03 Aralık 2016 Cumartesi

Emeklilik Yaşını Doldurduğu Halde Prim Gününü Doldurmayanlar İçin TBMM'ye Önerge Verildi!

21 Ekim 2014 günü İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ; “50 ve daha yukarı yaşta olup 10 yıllık fiili hizmet süresini dolduran yurttaşların emeklilik koşulları, Emeklilik yaşını doldurduğu halde prim gün sayısı eksik olduğundan dolayı emekli olamayanlar için hizmet borçlanması olanakları “ ile ilgili olarak TBMM’ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’in yanıtlaması amacıyla aşağıdaki Yazılı Soru Önergesini sunmuştur.

01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 1333 kez okundu
Emeklilik Yaşını Doldurduğu Halde Prim Gününü Doldurmayanlar İçin TBMM'ye Önerge Verildi!
 Anayasa Mahkemesin, 50 ve daha yukarı yaşta olup da 10 yıllık fiili hizmet süresini dolduranların emekli olabilmeleri için “ 8 Eylül 1999’dan önce çalışmaya başlamış olma” koşulunu iptal eden kararı 18 Ocak 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Karar, bu tarihten bir yıl sonra yürürlüğe girecektir. TBMM, 18 Ocak 2015 tarihine kadar bu konuda yeni bir düzenleme yapmadığı takdirde, 50 yaşını dolduran ve 10 yıllık fiili hizmet süresi bulunanlar, “8 Eylül 1999 tarihinde, emekli Sandık iştirakçisi” olup olmadıklarına bakılmaksızın emekliye ayrılabilecek ve aylık alabilecekledir.

Diğer yandan, emeklilikte yaşını dolduran ancak prim gün sayısı eksik olduğu için emekli olmayanların, hizmet borçlanması olanağı tanıması yönünde talepleri bulunmaktadır.

Bu bilgiler ışığında;

1. 50 ve daha yukarı yaşta olup 10 yıllık fiili hizmet süresini doldurduğu halde, “8 Eylül 1999 tarihinde Sandık iştirakçisi” olmadığı için emekli olamayanların sayısı kaçtır?

2. Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda, 50 ve daha yukarı yaşta olup 10 yıllık fiili hizmet süresini dolduran yurttaşların emeklilik koşullarıyla ilgili Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır?

3. Varsa, nasıl bir düzenleme öngörülmektedir?

4. Emeklilik yaşını dolduran ancak prim gün sayısı eksik olduğu için emekli olamayanların sayısı kaçtır?

5. Emeklilik yaşını doldurduğu halde prim gün sayısı eksik olduğundan dolayı emekli olamayanlar için hizmet borçlanması olanağı tanınacak mıdır? Nasıl bir çözüm öngörülmektedir?

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV