yurttaşlarımız sağlık sigortası güvencesinden de yoksundurlar. Bu kanun teklifi Anayasamızın da hüküm atına aldığı sosyal devlet ilkesi gereği toplumumuzun önemli bir kesimini ilgilendiren halkımızın mağduriyetlerine son vermek için hazırlanmıştır. “ gerekçelerini sunmak suretiyle aşağıdaki Kanun Teklifini TBMM’ye sunmuştur.

 

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV