24 Kasım 2017 Cuma

Engelli Çocuğu Olan Devlet Memuruna Eğitim ve Bakım İzni TBMM!

18 Kasım 2014 günü Eskişehir Milletvekili Ruhsar DEMİREL; " engelli çocuğu olan ve ağır engelli yakını olan çalışana günlük eğitim ve bakım izni verilmesi, ağır engelli yakını olan çalışanların mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece mesaisinden muaf tutulması için gerekli düzenlemenin yapılması" için TBMM'ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi görüşülmesi amacıyla 27 Kasım 2014 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.


12 Nisan 2017 Çarşamba 20:41
Bu haber 26019 kez okundu
Engelli Çocuğu Olan Devlet Memuruna Eğitim ve Bakım İzni TBMM!
 30.03.2013 tarihli ve 28603 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Engellilik Ölçütü, Sınıflandırması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'te; " Ağır Engelli: Engel durumuna göre engel oranı % 50 ve üzerinde olduğu tespit edilenlerden günlük yaşam aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremeyeceğine engelli sağlık kurulu tarafından karar verilen kişileri ifade etmektedir.

Ağır engelli yakını olan kamu çalışanları bakıma muhtaç yakınlarının öz bakımlarını yapmak, özel eğitime giden engelli çocuğu bulunan kamu çalışanları ise çocuklarını özel eğiti kurumuna götürüp getirmek için mesai saatleri içerisinde izne ihtiyaç duymaktadır.

30 Ocak 2010 tarihli Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler Konulu Başbakanlık Genegesinin 3'ncü maddesinde; "Kamu çalışanlarının kanunen bakmakla yükümlü olduğu engelli aile bireyinin bakıma muhtaç olduğunun ilgili mevzuatına göre alınmış geçerli engelli sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi kaydıyla bu durumdaki personele engelli aile ferdinin günlük bakımı 
için izin kullanımında gerekli kolaylık sağlanacak ve personel mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece vardiyasından muaf tutulacaktır" hükmü yer almaktadır.

Genelge hükmüne istinaden kurum amirlerine başvuran çalışanlar günlük eğitim/bakım izni talep ederek hayatlarının kolaylaştırılmasını istemekte, ancak çoğu zaman izin talepleri bakım izninin yasal dayanağının olmamasının ileri sürülmesi ile uygun bulunmadığı ifade edilmektedir.

Eğitim veya bakım iznini kullanabilen çalışanlar ise bu iznin yasal dayanağı olmadığı için gerek amirleri gerek mesai arkadaşları tarfından dışlanmakta, kadroyu boşuna işgal eden ve istenmeyen personel olarak tanımlanmaktadır. Birçok kurumda engelli çocuğu/yakını olan çalışanlar bu konuda mobbinge maruz kalmaktadır.

Özel eğitim alması gereken engelli çocuğu bulunan aileler, " Özel Eğitim Değerlendirme Kurul Raporu" ile çocuklarını bir özel eğitim kurumuna kayıt yaptırabilmektedir. Özel eğitim ve fizyoterapi alan engelli çocuklar bu kurumlara anne, baba  ya da bakmakla yükümlü kanunu temsilcileri tarafından götürülüp getirilmektedir. Engelli çocukların özel eğitim alması ne kadar önemli ise bu eğitime ailelerin dahil olması Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde de belirtildiği gibi önemli ve geriklidir.

1/7/2005 tarih ve 5378 saıl Engelliler Hakkında Kanunun 4'ncü maddesinin birinci fıkrasının (i) bendinde; "Engellilere yönelik politika oluşturma, karar alma ve hizmet snun süreçlerinde engellilerin, ailelerinin ve engellileri temsil eden sivil toplum kuruluşlarının katılımının sağlanması esastır." hükmü yer almaktadır.

Bakıma muhtaç yakını ve özel eğitime devam eden engelli çocuğu olan çalışanların çalışma hayatında gerek amirlerince gerek çalışma arkadaşları tarafından baskıya maruz kalmadan eğitim ve bakım izinleri konusunda bir düzenlemenin yapılması zorunluluktur.


Anayasamızın 10'ncu maddesinde; " Çocuklar, yaşlılar, engelliler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz" hükmü yer almaktadır.

Bu Kanun Teklifi ile; engelli çocuğu olan ve ağır engelli yakını olan çalışana günlük eğitim ve bakım izni verilmesi, ağır engelli yakını olan çalışanların mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece mesaisinden muaf tutulması için gerekli düzenlemenin yapılması amaçlanmıştır." gerekçelerini sunmak suretiyle aşağıdaki Kanun Teklifini TBMM'ne sunmuştur.YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • Yakup kocaoglu 10 ay önce yorumlandı

   Ben gönullu köy koruyucusuyum. Yaklasik 10 sene oldu hale katroya gecmedim buna bir cözum yokmu

  • Yakup kocaoglu 10 ay önce yorumlandı

   Ben gönullu köy koruyucusuyum. Yaklasik 10 sene oldu hale katroya gecmedim buna bir cözum yokmu

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV