21 Mayıs 2018 Pazartesi

Emekliden Yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi için Kanun Teklifi Verildi!

04 Aralık 2014 günü Antalya Milletvekili Gürkut ACAR; “ 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik yapılarak; emeklilerin sosyal güvenlik destek primi oranının yüzde 1’e düşürülmesi öngörülmektedir. Teklif ile ayrıca işyeri açmaları ya da bir işe ortak olmaları nedeniyle sosyal güvenlik destek pirimi ödemek yükümlülüğü altına girenlerin, işyerini kapattıkları ya da ortalıktan ayrıldıklarını, vergi dairelerinden alacakları belge ile belgelendirilmeleri durumunda bu yükümlülükten kurtulmaları” amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunmak suretiyle TBMM’ye Kanun Teklifi sunmuştur.


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 2693 kez okundu
Emekliden Yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi için Kanun Teklifi Verildi!
Türkiye’nin genel ekonomik şartları içerisinde emekliler geçimlerini sağlamakta ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bu nedenle de emeklilerin pek çoğu ya yeniden işe girip çalışmakta ya da küçük bir işyeri açmaktadır. Emekliler zorunluluktan dolayı böyle bir yola başvurmaktadır.
AKP iktidarı, yanlış uygulamaları sonucu ortaya çıkan sosyal güvenlik açığını kapatmak için sürekli olarak yurttaşların aleyhine düzenlemeler yapmaktadır. Bunlardan biri de emeklilik sonrası çalışanlar için getirilen sosyal güvenlik destek primi kesintisidir. Emekli maaşlarının bir bölümü bu kesintiye gitmektedir. Önce yüzde 10 olarak bu kesindi oranı, AKP iktidarı ile birlikte yüzde 12’ye sonrasında ise yüzde 15’e çıkarılmıştır. Geçinemedikleri için çalışma zorunda kalan emekliler, almakta oldukları aylıklarının yüzde 15’i oranında sosyal güvenlik destek primi ödemektedir. Bu oran çok ama çok yüksektir.
Uygulamada da çok sorunla karşılaşılmış, binlerce yurrtaş, destek primi ödemelerinin yanında ağır faiz yüküyle de kaşı karşıya kalmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre 600 bini aşkın yurttaşın sosyal güvenlik deste primi borcu 1,5 Milyar TL’ye, eski parayla 1,5 Katrilyon Lira’ya ulaşmıştır. Emeklilere yüklenen borç, AKP tarafından yaptırılan “ AKSARAY” harcaması kadardır.
Yurttaşların, sosyal güvenlik destek priminden kurtulmaları da kolay olmamaktadır. İşyeri açtıkları için prim ödeme zorunluluğu başlayan yurttaşların, işyerlerini kapatmaları, prim ödeme mecburiyetinden kurtulmalarına yetmemektedir. Zarar ya da iflas ederek işlerini kapatan yurttaşlar, vergi dairelerinden işyerlerini kapattıklarına dair belge almalarına karşın, Sosyal Güvenlik Kurumu bunu yeterli görmemektedir. Bu durumdaki kişilerden, esnaf odaları ya da ticaret ve sanayi odalarından da belge getirmeleri istenmektedir. Odalar, aidat veya üyelik borçları bulunan yurttaşlara, borçları ödemeden bu belgeyi vermemektedir.
Yurttaşlar, işyerlerini kapattıkları halde, odalara olan borçlarını ödeyemedikleri için emekli maaşlarının yüzde 15’ini, sosyal güvenlik destek primi olarak ödemek zorunda kalmaktadır. Zor durumda kalan yurttaşlara bir de fazladan prim ödeme külfeti yüklenmektedir. Bu nedenle vergi dairelerinden alınan belge yeterli olmalıdır.
Sosyal güvenlik destek primi uygulamasının, aynı zamanda esnaf ve meslek odalarının alacaklarının tahsili için kullanılmasına son verilmelidir. Bu yönde alınmış ve Yargıtay tarafından da onaylanmış mahkeme kararları vardır. Buna rağmen uygulamanın sürdürülmesi, hakkaniyet ve adalete aykırıdır.
Kanun teklifi ile sosyal güvenlik destek primi oranının yüzde 1’e düşürülmesi öngörülmektedir. Teklif ile ayrıca işyeri açmaları ya da bir işe ortak olmaları nedeniyle sosyal güvenlik destek pirimi ödemek yükümlülüğü altına girenlerin, işyerini kapattıkları ya da ortalıktan ayrıldıklarını, vergi dairelerinden alacakları belge ile belgelendirilmeleri durumunda bu yükümlülükten kurtulmalarının sağlanması amaçlanmaktadır. “ gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye aşağıdaki Kanun Teklifini sunmuştur.


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV