04 Aralık 2016 Pazar

EYT Kanun Teklifi TBMM Komisyon En Son Durum!

Mersin Milletvekili Oktay ÖZTÜRK tarafından kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen EYT mağdurlarının mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 4 Şubat 2016 günü TBMM’ye gelmiştir. EYT mağdurlarına TBMM’den Kanun çıkacak mı? EYT mağdurlarının sorunu ne zaman çözülecek?

04 Kasım 2016 Cuma 16:29
Bu haber 13475 kez okundu
EYT Kanun Teklifi TBMM Komisyon En Son Durum!
Mersin Milletvekili Oktay ÖZTÜRK tarafından kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen EYT mağdurları ile ilgili olarak verilen Kanun Tasarısının gerekçesine göre; 17 Temmuz 1964 tarihli ve 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununda, 25 Ağustos 1999 tarih ve 4477 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikler neticesinde, emeklilik için yaş şartı esası konulmuş, evvelce yalnızca prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi esas alınarak hak edilen emeklilik için ayrıca yaş sınırlamaları getirilmiştir.

Toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bu yasal değişiklikler o dönem itibarı ile Anayasa Mahkemesine taşınmış, Yüksek mahkeme ise değişikliğe ilişkin kademeli geçiş maddelerinin (geçici 81’inci maddesinin (b) bendi ) iptal etmiştir. Anayasa Mahkemesinin iptal kararına müteakip TBMM tarafından emeklilikte kademeli geçişe ilişkin olarak yeni yasal düzenlemeler yapılmış ve bahse konu yeni yasal düzenlemeler, 23 Mayıs 2002 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 4759 sayılı Kanunla yürürlüğe girmiştir.

Yapılan bu yasal düzenlemelerden en fazla 4/a grubu sigortalı çalışanlar etkilenmiş, özellikle yoğun fiziksel emek gerektiren işlerde çalışan ve çoğunlukla da “yaşlı” oldukları için işverenlerin tek taraflı fesih hakkı ile işten çıkardıkları çalışanlar, büyük bir mağduriyet yaşamış ve halen yaşamaktadır.

Büyük ölçüde bedeni güce dayanan işlerden, fiziksel, kapasiteleri azaldığı için çıkarılan bu işçiler, her ne kadar işveren tarafından “yaşlı” sayılarak işten çıkartılmış ise de devlet bu çalışanları (üstelik sigorta başlangıç tarihleri 8 Eylül 1999 tarihinden önce olmasına rağmen) emekli olmak “çok genç” olarak nitelemekte, sonuç itibariyle devletin genç, işverenlerin ise yaşlı buldukları bu kesim, ne iş bulabilmekte ne de emekli olabilmektedir.

Özellikle son 5 yıldan bu yana sayıları hızla artan ve toplumun hemen hemen tüm kesimlerinde makes bulunan bu meselenin çözümü halihazırda 200 bini aşkın ailenin en temel beklentisidir. Milletin asli meselelerinin çözüm mercii olan TBMM’den bu konuda toplum nazarında çok büyük beklentiler bulunduğu aşikar olduğundan, bir an önce konunun kamu mali dengesini bozmadan ve halen mağdur olarak bekleyen bu kesiminde mağduriyetlerini uzatmadan çözüme kavuşturulması elzemdir.

Bu Kanun Teklifi ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalılık tescil kaydı bulunan ve 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi bakımından emekli olmaya hak kazanan ve/fakat yaş şartını taşımadığı için 7 yıl ve üzeri yaşını bekleyen kişilere, yaş şartını taşımadığı için 7 yıl ve üzeri yaşını bekleyen kişilere, yaşlılık aylığı bağlamada esas alınan oranlar üzerinden ve kalan yıl esası ile kademeli olarak yapılacak kesintiler ile emeklilik hakkı tanınmaktadır.” Gerekçelerini sunarak TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi 4 Şubat 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV