09 Aralık 2016 Cuma

EYT Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunu Ne Durumda!

30 Haziran 2016 günü İstanbul Milletvekili Arzu EDREM;” 08.09.1999 öncesinde sigortalı olan ve emeklilik için gereken sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı koşulunu sağlayıp yaş koşulunu sağlamayanlara yaşlılık aylığı bağlanması “ amacıyla TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.

07 Aralık 2016 Çarşamba 10:29
Bu haber 59533 kez okundu
EYT Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunu Ne Durumda!
İstanbul Milletvekili Arzu ERDEM; “Prim ve hizmet süresi dolan sigortalılar (SSK, BAĞ-KUR, EMEKLİ SANDIĞI) emsallerine göre daha fazla çalışmaya veya yaş şartı doluncaya kadar boşta beklemek zorunda bırakılmıştır. 1999 öncesi çalışma hayatına dahil olan ilgili sigortalı, hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağını bilerek çalışmaya başlamış fakat yapılan düzenlemelerle mağdur olmuştur.

Devlete göre genç özel sektöre gere yaşlı kabul edilen emeklilikte yaşa takılanlar maalesef arafta bırakılmış sorunları görmezden gelinmiştir.

Ancak emeklilikte yaşa takılanlar bugün birçok sorunlarla karşı karşıya kalmakta ve çözüm yolları aramaktadırlar. Bilindiği gibi emeklilikte yaşa takılanlar, prim günü ve hizmet süresini tamamlamış ve hiçbir sigorta kapsamında çalışmadan yaşının dolmasını beklemek zorunda ise sağlık güvencesinden yararlanamamaktadırlar.

Emeklilikte yaşa takılanlar gündeme geldiğinde çözüm makamında olan yetkililer, çözüm üretmek yerine, en kestirme yolu seçip mümkün olmayacağını, Aktüeryal denge’nin bozulacağını belirtmektedirler. Devletimiz için Aktüeryal Dengeyi korumak ne kadar önemli ise, Anayazamızın 5’inci maddesinde belirtilen Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak, kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır. “sorumluluğu da o kadar önemlidir.

Teklifimizle, prim günü ve hizmet süresinin tamamlamış ve hiçbir sigorta kapsamında çalışmadan yaşının dolmasını beklemek zorunda olan emeklilikte yaşa takılanların maruz kaldığı ayrımcılık, adaletsizlik ve hukuksuzluğun ortadan kaldırılarak tüm emekliler arasında hak ve yükümlülükte hukuksal eşitliğin sağlanması amaçlanmıştır.” Gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi 30 Haziran 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV