26 Mayıs 2018 Cumartesi

Emeklilerin Yaşadıkları Sorunlarla İlgili TBMM'ye Önerge Verildi!

26 Eylül 2014 günü İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL, “ Emeklilerin Yaşadığı Maddi Sorunlar, Maaşlarında Ne Zaman Artış Yapılacağı, Aylıkların Hesaplama Yöntemlerinin Değiştirilip Değiştirilmeyeceği, Sosyal Güvenli Destek Primi Kesintisinin Ne Zaman Son Bulacağı, Emeklilikte Yaşa Takılanların Sorunlarını” içeren Yazılı Soru Önergesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’in yanıtlaması amacıyla TBMM’ne sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 1251 kez okundu
Emeklilerin Yaşadıkları Sorunlarla İlgili TBMM'ye Önerge Verildi!
  Anayasamızda herkesin sosyal güvenlik hakkına sahip olduğu ve yaşlıların devletçe korunacağı, onlara devlet yardımları ve kolaylıklar sağlanacağı hükmünün yer aldığı göz önüne alınırsa bu hüküm Hükümet tarafından ne kadar yerine getirilebilmektedir?

-          AK Pati İktidarında sayıları on milyonu bulan emeklilerimiz çok ağır ekonomik ve sosyal sorunların altında ezilmekte değil midir?

-          Emeklilerimizin çoğu temel insani ihtiyaçlarını dahi karşılamayacak durumda mıdır?

-          Hayatları boyunca çalışıp emekli olduklarında hak ettikleri insanca yaşama şansını yakalayamamış emeklilerin sorunlarını ortadan kaldırmak için çalışmak Hükümetin ve Bakanlığınızın sorumluluğunda değil midir?

-          Emeklilerimizin büyük çoğunluğu yoksulluk hatta açlık sınırının da altında emekli aylığına mâhkum edilmiş durumda değil midir?

-          2014 yılında emekli maaşlarında  yapılan artışlar, emeklilerin harcamalarındaki artışların çok altında değil midir?

-          Emeklilerin yüzde 73’ünün gelirinin gıda maddelerini almaya yetmedi tespiti doğru mudur?

-          Kredi kartı borcu yüzenden icralık olan emeklilerin sayısı her geçen gün artmakta mıdır?

-          Emeklilerin yaşadığı sıkıntıların başlıca nedeni, Türkiye’yi sürekli borçlandıran ve yüksek faiz cenneti halen getiren Ak Parti politikaları mıdır?

-          Hükümet devletin sosyal harcamalarını kısarak emekli maaşlarına enflasyon artışlarının altında zam yaparak ve emekli olma yaşını yükselterek yıllarca çalışan, sigorta primlerinin ödeyen emeklilerimizin satın alma gücünü olabildiğince düşürmüş ve emeklilerimizi yoksulluğa mahkum etmiş midir?

-          Sosyal Sigorta Mevzuatında hak ve yükümlülükler konusunda hakkaniyeti sağlayacak norm ve standart birliği sağlanmış mıdır?

-          Aylıkların hesaplanma yönteminin sürekli olarak değiştirilmesi, farklı kanun hükümleri uygulanması ile her yeni uygulama emekli aylıklarında düşüşe neden olmamakta mıdır?

-          2000 yılından sonra emekli olan sigortalıların yaşadığı intibak mağduriyetinin giderilmesi için Bakanlığınızın herhangi bir girişimi olmuş mudur?

-          Kademeli geçiş ve kademeli yaş koşulu uygulamasıyla emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresinin ve prim ödeme gün sayısını tamamlamış, emekliliğe hak kazanmış çok sayıda yurttaşımız yaş koşulu nedeniyle emekli olmamakta değil midir?

-          Aylıkları ile geçinemediği için özel kurumlarda çalışan ya da serbest bir iş yapan emeklilerin maaşından devletin haraç alırcasına Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesintisi yapması ne kadar adildir?

-          Yarısından fazlası düzenli ilaç kullanmak durumunda olan emeklilerimiz muayene olma ve ilaçları bittiğinde yeniden alabilmek için dahi çok büyük sıkıntılar çekmekte midir?

-          Emeklilerimiz ekonomik olumsuzluklar yüzünden mutlu bir yaşam sürdürememekte değil midir?

-          Emeklilerin sendikal haklarına kavuşabilmesi için Bakanlığınızın bir girişimi olmuş veya olacak mıdır?

-          Emekliler için kapsamlı bir yaşlılık politikası var mıdır? Şayet varsa detayları nelerdir?

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV