28 Mayıs 2018 Pazartesi

Emeki Maaşlarının ve Özlük Haklarının İyileştirilmesi İçin Kanun Teklifi!

19 Kasım 2014 günü Antalya Milletvekili Osman KAPTAN; “Memur, işçi, esnaf ve sanatkar, çiftçi yani tüm emeklilerimize, dul ve yetimlerimize bağlanan gelir ve aylıkların 500 TL artırılması,Emeklilerin ücretlerinde yapılacak artışların enflasyon rakamlarındaki artışa ilaveten sabit fiyatlarla (enflansyondan arındırılmış) gayri safi yurt içi hasıla gelişme hızı toplamına göre ve emeklilik tarihi itibariyle geriye dönük yapılması, Çalışmak zorunda olan emeklilerden devletin, Sosyal Güvenlik Destek Primi adı altında yaptığı kesintinin kaldırılması amacıyla


01 Ocak 2016 Cuma 12:10
Bu haber 1680 kez okundu
Emeki Maaşlarının ve Özlük Haklarının İyileştirilmesi İçin Kanun Teklifi!
 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 4. Maddesinde sayılanlarla, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, 2925 sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu, 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu ile 2926 sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanunu, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunun gibi 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce yürürlükte olan kanunlara göre aylık almakta olanlar ile bunların bakmakla yükümlü oldukları nüfus bilindiği gibi toplumumuzun büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır.
Uzun seneler çalışarak ülke refahına önemli destek sağlayan emeklilerimizin aldığı aylıklar yıldan yıla enflasyon karşısında erimiş, yoksulluk hatta açlık sınırının altında kalmıştır. Bir ülkenin gelişmişliğinin önemli göstergelerinden bir tanesi de, emeklilerine ve yaşlılarına verilen değerdir. Emeklilik yaşında AB standartlarına uyan Türkiye, maalesef bağlanan aylık miktarı konusunda çok geri kalmıştır.
Türkiye’de 6410.000 işçi, 1.940.000 memur ve 2.445.000 Bağ-Kur olmak üzere toplam 10 milyon 795 bin emekli bulunmaktadır. 2014 Ekim ayı itibariyle açlık sınırı 1.205 TL yoksulluk sınırı ise 3.926 TL olan ülkemizde; Emekli BAĞ-KUR’lu ortalama 985 TL/Ay, Emekli SSK’lı 1.187 TL/Ay, Emekli Memur 1.450 TL/AY maaş almaktadır. Bugün emeklilerimizin yüzde 85’i açlık sınırının altında yaşamaktadır. Türkiye’de yaklaşık 320 Euro olan en düşük emekli maaşı İtalya’da 1.772, Avustralya’da 1.786, İspanya’da 1.843 , Yunanistan’da ise 2 bin Euro’dur.
Emekli, duy ve yetimlerimize bağlanan gelir ve aylıklar, sadece her yılın Ocak ve Temmuz aylarında hedef TÜFE oranı kadar arttırılmakta, gerçekleşen enflasyon hedef enflasyondan fazla olursa aradaki fark ikinci altı aydan itibaren ödenmektedir. Emeklilere ülke kalkınmasına sağladığı refahtan pay verilmemektedir. Emeklilerimizin gelir ve aylıkları açlık sınır rakamlarının altında kalmıştır. Ayrıca emeklilerimizin aylıkları arasında, emekli olunan tarihte yürürlükte olan mevzuatın getirdiği emekli aylığı hesaplama yöntemlerindeki farklılıklar nedeniyle ciddi farklılıklar bulunmaktadır.
Enflasyona endeksli zamlar emeklilerin derdine derman olmaktan uzaktır. Diğer taraftan enflasyon sepetinde, emeklinin yaşam alanına girmeyen birçok kalem malzemeye yapılan hesaplamalar emeklinin yasam gerçeğini yansıtmaktadır.
Emeklilik sonrasında gelirlerinde ortalama yüzde 40 oranında kayıp yaşayan emeklilerimizin, bir yandan da giderlerinde büyük oranda artış meydana gelmektedir. Bu nedenle ülkemizin bu günlere gelmesinde büyük katkıları olan emeklilerimiz, yıllardır verdikleri hizmetin karşılığı olarak rahat içinde yaşamaları gereken bu dönemi maddi sorunlar içerisinde geçirmektedirler.
Çoğu emekli, emekli maaşlarıyla geçinememekte bir kuruş tasarruf dahi edememekte ve ikinci bir işte çalışmak zorunda kalmaktadır. Ancak bu kez de devlet haraç alıyormuş gibi emeklilerimizin gelirlerinden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesmektedir. Devletin verdiği emekli maaşı nedeniyle geçinemeyerek çalışmak zorunda kalan emeklilerimizin maaşlarından, kendilerine dönmeyecek bir kesinti yapılması, insanca yaşam hakkının elinden alınması anlamına gelmektedir. Bu kesintiler nedeniyle emeklilerimizin gelirlerinde ciddi azalmalar meydana gelmekte, rahat nefes alabilmek için çalışmayı sürdüren emekliler, kesintiler nedeniyle ekonomik zorluklar içerisinde yaşamını sürdürmeye devam etmektedir. Bu kesinti çalışmak zorunda kalan emeklileri zor durumda bırakmakta, adeta cezalandırmaktadır. Çünkü bu kesintilerin emeklilerimize geri dönüşü olmamaktadır.
Teklifle;
Memur, işçi, esnaf ve sanatkar, çiftçi yani tüm emeklilerimize, dul ve yetimlerimize bağlanan gelir ve aylıkların 500 TL artırılması,
Emeklilerin ücretlerinde yapılacak artışların enflasyon rakamlarındaki artışa ilaveten sabit fiyatlarla (enflansyondan arındırılmış) gayri safi yurt içi hasıla gelişme hızı toplamına göre ve emeklilik tarihi itibariyle geriye dönük yapılması;
Çalışmak zorunda olan emeklilerden devletin, Sosyal Güvenlik Destek Primi adı altında yaptığı kesintinin kaldırılması amacıyla aşağıdaki Kanun Teklifini TBMM’ne sunmuştur.


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV