25 Nisan 2018 Çarşamba

Emekli Maaşlarındaki Adaletsizlikler İçin TBMM'ye Verilen Kanun Teklifi Komisyona Geldi!

28 Nisan 2016 günü İzmir Milletvekili Atilla SERTEL tarafından; “Güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranlarında değişiklik yapılarak emeklilerin maaşları arasındaki farkın giderilmesi “ amacıyla TBMM’ye sunulan Kanun Teklifi Komisyona gelmiştir. Emekli maaşlarında adaletsizler için Kanun Teklifi. Emekli maaşı TBMM kanun teklifi.EMekli maşları artacak mı?


28 Nisan 2016 Perşembe 17:25
Bu haber 4188 kez okundu
Emekli Maaşlarındaki Adaletsizlikler İçin TBMM'ye Verilen Kanun Teklifi Komisyona Geldi!

İzmir Milletvekili Atilla SERTEL; “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, Türkiye’de yaklaşık 11 milyonu bulan emekli sayısı 100 ülkenin nüfusunu geçti.

Günümüzde, gelişmiş ülkelerde, çalışan insanların ilerleyen yaşlarında işgüçlerinin yetersiz hale gelmesi nedeniyle mağdur duruma düşmemeleri için bu kişilere emeklilik hakkı tanınmıştır. Bilindiği üzere ülkemizde emekli aylıkları, çalışanlardan kesilen primlerden kesilerek karşılanmaktadır.

Türkiye’de emeklilerimizin durumu üç grupta incelenmektedir;
Birinci grup; 4/a’lılar, SSK’lılar. Bunlar bir işverene bağlı olarak çalışanlardır.

İkinci grup: 4/b’liler, Bağkur’lulardır. Daha önce bağımsız çalışan esnaf, sanatkar, tüccar ve serbest meslek sahipleridir.

Üçüncü grup: 4/c’liler, Emekli Sandığı’na bağlı yani devlet memurlarıdır.

            Bugün ülkemizde, sayıları 11 milyonu bulan emekliler, açlık sınırının (açlık sınırı 1.385 TL) altında bir aylıkla geçinmek zorunda bırakılmaktadır. Türkiye’de emekli olanlar, insanca yaşayamadıkları için tam dinlenecekleri yaşlarda bazı özel kurumlarda çalışmakta ya da serbest bir iş yapmak zorunda kalmaktadır.

            Sosyal Güvenlikle ilgili açıkların artması gerekçe gösterilerek, emeklilik koşulları sürekli ağırlaştırılırken, aldıkları maaşlar da günümüz ekonomik koşullarında sürekli eridi.

            Türkiye’de emekliler, ekonomik kambur olarak görülmektedir. Oysa emeklilerimiz, bilgi, birikim ve tecrübeleriyle her alanda üretime katkıda bulunmaktadır. Kendilerinden daha çok yararlanmak için mutlaka yaşam standartları yükseltilmelidir. Örgütlenmelerinin önü açılmalı, çalışanlar ile emekliler arasındaki aşırı ücret farkı giderilmelidir.

            Kademeli olarak yükseltilen emeklilik yaşı, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle 65 olarak uygulanacak.

            Eski adıyla SSK, yeni adıyla 4/a statüsünden emeklilik için üç ayrı tarihe göre emeklilik koşulu aranıyor.

            Bu nedenle, emeklilik yaşının ve prim gün sayısının hesaplanabilmesi için, sigortalı çalışmaya başlanan tarih ve yasal değişikliklerin yapıldığı andaki sigortalılık süresi önemli haline geldi.

            Bu gün ülkemizde üç farklı tarih karşımıza çıkmakta;

            1. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanların durumu,

            2. 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında sigortalı olanların durumu

            3. 30 Nisan 2008 sonrasında sigortalı olanların durumu,

            Bu üç sistem arasında ciddi adaletsizlikler var. Bu üç farklı sistem nedeniyle 650 lira emekli aylığı alanlar bile var.

            Diğer taraftan; birçok emekliyi derinden etkilemeye devam eden İntibak Yasası büyük sorunları da beraberinde getiriyor. İntibak yasasına göre 1999 yılından önce emekli olan birçok kişi rahat bir nefes aldı. Bu yasaya göre aynı iyi yapan fakat farklı tarihlerde emekli olan çok sayıda kişinin maaşlarında farklılık olmasına karar verildi. Emekli maaşlarında büyük bir adaletsizliğe yol açan ve bu durum nedeniyle de büyük sorunlarla karşı karşıya kalan emekliler, çözümü mahkeme kapılarında aramaya başladı.

            Güncelleme katsayısı ve aylık bağlanma oranında yapılacak değişiklikle emekli maaşları arasındaki adaletsizlikler giderilecek ve emeklilerimiz biraz daha iyi koşullara kavuşacaktır" gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM'ye aşağıdaki Kanun Teklifini sunmuştur.Anahtar Kelimeler: EmekliMaaşı

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • emekli vatandaş 11 ay önce yorumlandı

   900 tl 4000 tl emekli maaş adaletsizliği yorum net

  • Hacı Göktaş 2 yıl önce yorumlandı

   Vatanımız icin deyim yerinde kelle koltukda mücadele eden biz uzman erbaşların,maaşlarının hak ettiği düzeye yükseltilmesi artık boynunuzun borcu olmuştur.Artık gereğini yaparak mağdur ettiğiniz,hayatla memat arasına sıkıştırdıgınız biz uzman erbaşları da hayata tutundurmalisiniz.

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV